Pierwszy marcowy weekend w kulturze

W ten weekend w Gdańsku coś dla siebie znajdą miłośnicy aktywnego wypoczynku i rodzinnego czasu wolnego, a także teatru, opery i sztuki współczesnej. Zobaczcie, co na pierwsze wolne dni marca przygotowały instytucje kultury w naszym mieście.
01.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
artystka w elfich uszach przechadza się po zadymionej niewielkiej przestrzeni z biurkiem i komputerem
W Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się performans Magdy Szpecht, w którym na żywo pokaże, w jaki sposób walczy w cyberprzestrzeni o prawdę.
mat. prasowe

Od 1 marca w Wielkiej Zbrojowni wystawa Wydziału Wzornictwa: „Dyplomy 2020 – 2023. Kolekcja idei”

Sobota, 2 marca

W sobotę o godzinie 19:00 Instytut Kultury Miejskiej (Kunszt Wodny, Targ Rakowy 11) zaprasza na performans „Cyber Elf” Magdaleny Szpecht o walce z dezinformacją rosyjskich mediów na temat Ukrainy.

Po wybuchu wojny, 24 lutego 2022 roku, reżyserka postanowiła wrócić do swojego pierwszego zawodu – dziennikarstwa. Porzucając dotychczasowe zajęcia, wybrała drogę Cyber Elfa, walczącej z rosyjskimi trollami, fake-newsami i dezinformacją cyber-aktywistki. W Gdańsku, na żywo pokaże, w jaki sposób walczy w cyberprzestrzeni o prawdę.

Przedstawienie „Cyber Elf” jest nie tylko podsumowaniem dotychczasowej działalności Magdy Szpecht jako cyber-aktywistki. To działanie tu i teraz, z jednej strony pozwalające publiczności na wgląd w codzienną walkę i zadania, przed jakimi staje artystka w obliczu kolejnych rozdziałów wojny. Z drugiej, jest to okazja dla odbiorców, aby poznać proste narzędzia, dzięki którym można włączyć się w konflikt i pomóc Ukrainie w jej walce o wolność.

Po spektaklu rozmowę z Magdą Szpecht poprowadzi Wiktor Nowak z Instytutu Dyskursu i Dialogu. Będzie to inauguracja cyklu FactFlow, spotkań i warsztatów dla osób 16+ dotyczących walki z dezinformacją, fake newsami, krytycznym i świadomym odbiorem mediów.

Bilety: 30 zł, do kupienia online na bilety.ikm.gda.pl, i na miejscu.

duże portrety w złotych ramach na ścianie, oglądają je ludzie w galerii
Czasowa wystawa malarstwa Olgi Boznańskiej w Ratuszu Głównego Miasta cieszy się ogromnym zainteresowaniem
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Sobota-niedziela, 2-3 marca

W sobotę i niedzielę odbędzie się druga tura cieszących się ogromną popularnością oprowadzań kuratorskich po wystawie „Olga Boznańska. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”, prezentowanej w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.

Na wystawie prezentowanych jest około 50. dzieł jednej z najbardziej oryginalnych i cenionych w świecie polskich artystek, pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Są to przede wszystkim portrety malowane w różnych okresach twórczości żyjącej w latach 1865-1940 artystki. Obok przejmujących autoportretów malarki, która „umiała malować duszę”, na ekspozycji pojawiły się wizerunki bliskich artystce osób oraz portrety dzieci. Można również zobaczyć martwe natury, kwiaty, widoki wnętrz i oglądane zazwyczaj przez okno pracowni pejzaże, które są niezwykle wyrafinowanymi, a jednocześnie odważnymi malarsko popisami kolorystycznymi artystki. Uzupełnieniem są pamiątki po Oldze Boznańskiej związane z jej pracownią malarską: palety, pędzle oraz wciąż nadające się do pracy i niezaschnięte (!) farby w tubkach.

Po świecie uznanej artystki i jej dzieł oprowadzi Urszula Kozakowska z Muzeum Narodowego w Krakowie, opiekunka kolekcji. Dla zainteresowanych zwiedzaniem przeznaczono 200 miejsc w czterech turach. Bilety w cenie 25 złotych (normalne) i 18 zł (ulgowe) można zakupić poprzez stronę internetową Muzeum Gdańska

Harmonogram oprowadzań: 2 marca, godz. 12.00-13.00 (również oprowadzenie w języku PJM) i 14.00-15.00; 3 marca, godz. 10.00-11.00 i 12.00-13.00. Spotkania odbywają się na II piętrze sal wystawowych Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47. Rozpoczęcie każdego spaceru ma miejsce w Sieni Dolnej.

W niedzielę Spacer z zagadkami i rodzinne odkrywanie wystaw ECS

Również 2 i 3 marca, na scenie Opery Bałtyckiej (al. Zwycięstwa 15) będzie okazja, by zobaczyć „Don Kichota” - jeden z najsłynniejszych baletów klasycznych przepełniony humorem, niesamowitą energią i hiszpańskim temperamentem.
To spektakl, który urzeka stroną wizualną - barwnymi kostiumami, wspaniałą scenografią wzbogaconą o niesamowite multimedia. Weekendowa propozycja obowiązkowa dla miłośników baletu klasycznego i opowieści pełnej emocji.

W sobotę zobaczymy tę propozycje o godzinie 18:00, a w niedzielę – o godzinie 17:00. Bilety od 65 zł, do kupienia online na www.bilety24.pl.

Muzyczno-multimedialny projekt Beksiński.Live w sobotę w Ergo Arenie

Natomiast na Scenie Kameralnej Teatru Miniatura (al. Grunwaldzka 16) w sobotę i niedzielę można zobaczyć spektakl na podstawie jednej z ulubionych baśni dla dzieci: „Czerwonego Kapturka”. Popularna historia, którą jako pierwszy spisał po swojemu Charles Perrault, jest tu ukazana w konwencji dell'arte, z wykorzystaniem teatru pacynkowego, a akcja baśni przeniesiona została w przyszłość, kiedy na wyniszczonej Ziemi mieszkają ostatni ludzie i dziwne stwory narodzone ze śmieci i zanieczyszczeń.

Reżyserem spektaklu jest David Zuazola - pochodzący z Chile, a zamieszkały w Hiszpanii twórca audiowizualny, muzyk, scenograf, dramaturg i lalkarz.

- To historia, która opowiada o złu i zaufaniu – zagadnieniach, które przewijają się przez historię świata od zarania, a jednak do dzisiejszego dnia nie umiemy sobie z nimi dobrze radzić. Budujemy mury albo w ogóle nie myślimy o zapewnieniu ochrony – opowiada reżyser najnowszej premiery Teatru Miniatura, przeznaczonej dla widzów od 4. roku życia. 

Jego przedstawienia to kameralne historie w charakterystycznym wizualnym stylu, z wykorzystaniem materiałów z recyclingu. Jednocześnie wszystkie subtelnie, bez słów, komentują świat, w którym żyjemy. Za swoje teatralne dokonania Zuazola zdobył jak dotąd blisko 30 nagród na międzynarodowych festiwalach. Nad spektaklem w gdańskim Teatrze Miniatura pracował z dwójką aktorów: Magdaleną Bednarek i Dariuszem Czarnieckim, muzykiem Markiem Żurawskim oraz całym zespołem pracowni plastycznej, z którym razem tworzył lalki i wszystkie elementy scenografii.

Spektakl w ten weekend zobaczymy w sobotę i w niedzielę dwukrotnie: o godzinie 10:00 oraz o godzinie 15:00. Bilety w cenie 35 zł normalny, 30 zł ulgowy, do nabycia online na sklep.teatrminiatura.pl i w kasie teatru (w miarę dostępności miejsc).

dwie aktorki stoją przy ścianie, na której wyświetlany jest kadr z filmu z płaczącą kobietą, którą mężczyzna całuje w czoło
Spektakl „Puste miejsca” poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak sobie poradzić ze stratą. W roli pary, która utraciła dziecko Katarzyna Dałek i Piotr Biedroń (oboje na zdjęciu)
fot. Mateusz Dąbrowski / mat. Teatru Wybrzeże

Niedziela, 3 marca

Na scenie Starej Apteki Teatru Wybrzeże (ul. Teatralna 2) w niedzielę grane są „Puste miejsca” w reżyserii Leny Frankiewicz, która wcześniej zrealizowała tu „Nieczułość” na podstawie książki Martyny Bundy. Tym razem reżyserka sięgnęła po hiszpański dramat Claudii Cedó - współczesną sztukę katalońską, opowiadającą o wychodzeniu z traumy, jaką jest poronienie długo spodziewanego dziecka. 

Trauma powraca do głównej bohaterki w formie krótkich, migawkowych koszmarów. I choć ta historia miała miejsce w szpitalu, to jednocześnie odbywa się ona ciągle w głowie przeżywającej swoją wielką stratę matki. Dzieje się więc jakby tu i teraz, w natłoku innych zdarzeń, wspomnień i emocji, choć jednocześnie wszystko to jest jedynie przeszłością. Tak jak przeszłością jest długo oczekiwane, wymarzone dziecko.

Spektakl o stracie dziecka w Teatrze Wybrzeże. Reżyseruje Lena Frankiewicz

Tłumaczenie z języka hiszpańskiego: Zuzanna Bućko. Obsada: Dorota Androsz, Piotr Biedroń, Katarzyna Dałek, Sylwia Góra, Krzysztof Matuszewski, Marzena Nieczuja Urbańska. Głos z offu: Stefan Pękala. Scenografia, światło: Agata Skwarczyńska; kostiumy: Alicja Kamaj; muzyka: Miłosz Pękala; choreografia: Anna Steller; video: Mateusz Zieliński. Konsultacje wokalne: Marta Smuk, konsultacje psychologiczne: Anna Szarmach, inspicjentka - suflerka, asystentka reżyserki: Agnieszka Szczepaniak.

W ten weekend „Puste miejsca” zobaczymy w niedzielę o godzinie 19:00. Bilety: od 55 zł, do kupienia w kasach teatru w Gdańsku (ul. Św. Ducha 2, wejście od Targu Węglowego) i w Sopocie (ul. Bohaterów Monte Cassino 30) oraz online na bilety.teatrwybrzeze.pl.

Niedzielę można spędzić także aktywnie, w formie marszu lub biegu na orientację – podczas Gier Parkowych na Orientację w dzielnicy Chełm Witosa, organizowanych przez Stowarzyszenie Almanak.

To organizowane cyklicznie imprezy rekreacyjno-sportowe w poszczególnych dzielnicach Trójmiasta, które mają na celu propagowanie aktywnego spędzania czasu, poznawanie ciekawych miejsc (głównie parków i terenów leśnych), wspólną zabawę na świeżym powietrzu oraz promowanie zawodów z mapą. Dla młodszych, ale i starszych może być to świetna okazja do tego, by nauczyć się, jak nie zgubić się w lesie, w bezpieczny sposób sprawdzić swoje umiejętności czytania mapy, dowiedzieć się w jaki sposób precyzyjnie nawigować w lesie, parku i w miejskiej dżungli, a przy tym dobrze się bawić w poszukiwanie „skarbów” z rodziną i znajomymi.

Dla uczestników przygotowane zostały kolorowe mapy, cztery ciekawe trasy do wyboru o różnym stopniu trudności i ciepła herbata. Na mecie każdy otrzyma pamiątkowy medal, 1 pkt. do Odznaki Imprez na Orientację i weźmie udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Do wyboru jest trasa Rodzinna - 2-3 km, Łazik - 3-4 km, Tułacz - 3-5 km, i Biegacz - 3-6 km.

Miejsce zbiórki: Szkoła Podstawowa nr 8, ul. Dragana 2, Gdańsk. Harmonogram: 9:30-13:30 praca biura zawodów - można przyjść o dowolnej godzinie w podanym przedziale czasu; 10:00-13:30 start poszczególnych drużyn w zarezerwowanych przedziałach czasowych (prosimy przestrzegać przydzielonych minut!); 14:00 godzina zamknięcia mety; 14:00-15:00 planowane zbieranie punktów.

Więcej informacji, zgłoszenia i opłaty TUTAJ.

młody mężczyzna na tle ściany zajętej rysunkami
Artysta Patryk Różycki na tle ściany Gdańskiej Galerii Miejskiej pokrytej jego rysunkami
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Cały weekend: piątek-niedziela, 1-3 marca

W Gdańskiej Galerii Miejskiej 1, znajdującej się przy ulicy Piwnej 27/29, trwa wystawa Patryka Różyckiego „Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem / I don’t feel nostalgia for the shame, but for our time together”.

Patryk Różycki to artysta wizualny, malarz, performer, autor tekstów i podcastów, a także kurator kilku edycji festiwalu performatywnego Kick Off Perfo i festiwalu krótkometrażowych filmów eksperymentalnych Baza. Na jego gdańską wystawę-instalację składają się malowidła-murale i zestawione z nimi obrazy na płótnie, za pomocą których opowiada o relacjach rodzinnych, izolacji, wstydzie, klasie społecznej, przywileju i społecznym awansie. Wystawa prowadzi widzów przez wspomnienia Patryka odwzorowane na osi czasu i przestrzeni, będąc hołdem, swoistym listem miłosnym, a może i przeprosinami dla tych, których zachował w swoim sercu pomimo upływu czasu i zmiany statusu. Obok wspomnień na obrazach pojawiają się marzenia, wstyd odczuwany w prawdziwym życiu splata się z fantazją, a sceny z życia i filmów zostały namalowane na nieco mniejszych płótnach niż te, które Patryk tradycyjnie stosuje. Fotograficzne migawki nakładają się na wielkoformatowe malowidła ścienne pokrywające całe ściany galerii aż po sufit.

Wystawa jest czynna do 28 kwietnia, godziny otwarcia: wtorek – niedziela 12.00-18.00, poniedziałek – nieczynne. Wstęp wolny.

Wernisaż „Szukając przestrzeni” i koncert projektu BLED Emila Miszka i Sławka Koryzno

TV

To przedszkole jest wzorem