• Start
  • Wiadomości
  • „Patchwork rodzinny”. W środę spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel

„Patchwork rodzinny”. W środę spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel

Roksana Jędrzejewska-Wróbel - gdańska pisarka, autorka popularnych książek dla dzieci i młodzieży, właśnie debiutuje powieścią dla dorosłych, zatytułowaną „12 dni. Patchwork rodzinny”. To osadzona w scenerii naszego miasta poruszająca historia o rodzinie, stracie i nieustającej zmianie. Spotkanie premierowe z pisarką odbędzie się w środę, 12 marca, w Bibliotece Manhattan. Wstęp wolny.
11.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się kobieta o długich, naturalnie siwiejących włosach, uśmiechająca się delikatnie i patrząca w obiektyw. Ma jasną cerę, subtelny makijaż i nosi czarną bluzkę, a tło stanowi neutralna, betonowa ściana
Roksana Jędrzejewska-Wróbel, autorka znana z literatury dziecięcej, tym razem zabiera nas w emocjonalną podróż do świata dorosłych
fot. Grzegorz Hryniszak

Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Nie tylko Grass, Huelle, Chwin

Fabuła wciągającej powieści „12 dni. Patchwork rodzinny” obejmuje cztery dekady historii gdańskiej rodziny Migrowiczów, które poznajemy z perspektywy poszukującej swojego miejsca Róży. 

Czuła narratorka, powołana do życia przez Roksanę Jędrzejewską-Wróbel, odsłania przed nami różnorodne kobiece portrety przedstawicielek kilku pokoleń: sióstr, ciotek, kuzynek, matek i córek, umiejętnie przeprowadzając czytelników przez różne czasy i przestrzenie, stając się łączniczką między żywymi, zmarłymi i umierającymi. Jest mądrą i uważną przewodniczką po zwykłej, a jednak ważnej codzienności, i zdarzeniach zupełnie niecodziennych.

Ile byłoby warte życie bez bezsilności? Agnieszka Dauksza w Gdańsku

Gdańsk odgrywa tu ważną rolę

Ważnym bohaterem książki jest też nasze miasto – które nigdy nie pozostaje w miejscu, przyczyniło się też do jej powstania - „12 dni. Patchwork rodzinny” zrealizowano dzięki środkom miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.

- Gdańsk to moje miasto, w którym, jak w żadnym innym, wieje wiatr zmiany. Czasem ciepły i dodający skrzydeł, a czasem lodowaty jak śmierć. To wokół niej wszystko kręci się i wiruje – podkreśla Roksana Jędrzejewska-Wróbel.

Książka została wydana w serii prozatorskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Premiera odbędzie się w środę, 12 marca (26 lutego pozycja trafiła do przedsprzedaży), w Bibliotece Manhattan przy alei Grunwaldzkiej 82 (CH Manhattan, II piętro), o godzinie 18:00.

- To opowieść dla tych, którzy tak jak Róża, bohaterka książki, żyjąc w rodzinie, doświadczyli związanych z tym ambiwalentnych uczuć – zarówno poczucia przynależności, jak i ograniczenia, kojącego bezpieczeństwa i jednocześnie tęsknoty za wolnością. A więc być może jest to po prostu opowieść dla każdego, dzięki której staniemy się w swoim życiu bardziej obecni – zaprasza wydawnictwo.

Na spotkanie wstęp wolny. Rozmowa z autorką będzie dotyczyć jej powieści, literackich inspiracji oraz planów, ale także tego, jak miasto wpływa na naszą tożsamość. Spotkanie poprowadzi Marta Pilarska, księgarka i promotorka czytelnictwa z Wydawnictwa Marpress.

O autorce 

Roksana Jędrzejewska-Wróbel to pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, sztuk teatralnych oraz scenariuszy. Trzykrotna zwyciężczyni organizowanego przez Empik konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka, laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz Nagrody Literackiej Podróż Hestii za młodzieżową powieść „Stan splątania”. 

Jest członkinią Instytutu Dobrej Śmierci oraz celebrantką humanistycznych ceremonii pogrzebowych. Chciałaby zainicjować powstanie w Gdańsku Death Cafe – międzynarodowej inicjatywy non profit, czyli otwartej przestrzeni do rozmów o śmierci. 

Mieszka i tworzy we Wrzeszczu.

Paweł Sołtys: - Jak pisarz się boi, to znaczy, że mu zależy

TV

Letniewski Klub Seniora już działa i ma 40 pierwszych członków!