• Start
  • Wiadomości
  • Pierwsza pomoc ratuje życie. Miejska akcja "Ciśnij z nami!"

Pierwsza pomoc ratuje życie. Miejska akcja "Ciśnij z nami!" w Jelitkowie

W niedzielę, 21 maja, na pętli tramwajowej w Jelitkowie, gdańskie spółki i Studenckie Koło Naukowe Pielęgniarstwa Ratunkowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zorganizowały akcję pod hasłem "Ciśnij z nami!". Specjaliści uczyli chętnych, jak udzielić pierwszej pomocy potrzebującemu, m.in. w jaki sposób używać defibrylatora.
21.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwie młode kobiety przyglądają się małej dziewczyce, która uczy się robić masaż serca na fantomie
Akcję "Ciśnij z nami!" zorganizowały: Miasto Gdańsk, GAiT, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz Studenckie Koło Naukowe Pielęgniarstwa Ratunkowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Ogólnomiejski Bezpieczny Gdańsk - 26 defibrylatorów do ratowania życia w przestrzeni miasta

Do czego służy defibrylator?

Defibrylację uznaje się za jedną z podstawowych procedur pierwszej pomocy, którą mogą wykonać nawet osoby bez wykształcenia medycznego.

To niezwykle ważny zabieg medyczny ratujący życie podczas nagłego zatrzymanie krążenia (TZK) chorego.

Potocznie mówimy wtedy, że jego serce przestało bić - chory nie reaguje na bodźce, nie ma wyczuwalnego tętna, nie oddycha lub ma oddech agonalny. 

W przywróceniu mechanicznej czynności serca pomaga defibrylator, czyli urządzenie wyposażone w elektrody, które wywołują impulsy elektryczne. Przykładając elektrody do klatki piersiowej chorego resetujemy jego układ bodźcoprzewodzący, co przywraca synchroniczną pracę jego serca.

Zobacz akcję "Ciśnij z nami" na naszych zdjęciach

 

Gdzie znajdę defibrylatory w przestrzeni miasta?

Defibrylatory AED już od wielu lat mają ugruntowaną pozycję w poza szpitalnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej pacjentów z nagłym zatrzymaniem krążenia. Dlatego tak ważna jest ich dostępność w przestrzeni publicznej. W ramach Budżetu Obywatelskiego 2018 w Gdańsku zamontowano 26 takich urządzeń

W pojazdach Gdańskich Autobusów i Tramwajów jest obecnie blisko 190 defibrylatorów AED. Docelowo w defibrylatory wyposażone będą wszystkie pojazdy GAiT

Stąd obecność GAiT wśród organizatorów, którymi byli również: Miasto Gdańsk, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz Studenckie Koło Naukowe Pielęgniarstwa Ratunkowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

TV

Historyczna zmiana warty pod Katownią, uroczyste przysięgi przed Dworem Artusa