Piknikowy weekend w Gdańsku: na kajakach, komunikacyjnie, ze zwierzętami w Promyku

Weekend zapowiada się ciepły, więc warto spędzić go w plenerze. W sobotę, 16 września, można np. wziąć udział w pikniku komunikacyjnym na Zaspie, pełnym atrakcji promujących aktywny tryb życia. W niedzielę (17 września) na Wyspie Sobieszewskiej, przy przystani Młynówka, zaplanowano rodzinne wydarzenie z dostępnymi bezpłatnie kajakami i SUPami w roli głównej (konieczna rezerwacja). Również w niedzielę, na wydarzenie “Vintage koty i psy” zaprasza schronisko Promyk.
14.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kajaki na wodzie, obok szuwary
Spływ kajakowy na porośniętym trzcinami rozlewisku nieopodal przystani Młynówka
fot. B. Bańka

Sobota: Piknik komunikacyjny na Zaspie

W sobotę, 16 września w godz. 11 - 15, na pętli tramwajowej na Zaspie odbędzie się rodzinny piknik komunikacyjny w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Tegorocznym motywem przewodnim kampanii jest hasło “Oszczędzaj energię”.

Podczas wydarzenia popularyzowana będzie komunikacja publiczna, aktywność piesza i rowerowa oraz ekologiczny i zdrowy tryb życia.

Na uczestników czekać będzie wiele atrakcji:

  • zwiedzanie zabytkowych tramwajów oraz elektrycznego minibusa Karsan Jest Electric,
  • gra miejska w pobliskim parku im. Jana Pawła II, promująca transport publiczny,
  • konkursy i zabawy dla najmłodszych, a nagrodami za udział w quizie komunikacyjnym będą m. in. przejażdżki elektrycznymi hulajnogami,
  • możliwość przerobienia starych, bezużytecznych przedmiotów na inne, przydatne.

W trakcie pikniku będzie można wyrobić lub przedłużyć Gdańską Kartę Mieszkańca i zapoznać się z systemem FALA. Policjanci przypomną jak dbać o własne bezpieczeństwo, a ratownicy medyczni nauczą pierwszej pomocy.

W trakcie wydarzenia wolontariusze przeprowadzą zbiórkę datków dla podopiecznych fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom.

Tego dnia, na trasie Gdańsk Śródmieście SKM – Gdynia Dworzec Główny PKP będzie kursować bezpłatna linia autobusowa 101, będącej częścią historycznej trasy (Gdańsk Urząd Wojewódzki – Gdynia Dworzec Główny PKP). Autobusy pojadą w godz. 10.00 – 19.30, co pół godziny. Doskonałą okazją do skorzystania z linii 101 będzie udział w przygotowanej przez MZKZG terenowej grze miejskiej, która będzie się wiązać z koniecznością przemieszczania się wzdłuż głównej osi komunikacyjnej Trójmiasta. Rozkład jazdy linii 101 dostępnej jest na stronie ZTM. 

Partnerami wydarzenia są:  Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Komenda Miejska Policji, Straż Miejska, Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”, Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej, InnoBaltica, Holistyczne Centrum Wsparcia eMOCja, Lime - hulajnogi elektryczne, Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy Żuławski Słonecznik.

plakat informujący o pikniku komunikacyjnym
 
Mat. ZTM

Niedziela: piknik w schronisku z czworonożnymi seniorami

“Dlaczego VINTAGE? Bo starość taka właśnie bywa. Z klasą. Elegancka. Szlachetna. Jasne jest to chyba dla każdego, kto kiedykolwiek żył pod jednym dachem z psim lub kocim seniorem. I choć wiemy, dobrze wiemy!, że nie jest to jedyne oblicze starości, to chyba każde z nas z dumą choć raz spojrzało na swojego domowego VINTAGE zwierzaka – bo ciągle jest, bo ciągle chce towarzyszyć, bo ciągle jest w nim tyle samo miłości co 10 lat temu” - czytamy w zaproszeniu na piknik “VINTAGE koty i psy”, który odbędzie się w niedzielę, 17 września, w godz. 11 - 15 w Schronisku dla bezdomnych zwierząt Promyk w Gdańsku, przy ul. Przyrodników.

“Schroniskowa miłość VINTAGE – kiedyś wzgardzona, porzucona, niechciana – bywa piękna i taką właśnie chcemy Wam ją pokazać, żebyście uwierzyli, że adopcja zwierzaka dojrzałego to perspektywa może i krótszej, ale pięknej, intensywnej i mądrej przyjaźni” - zachęcają do wizyty pracownicy i wolontariusze schroniska.

Podczas trwania wydarzenia zaplanowano min.

  • spotkania z psimi i kocimi seniorami na terenie placówki
  • quiz wiedzowy z upominkami
  • czytanie książek zwierzakom
  • słodki poczęstunek

Jak przygotować się do imprezy?

- weź ze sobą jakieś piknikowe przekąski (dla siebie, dla psów i kotów przygotujemy własne)

- uzbrój się w kilka złotych, aby wesprzeć naszą zbiórkę na opiekę weterynaryjną dla naszych VINTAGE zwierzaków

- jeśli chcesz nam coś podarować, niech będzie to będzie karma weterynaryjna, lub profilowana dla zwierząt w wieku senioralnym (puszki, sucha). Zawsze też mile widziane są : kocyki, ręczniki i poszewki.

plakat zapraszający na wydarzenie vintage koty i psy
 
Fot. Fb Schronisko Promyk

Niedziela: piknik przy przystani kajakowej Młynówka

Przyjazna, rodzinna atmosfera, aktywności na wodzie, moc atrakcji dla dzieci, konkursy i prelekcje pozwalające jeszcze lepiej poznać Wyspę Sobieszewską to mocne strony charakteryzujące wrześniowe rodzinne pikniki przy kanale Młynówka. Odbywają się od 2021 roku, kiedy to powstała nowa przystań kajakowa na Wyspie Sobieszewskiej.

Jakie atrakcje czekają na uczestników pikniku, który zaplanowano w godzinach 11 - 16? Pływanie kajakami i SUP-ami (konieczna wcześniejsza rezerwacja, o czym niżej), bieg jungów, wielkie bańki mydlane, gry i zabawy z piłkami Bubball, nauka węzłów i malowanie twarzy, gry wielkoformatowe, regaty łódek origami, pokazy sprzętów ratowniczych i kąpiel w pianie, warsztaty konstruowania latawców, dmuchany zamek do skakania, konkurs wiedzy o Wyspie Sobieszewskiej.

Podczas wydarzenia czynny będzie także punkt gastronomiczny. Dla osób, które wezmą udział w kilku aktywnościach i potwierdzą to pieczątkami przygotowano wyspiarskie upominki.

W przygotowanie programu zaangażowani są: Gdański Ośrodek Sportu, Chorągiew Gdańska ZHP, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, Ochotnicza Straż Pożarna Gdańsk-Sobieszewo, Wyspa Skarbów GAK, Fundacja Strefa Mocy, Fundacja Obudź Nadzieję

Działania z i dla lokalnej społeczności Wyspy Sobieszewskiej są elementem trwającego od 2016 roku programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, który Miasto Gdańsk prowadzi w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego. Już za cztery lata, w 2027 roku, do Gdańska, na Wyspę Sobieszewską przyjadą skauci z całego świata.

Plakat informujący o pikniku rodzinnym na Młynówce
Plakat informujący o pikniku rodzinnym na Młynówce
mat. UMG

Jak dojechać na przystań kajakową „Młynówka” przy ul. Przeglińskiej?

Rowerem: na Wyspę Sobieszewską prowadzi z Gdańska Głównego trasa rowerowa Eurovelo 13 i 13. Ruszamy np. z Bramy Żuławskiej wyznaczoną tam ścieżką rowerową. W Przejazdowie skręcamy w kierunku Wyspy Sobieszewskiej. Na Wyspie skręcamy na niewielkim rondzie w ulicę Przegalińską. Na wysokości trawiastego boiska skręcamy w prawo.

Autobusem: na Wyspę Sobieszewską kursuje linia 112 i 186. Linią 112 możemy wysiąść na przystanku Falowa 02 i skręcić w pobliską ul. Przegalińską. Dojście do miejsca imprezy zajmie do 5 min. Z autobusu 186 należy wysiąść na przystanku Sobieszewo, tuż za mostem i przejść pieszo ok. 10 min ulicą Turystyczną i następnie skręcić w ul. Przegalińską.

Autem: przy terenie imprezy przygotowany będzie niewielki parking. W miarę możliwości zachęcamy do transportu zbiorowego lub rowerowego.

Więcej informacji na FB

Zgłoś się, by wziąć udział w spływie kajakowym

Rezerwacja kajaków: aby wziąć udział w spływie należy przesłać formularz zgłoszeniowy na adres: julia.chodorowska@sportgdansk.pl.

Warunkiem rezerwacji miejsca jest otrzymanie potwierdzenia mailowego o przyjęciu zgłoszenia. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Spływy rozpoczynają się o 11:00, 13:00 oraz 15:00. Wycieczki potrwają około 1,5 h.

 

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania