Link do opisu wydarzenia: Czerwony Kapturek

"Czerwony Kapturek" ‒ spektakl lalkowy chilijskiego artysty Davida Zuazoli

Data: 2 - 3 marca 2024 r.
Godzina: 10:00, 15:00
Miejsce: Miejski Teatr Miniatura Aleja Grunwaldzka 16, Gdańsk
Wstęp: Bilety 30 - 35 zł
Organizator: Miejski Teatr Miniatura

Szczegóły wydarzenia

Czy baśń o Czerwonym Kapturku będzie nadal aktualna za dwieście lat? I jak wyglądałby wtedy świat, w którym żyją bohaterowie? Wszechstronny artysta David Zuazola wyreżyserował spektakl lalkowy dla dzieci od 4 lat, odpowiadając sobie na te pytania. Sam stworzył lalki i scenografię. Premiera 27 stycznia o 17.00 na Scenie Kameralnej Teatru Miniatura.

David Zuazola pochodzi z Chile, skąd po skończeniu studiów z zakresu teatru i komunikacji audiowizualnej wyjechał do Hiszpanii, żeby dołączyć do zespołu znanego lalkarza Jordiego Bertrana. Od 2008 roku sam tworzy swoje spektakle od A do Z i podróżuje z nimi po świecie. Ma na koncie blisko 30 nagród na międzynarodowych festiwalach. Jego spektakle to kameralne historie w charakterystycznym wizualnym stylu z wykorzystaniem materiałów z recyclingu. Jednocześnie wszystkie subtelnie, bez słów, komentują świat, w którym żyjemy.

W Teatrze Miniatura Zuazola pracował z dwójką aktorów: Magdaleną Bednarek i Dariuszem Czarnieckim oraz całym zespołem pracowni plastycznej, z którym razem tworzył lalki i wszystkie elementy scenografii. Powstał spektakl, który zaprasza do kameralnego, jedynego w swoim rodzaju świata, tworzonego na oczach widzów przez aktorów. David Zuazola przenosi akcję baśni w przyszłość, kiedy na wyniszczonej Ziemi mieszkają ostatni ludzie i dziwne stwory narodzone ze śmieci i zanieczyszczeń.

- „Czerwony Kapturek” to opowieść rozpowszechniona w całej Europie. Do dziś pozostaje jedną z ulubionych baśni dla dzieci. Pierwszym autorem, który spisał swoją wersję tej opowieści, był Charles Perrault, a proponowany przez niego morał był jasny – „uważajcie na obcych”. To historia, która opowiada o złu i zaufaniu – zagadnieniach, które przewijają się przez historię świata od zarania, a jednak do dzisiejszego dnia nie umiemy sobie z nimi dobrze radzić. Budujemy mury albo w ogóle nie myślimy o zapewnieniu ochrony – opowiada reżyser.

- Choć o pewnych symbolach w tej baśni moglibyśmy dziś dyskutować – dlaczego akurat takie wspaniałe zwierzę jak wilk jest złe i czy naturę musimy traktować jako zagrożenie – to temat uważnego obserwowania i rozpoznawania sygnałów zagrożenia oraz konsekwencji braku uwagi i słuchania czyjegoś głosu zamiast swojego jest zawsze wyjątkowo ważny w wychowaniu. Nie jest to łatwe zadanie, bo jednocześnie zależy nam na tym, żeby nasze dziecko było bezpieczne, ale też żeby nie bało się nadmiernie i przez to rezygnowało z odkrywania świata i podejmowania wyzwań – dodaje Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Teatru Miniatura.

Czerwony Kapturek
pomysł, reżyseria i scenografia: David Zuazola
muzyka: Marek Żurawski
obsada: Magdalena Bednarek, Dariusz Czarniecki
Dla widzów od 4 lat.

„Czerwony Kapturek” to opowieść wywodząca się z tradycji ustnej i rozpowszechniona w całej Europie. Do dziś pozostaje jedną z ulubionych baśni dla dzieci. Pierwszym autorem, który spisał swoją wersję tej opowieści, był Charles Perrault, a proponowany przez niego morał był jasny – „uważajcie na obcych”. W swojej kameralnej adaptacji pochodzący z Chile
wszechstronny artysta David Zuazola przenosi akcję baśni w przyszłość, kiedy na wyniszczonej Ziemi mieszkają ostatni ludzie i dziwne stwory narodzone ze śmieci i zanieczyszczeń. Tworzy wyjątkowy sceniczny świat, w którym materiały z recyclingu stają się małymi dziełami sztuki lalkowej.

Miejsce