
Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Nie tylko Grass, Huelle, Chwin
Fabuła wciągającej powieści „12 dni. Patchwork rodzinny” obejmuje cztery dekady historii gdańskiej rodziny Migrowiczów, które poznajemy z perspektywy poszukującej swojego miejsca Róży.
Czuła narratorka, powołana do życia przez Roksanę Jędrzejewską-Wróbel, odsłania przed nami różnorodne kobiece portrety przedstawicielek kilku pokoleń: sióstr, ciotek, kuzynek, matek i córek, umiejętnie przeprowadzając czytelników przez różne czasy i przestrzenie, stając się łączniczką między żywymi, zmarłymi i umierającymi. Jest mądrą i uważną przewodniczką po zwykłej, a jednak ważnej codzienności, i zdarzeniach zupełnie niecodziennych.
Ile byłoby warte życie bez bezsilności? Agnieszka Dauksza w Gdańsku
Gdańsk odgrywa tu ważną rolę
Ważnym bohaterem książki jest też nasze miasto – które nigdy nie pozostaje w miejscu, przyczyniło się też do jej powstania - „12 dni. Patchwork rodzinny” zrealizowano dzięki środkom miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.
- Gdańsk to moje miasto, w którym, jak w żadnym innym, wieje wiatr zmiany. Czasem ciepły i dodający skrzydeł, a czasem lodowaty jak śmierć. To wokół niej wszystko kręci się i wiruje – podkreśla Roksana Jędrzejewska-Wróbel.
Książka została wydana w serii prozatorskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Premiera odbędzie się w środę, 12 marca (26 lutego pozycja trafiła do przedsprzedaży), w Bibliotece Manhattan przy alei Grunwaldzkiej 82 (CH Manhattan, II piętro), o godzinie 18:00.
- To opowieść dla tych, którzy tak jak Róża, bohaterka książki, żyjąc w rodzinie, doświadczyli związanych z tym ambiwalentnych uczuć – zarówno poczucia przynależności, jak i ograniczenia, kojącego bezpieczeństwa i jednocześnie tęsknoty za wolnością. A więc być może jest to po prostu opowieść dla każdego, dzięki której staniemy się w swoim życiu bardziej obecni – zaprasza wydawnictwo.
Na spotkanie wstęp wolny. Rozmowa z autorką będzie dotyczyć jej powieści, literackich inspiracji oraz planów, ale także tego, jak miasto wpływa na naszą tożsamość. Spotkanie poprowadzi Marta Pilarska, księgarka i promotorka czytelnictwa z Wydawnictwa Marpress.
O autorce
Roksana Jędrzejewska-Wróbel to pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, sztuk teatralnych oraz scenariuszy. Trzykrotna zwyciężczyni organizowanego przez Empik konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka, laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz Nagrody Literackiej Podróż Hestii za młodzieżową powieść „Stan splątania”.
Jest członkinią Instytutu Dobrej Śmierci oraz celebrantką humanistycznych ceremonii pogrzebowych. Chciałaby zainicjować powstanie w Gdańsku Death Cafe – międzynarodowej inicjatywy non profit, czyli otwartej przestrzeni do rozmów o śmierci.
Mieszka i tworzy we Wrzeszczu.