• Start
 • Wiadomości
 • Pełen atrakcji grudzień w Muzeum Gdańska. Promocja na biżuterię bursztynową i wydawnictwa

Pełen atrakcji grudzień w Muzeum Gdańska. Promocja na biżuterię bursztynową i książki

1 grudnia rozpoczyna się promocja internetowa na wybrane wydawnictwa Muzeum Gdańska, zaś w sklepie stacjonarnym Muzeum Bursztynu obowiązywać będą przeceny na bursztynową biżuterię, kosmetyki oraz gry dla dzieci. Dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji - m.in. oprowadzania kuratorskie, czytanie bajek i koncerty carillonowe.
02.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grudzień z Muzeum Gdańska zapowiada się dzielnicowo i napoleońsko. Nie zabraknie okazji do kupienia ciekawych prezentów, zdobycia wiedzy i posłuchania muzyki
Grudzień z Muzeum Gdańska zapowiada się dzielnicowo i napoleońsko. Nie zabraknie okazji do kupienia ciekawych prezentów, zdobycia wiedzy i posłuchania muzyki
fot. Agnieszka Grabowska / mat. Muzeum Gdańska

Biżuteria inspirowana kosmosem i twórczością Lema. Nowa wystawa w Muzeum Gdańska

Dwie nowe książki o Gdańsku: „Historia Gdańskich Dzielnic IV: Siedlce” i „Klucz do wszystkiego” dra Andrzeja Nieuważnego, ukażą się w pierwszej połowie grudnia 2022 roku. Muzeum Gdańska serdecznie zaprasza na spotkania promujące wydawnictwa, ponadto już od 1 grudnia czeka nas wiele atrakcji dla dużych i małych.

Program Muzeum Gdańska:

 • 1 grudnia 2022 (czwartek), godz. 17:00 - 18:00 - Akademia Bursztynu. Spotkanie 2: Bursztyn, jakiego nie znałeś

O właściwościach fizykochemicznych wybranych eksponatów z Muzeum Bursztynu opowiedzą dr Anna Klisińska i dr Anna Anna Ryguła z Muzeum Narodowego w Krakowie. Specjalistki podzielą się wiedzą z przeprowadzonych badań w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Zabytkowych. 

Gdzie: Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, sala edukacyjna, ul. Wielkie Młyny 16. Wejście: od ul. Na Piaskach i Domu Młynarza. Wstęp: wolny.

 • 1 grudnia 2022 (czwartek), godz. 17:00 - 18:00 - Czwartki Muzeum Gdańska nr 116: Sekrety dawnej gdańskiej kuchni świątecznej

Spotkanie z Aleksandrą Kucharską i Katarzyną Fiszer, autorkami książki „Smaki Gdańska”. Podczas otwartej prelekcji przybliżone zostaną arkana kuchni świątecznej i najciekawsze przepisy kulinarne związane z celebracją Świąt Bożego Narodzenia.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47. Wstęp: wolny. Cena publikacji: 100 zł / płatność gotówką.

 • 1 grudnia 2022 (czwartek) - 23 grudnia 2022 (piątek), godz. 10:00 - 18:00 - Świąteczna promocja stacjonarna w Muzeum Bursztynu  

Promocja na bursztynowe kosmetyki i biżuterię oraz gry potrwa do dnia poprzedzającego Wigilię Bożego Narodzenia. Wszystkie produkty będzie można nabyć z 10% upustem od cen regularnych.  

Gdzie: Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, Poziom „0”, ul. Wielkie Młyny 16. Wstęp do sklepu: wolny / bez biletów. 

 • 1 grudnia 2022 (czwartek) - 31 stycznia 2023 (wtorek) - Świąteczna promocja na wydawnictwa Muzeum Gdańska. 

Internetowa wyprzedaż prawie 40 książek o Gdańsku z dostawą do domu potrwa do 31 stycznia 2023 roku. Upusty sięgną prawie 60%. Od 10 grudnia 2022 roku w sklepie internetowym znajdą się zestawy Historii Gdańskich Dzielnic, z czwartym tomem włącznie oraz książka dr. Andrzej Nieuważnego „Klucz do wszystkiego”. Gdzie: www.sklep.muzeumgdansk.pl.

 • 6 grudnia 2022 (wtorek), godz. 17:00 - 18:00 - Promocja publikacji „Historii Gdańskich Dzielnic IV: Siedlce”

Do rąk czytelników trafi już czwarty tom z serii „Historie Gdańskich Dzielnic”. Tematyka cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców nie tylko opracowywanych dzielnic, ale również wszystkich miłośników historii naszego miasta. Nowy tom dotyczy gdańskich Siedlec. Znajdą się w nim eseje i rozprawy 16 autorów. W spotkaniu promocyjnym wezmą udział historycy: prof. Rafał Kubicki, dr Sylwia Bykowska oraz Marek Adamkowicz.

Gdzie: Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, poziom „0”, ul. Wielkie Młyny 16. Wejście: od ul. Wielkie Młyny 16. Wstęp: wolny. Cena publikacji: 60 zł (cena promocyjna na spotkaniu), 70 zł (cena regularna). Płatność: kartą / gotówką.

 • 10 grudnia 2022 (sobota), godz. 12:00 - 13:00 - Bursztynowe bajki. Czytanie dla dzieci

Bursztynowe baśnie i legendy w wydaniu dla najmłodszych gdańszczanek i gdańszczan wykonają Marta Kalmus-Jankowska i Małgorzata Brajner. Na harfie wystąpi Carlos Peña Montoya z Kostaryki.

Gdzie: Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, poziom „0”, ul. Wielkie Młyny 16. Wejście: od ul. Wielkie Młyny 16. Wstęp: wolny. Liczba miejsc: 50

 • 10 grudnia 2022 (sobota), godz. 12:00 - 13:00 - Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kosmos. Lem. Biżuteria”.

Spotkanie poświęcone 101 projektom biżuterii inspirowanej twórczością Stanisława Lema oraz eksploracji kosmosu. Oprowadza Giedymin Jabłoński.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Sala Morska (IIp), ul. Długa 46/47. Wejście: od ul. Długiej. Wstęp: wolny.

 • 10 grudnia 2022 (sobota), godz. 11:00 - 12:30 - Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wolę o tym nie mówić”.

Podczas tego spotkania zderzone ze sobą zostaną mity i kanony zbiorowej pamięci o II wojnie światowej z szarą rzeczywistością Gdańska. Uczestnikom przybliżymy losy przedwojennych Gdańszczan - Polaków i Niemców, którzy przeżyli wojnę i zdecydowali się pozostać w mieście. Opowiemy o ich doświadczeniach w nowych, powojennych realiach. „Wolę o tym nie mówić” powstało dzięki odwadze gdańszczanek i gdańszczan, którzy po latach zdecydowali się opowiedzieć swoje historie. Oprowadza Magdalena Jaszcza, kuratorka wystawy.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47. Wejście: od ul. Długiej. Rezerwacja miejsc: jasik@muzeumgdansk.pl. Wstęp: wolny.

 • 13 grudnia 2022 (wtorek), godz. 17:00 - Historie Gdańskich Dzielnic VI: Nieistniejące budynki Oruni, Lipiec i Świętego Wojciecha

Orunię, Lipce i Święty Wojciech, jako przedmieścia Gdańska, często trawiły wojny. W latach powojennych uszczerbek w tkance dzielnicy spowodowała rozbudowa ul. Jedności Robotniczej, później powódź, a obecnie pożary i zaniedbania. Budynki, które stały na terenie dzielnicy, a pozostały jedynie na fotografiach i materiałach wideo będą tematem prezentacji Ryszarda Kopittke.

Gdzie: Ratusz Oruński, ul. Gościnna 1. Wstęp: wolny.

 • 14 grudnia 2022 (środa), godz. 16:30 - 17:30 - Promocja książki śp. dr. Andrzeja Nieuważnego „Klucz do wszystkiego”

Praca „Klucz do wszystkiego. Dzieje napoleońskiej twierdzy Gdańsk 1807-1814” była tematem rozprawy habilitacyjnej śp. Andrzeja Nieuważnego. Przedwczesna śmierć nie pozwoliła na sfinalizowanie zamierzenia. W przedstawieniu roli tzw. Gibraltaru Bałtyku - jak Napoleon określał Gdańsk - swoje miejsce znalazły także takie kwestie jak aktywność wywiadowcza wobec Prus i Rosji czy działalność gdańskich kaprów przeciwko flocie angielskiej na Bałtyku. Andrzej Nieuważny wniósł wiele uzupełnień do tego tematu i skorygował wiele nieścisłości. Szczególnie cenne są te fragmenty, które Autor oparł na nieznanych dotychczas materiałach źródłowych z archiwów rosyjskich i francuskich.

Gdzie: Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, poziom „0”, ul. Wielkie Młyny 16. Wejście: od ul. Wielkie Młyny 16. Wstęp: wolny. Cena publikacji: informacje wkrótce / płatność kartą i gotówką.

 • 16 grudnia 2022 (piątek), godz. 11:00 - 11:40 - Grudzień ’70. Koncert carillonowy

Podczas półgodzinnej transmisji zostaną wykonane „Lacrimosa” z Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Ballada o Janku Wiśniewskim” Andrzeja Korzyńskiego, „Preludium e-moll op. 20 nr 4” Fryderyka Chopina. Wykonanie utworów poprzedzi wstęp historyka, dr. Janusza Marszalca z Muzeum Gdańska.

Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej / wieża kościoła św. Katarzyny, ul. Profesorska 3. Wejście: od ul. Wielkie Młyny 16. Wstęp: wolny. Transmisja online: Facebook Carillony Gdańskie.

 • 17 grudnia 2022 (sobota), godz. 10:30 - 13:00 - Kultura XVIII-wiecznego Gdańska: Życie codzienne i kartki świąteczne

Popularnonaukowa prelekcja skupi się na sławnych gdańszczankach. „Kobiety sukcesu” angażowały się w życie gospodarcze i polityczne miasta, np. Joanna Schopenhauer, czy Anna Renata Breyne. Inscenizacja historyczna przeniesie widza w świat rozrywki. Goście spotkają aktorów grających w gry z epoki, muzykujących i czytających literaturę. Każda postać opowie o swoim zajęciu. Warsztat tematyczny skupi się na sztuce zdobienia kartek okolicznościowych. XVIII wiek to epoka dbałości o piękno również w najdrobniejszych przedmiotach życia codziennego, nawet tak ulotnych, jak kartki okolicznościowe. Pod okiem prowadzących uczestnicy wykonają własnoręcznie kartkę, zgodnie z zasadami obowiązującymi trzy stulecia wcześniej. 

Projekt Kultura XVIII-wiecznego Gdańska finansowany jest z dotacji Miasta Gdańska w ramach programu Edukacja do Kultury. Gdańsk

Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12. Wstęp na prelekcję i inscenizację: w cenie biletu zwiedzania. Rejestracja na warsztaty: k.kucharski@muzeumgdansk.pl.

 • 26 grudnia 2022 (poniedziałek), godz. 13:00 - 13:45 - Świąteczny koncert carillonowy

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta / okolice ul. Długiej i Długiego Targu. Transmisja online: Facebook Carillony Gdańskie.

 • 1 stycznia 2022 (niedziela), godz. 13:00 - 13:45 - Noworoczny koncert carillonowy

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta / okolice ul. Długiej i Długiego Targu. Transmisja online: Facebook Carillony Gdańskie.

 • 7 stycznia 2023 (sobota), godz. 12:00 - 13:00 - Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kosmos. Lem. Biżuteria” 

Spotkanie poświęcone 101 projektom biżuterii inspirowanej twórczością Stanisława Lema oraz eksploracji kosmosu. Oprowadza Giedymin Jabłoński.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Sala Morska (IIp), ul. Długa 46/47. Wejście: od ul. Długiej. Wstęp: w cenie biletu.

Ponadto Muzeum Gdańska zaprasza na zajęcia z cyklu Akademia Bursztynu, które realizowane będą do niedzieli, 18 grudnia. Udział można zarezerwować poprzez system płatności elektronicznej Muzeum Gdańska. Natomiast w piątki o godz. 11:00 i w soboty o godz. 12:05, z wyjątkiem 23-24 grudnia, na facebokowym profilu Carillonów Gdańskich odbywać się będą transmisje online koncertów w wykonaniu Moniki Kaźmierczak.

W dniach 14-15 grudnia Muzeum Bursztynu będzie czynne do godz. 16:00. Oddziały Muzeum Gdańska będą zamknięte dla zwiedzających w dniach 23-24 oraz 31 grudnia 2022 roku i 1 stycznia 2023 roku.

Oprac. AO

395-lecie bitwy pod Oliwą. Powstaje pierwsza monografia o zatopionym szwedzkim „Solenie”

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę