• Start
  • Wiadomości
  • Weekend w Gdańsku. Spotkanie z mistrzem, familijny pokaz filmowy, komediowy majstersztyk...

Pełen atrakcji weekend w Gdańsku. Spotkanie z mistrzem, familijny pokaz filmowy, komediowy majstersztyk...

Od piątku do niedzieli, 21-23 stycznia, w Gdańsku nie zabraknie atrakcji dla melomanów - na których czekają ciekawe wydarzenia w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, oraz dla miłośników teatralnych wrażeń - jubileusz obchodzą uwielbiane przez publiczność „Wesołe kumoszki z Windsoru”. Młodych kinomanów wraz z rodzicami zaprasza Centrum Filmowe Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy.
( Publikacja: 21.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Barwni bohaterowie i zwariowana historia z wartką akcją - w której króluje zdrada, zazdrość i dużo śmiechu - czekają nas w ten weekend w pełnej omyłek komedii „Wesołe kumoszki z Windsoru”
Barwni bohaterowie i zwariowana historia z wartką akcją - w której króluje zdrada, zazdrość i dużo śmiechu - czekają nas w ten weekend w pełnej omyłek komedii „Wesołe kumoszki z Windsoru”
mat. GTS


„Wesołe kumoszki z Windsoru” - rewelacyjna komedia w reżyserii Pawła Aignera, która podbiła serca publiczności, w piątek, 21 stycznia, zostanie zagrana po raz setny. Jubileusz odbędzie się na scenie elżbietańskiej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (spektakl jest koprodukcją GTS i Teatru Wybrzeże) - początek o godzinie 19:00. Widzów czeka znakomita adaptacja sztuki Williama Szekspira (w przekładzie Stanisława Barańczaka), z mnóstwem dobrej zabawy, wartką akcja i niezwykłymi, zapadającymi w pamięć kreacjami aktorskimi.

Co ważne, za sprawą scenografii Magdaleny Gajewskiej i kostiumów zaprojektowanych przez Zofię De Ines publiczność będzie mogła sie poczuć jak w czasach Szekspira. Także sam tekst osadzony jest dokładnie w czasie i miejscu, w których sam żył - w Anglii przełomu XVI i XVII wieku, i pozwala poznać obyczajowość epoki. Do odległego, ale jakże interesującego świata wprowadzą nas dwie żwawe i bystre mieszczki, które walczą z lubieżnym i przebiegłym sir Johnem Falstaffem, szykując nań okrutną zemstę... Nie zdradzając zbyt wiele, domyślić się można oczywiście, że zwycięży prawdziwa miłość, a rozwiązłość i chytrość zostaną ukarane.

Na scenie zobaczymy m.in. Grzegorza Gzyla, Piotra Biedronia, Dorotę Androsz, Cezarego Rybińskiego i Marcina Miodka. Bilety: 25 zł. Spektakl w ten weekend zobaczymy także w sobotę i niedzielę, o godzinie 16:00.

 

Więcej o spektaklu: „Wesołe kumoszki z Windsoru” setny raz na scenie. Paweł Aigner wspomina: „Zagraliśmy na tej scenie jako pierwsi”.

 

Z przyczyn niezależnych od Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w piątek pianistka Eliso Wirsaladze nie wystąpi. Tego dnia na fortepianie zagra Pietro De Maria (na zdjęciu)
Z przyczyn niezależnych od Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w piątek pianistka Eliso Wirsaladze nie wystąpi. Tego dnia na fortepianie zagra Pietro De Maria (na zdjęciu)
mat. PFB

 

Polska Filharmonia Bałtycka (ul. Ołowianka 1) zaprasza w piątek na koncert symfoniczny pianisty Pietro de Marii (zamiana za Eliso Wirsaladze), który wystąpi z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej PFB pod batutą George'a Tchitchinadze.

Pietro De Maria urodził się w Wenecji w 1967 roku. Studiował grę na fortepianie u Giorgio Vianello i Gino Goriniego. W wieku zaledwie 13 lat zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Alfreda Cortota w Mediolanie. Ukończył Konserwatorium w Wenecji i kontynuował studia pod kierunkiem Marii Tipo w Konserwatorium w Genewie, gdzie w 1988 roku uzyskał Premier Prix de Virtuosité z najwyższym wyróżnieniem.

Jako solista występował z najbardziej znanymi orkiestrami i dyrygentami takiej rangi, jak Roberto Abbado, Gary Bertini, Myung-Whun Chung, Vladimir Fedoseyev czy Daniele Gatti. Jest pierwszym włoskim pianistą, który wykonał wszystkie dzieła fortepianowe Chopina na sześciu publicznych koncertach.

W piątek w jego wykonaniu usłyszymy Tańce niemieckie K 600 Wolfganga Amadeusza Mozarta, Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Roberta Schumanna, i Tańce z Galanty Zoltána Kodály'ego.

Koncert poprowadzi Konrad Mielnik. Początek o godzinie 19:00. Bilety: 22-90 zł.

 

Vex Candy tworzą muzycy znani w Trójmieście. W piątek wystąpią w Oliwskim Ratuszu Kultury
Vex Candy tworzą muzycy znani w Trójmieście. W piątek wystąpią w Oliwskim Ratuszu Kultury
mat. zespołu

 

W Oliwskim Ratuszu Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) piątek należeć będzie do trójmiejskiego kwintetu Vex Candy. Podczas recitalu, zatytułowanego „Dziewczyna ze złotym mikrofonem”, usłyszymy autorskie wersje piosenek z filmów o przygodach Jamesa Bonda. W repertuarze znalazły się m.in. takie tytuły, jak: „You Know My Name”, „Live And Let Die”, „You Only Live Twice”, „Goldeneye”, „Skyfall”, „The World Is Not Enough” czy „Tomorrow Never Dies”.

Na scenie wystąpią: Joanna Gorczyca (wokal) - wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, trenerka wokalna, od lat związana z trójmiejską sceną i kulturą; Paweł Hulisz (trąbka) - trębacz, aranżer, kompozytor, na stałe współpracujący m.in. z Cappellą Gedanensis i Teatrem Muzycznym w Gdyni; Marcin Kulwas (gitara basowa) - kompozytor, producent i multiinstrumentalista, który ma na swoim koncie m.in. współpracę w teatralnych projektach „Karakonia. Pieśni według Schulza”, „Pan Trener” Teatru Miniatura i „Teatr BOTO czyta poezję”; Adam Skrzyński-Paszkowicz (perkusja) - muzyk sesyjny, współpracujący m.in. z grupą teatralną Maybe Theatre Company; oraz Paweł Szewczyk (wibrafon / syntezator) - absolwent wydziału instrumentalnego gdańskiej Akademii Muzycznej, który współpracował m.in. z Urszulą Dudziak, Waldemarem Malickim i Tomaszem Olszewskim.

Początek koncertu o godzinie 20:00. Bilety: 40 zł.

 

„Opera? Si!” to lubiany przez trójmieszczan cykl spotkań Jerzego Snakowskiego - miłośnika i wielkiego znawcy opery
„Opera? Si!” to lubiany przez trójmieszczan cykl spotkań Jerzego Snakowskiego - miłośnika i wielkiego znawcy opery
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

W sobotę, 22 stycznia, w Operze Bałtyckiej (al. Zwycięstwa 15) odbędzie się comiesięczne muzyczne spotkanie w ramach kolejnej odsłony popularnego cyklu, pełnych humoru wykładów Jerzego Snakowskiego „Opera? Si!”. W trakcie wydarzenia widz będzie miał okazję do wysłuchania najpiękniejszych fragmentów operowych, poznania teatralnych tajemnic oraz odkrycia nowych, nieznanych dotąd dzieł. Dowcipna prelekcja przeplatać się będzie z występami zaproszonych artystów, rozmowami ze specjalistami i krótkimi filmikami.

Dowcipna prelekcja przeplatać się będzie z występami zaproszonych artystów - muzyków i wokalistów, rozmowami ze specjalistami i krótkimi filmikami. Jerzy Snakowski zdradzi sekrety powstawania największych operowych hitów i historie śpiewaczek heroicznie walczących z uprzedzeniami. W atmosferze lekkiej, muzycznej zabawy będzie można też bliżej poznać losy wielkich, ale nierzadko zapomnianych kompozytorów, którzy pozostawili sobie porywające melomanów po dzisiejszy dzień dzieła.

Początek o godzinie 12:00. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób w każdej grupie wiekowej. Bilety: 30-35 zł.

 

„Czworo dzieci i Coś” to pełna przygód, familijna ekranizacja powieści Jacqueline Wilson
„Czworo dzieci i Coś” to pełna przygód, familijna ekranizacja powieści Jacqueline Wilson
mat. dystrybutora

 

„Czworo dzieci i coś” - seans tego brytyjskiego familijnego filmu fantasy z 2020 roku, odbędzie się natomiast w sobotę, o godzinie 12:00, w ramach cyklu Kino Młodego Widza, w Centrum Filmowym Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy, mieszczącym się w gmachu Biblioteki Głównej UG (ul. Wita Stwosza 53, wejście główne. Wjazd na kampus UG bramą od strony al. Grunwaldzkiej - przy Castoramie).

To wciągająca opowieść o przyjaźni i odkrywaniu siebie, której czwórka bohaterów: Róża, Psujka, Robert i Magdalenka różnią się charakterami, co często prowadzi do niezgody... i niecodziennych wydarzeń. Kiedy bohaterowie trafiają na tajemnicze „Coś” podczas jednej z wakacyjnych wycieczek, ich życie zmienia się w pasmo trzymających w napięciu przygód.

Seans połączony będzie z edukacją filmową - wydarzenie rozpocznie się od prelekcji wprowadzającej, natomiast po seansie młodzi widzowie będą mogli wziąć udział w dyskusji i podzielić się wrażeniami. Wydarzenie przeznaczone jest dla kinomanów w wieku 7-13 lat i ich rodziców lub opiekunów.

Początek o godzinie 12:00. Cena biletu dla młodego widza: 15 zł wstęp dla rodzica gratis.

 

Iwan Wyrypajew - aktor, reżyser i dramatopisarz. Urodził się w Irkucku, ale życiowo i twórczo związany jest z Polską. W sobotę ten artysta światowego formatu, obecny ze swoją sztuką na scenach świata, pojawi się w Gdańsku
Iwan Wyrypajew - aktor, reżyser i dramatopisarz. Urodził się w Irkucku, ale życiowo i twórczo związany jest z Polską. W sobotę ten artysta światowego formatu, obecny ze swoją sztuką na scenach świata, pojawi się w Gdańsku
fot. Alexandra Kononchenko

 

Także w sobotę, na spotkanie z Iwanem Wyrypajewem, reżyserem teatralnym i filmowym, aktorem i dramatopisarzem, uznawanym za jednego z najbardziej intrygujących przedstawicieli współczesnej sztuki rosyjskiej zaprasza Pomorski Inkubator Kultury.

Znajdująca się przy ulicy Słowackiego 21 we Wrzeszczu artystyczna przestrzeń stanie się miejscem do rozważań o sztuce, o teatrze, o pisaniu, o tlenie i euforii, o tym, jak produkuje się spektakl na Broadwayu, jak w Irkucku, a jak w Warszawie, o Czechowie, o życiu i o filmie. Wydarzenie będzie miało charakter luźnej rozmowy, więc tematów może pojawić się znacznie więcej - na pewno poruszone zostaną istotne wątki ważne dla adeptów i artystów sztuk scenicznych.

Początek o godzinie 18:00. Rozmowę poprowadzi Tomasz Olszewski.

 

Świat instrumentów perkusyjnych to nieskończony raj iskrzących dźwięków i kolorów, które w niedzielne południe zabłysną w Sali Koncertowej Filharmonii za sprawą Jeunesses Musicales
Świat instrumentów perkusyjnych to nieskończony raj iskrzących dźwięków i kolorów, które w niedzielne południe zabłysną w Sali Koncertowej Filharmonii za sprawą Jeunesses Musicales
mat. zespołu

 

W niedzielę, 23 stycznia, ponownie warto zajrzeć na Ołowiankę - Filharmonia Bałtycka zaprasza na Koncert Familijny pod tytułem „W pełnym blasku”, który będzie obfitował w niespodzianki i muzyczne atrakcje. Bohaterami koncertu będą perkusiści i ich instrumenty z różnych części świata: Piotr Sutt i Bartłomiej Sutt oraz Gdańska Grupa Perkusyjna Jeunesses Musicales, którą tworzą: Monika Tarnowska, Maria Zybrzycka, Fabian Czajka, Paweł Dietrich, Szczepan Kobiela, Wiktor Sinkiewicz i Franciszek Szczepański.

Będzie to okazja, by usłyszeć koncert na potężne orkiestrowe kotły z towarzyszeniem zespołu perkusyjnego, i sambę na marimbie, wibrafonie oraz prawdziwych instrumentach z Ameryki Łacińskiej. Salę Koncertową na Ołowiance wypełnią ponadto afrykańskie rytmy plemienne, amerykańskie parady wojskowe i delikatne melodie z Azji.

Początek o godzinie 12:00. Bilety: 16-58 zł.

Lekka komedyjka w kampowej estetyce. „Bunbury” Oscara Wilde'a na Scenie Kameralnej. RECENZJA