• Start
  • Wiadomości
  • Parkowanie nad morzem i inne sprawy. Dziś sesja RMG - oglądaj u nas na żywo, od godz. 9

Parkowanie nad morzem i inne sprawy. Dziś sesja RMG - oglądaj u nas na żywo, od godz. 9

Nie będzie parkomatów, nie będzie godzinnych stawek. Będą za to szlabany i jednorazowa opłata - niezależnie od czasu spędzonego na parkingu. Takie rozwiązania zaproponowano w nadmorskich parkingach na okres wakacyjny. By zostały wprowadzone w życie, potrzebna jest jeszcze zgoda miejskich radnych. Na najbliższą sesję Rady Miasta Gdańska (25 maja) trafi projekt uchwały w tej sprawie. Zachęcamy do oglądania u nas relacji na żywo z posiedzenia. Początek - godz. 9. Zobacz, jakie jeszcze punkty obrad zaplanowano
22.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Płatny parking będzie obowiązywał w trakcie wakacji m.in. na Zaspie, na przedłużeniu al. Jana Pawła II

Nasze miasto z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem gości z innych regionów Polski i zagranicy, którzy tutaj spędzają letnie wakacje. Większa liczba turystów oznacza też większą liczbę samochodów – co jest odczuwalne zwłaszcza w strefach nadmorskich. By wymusić rotację pojazdów Miasto postanowiło zorganizować na okres 1 lipca - 31 sierpnia płatne parkingi, znajdujące się w sąsiedztwie plaż. Powstaną cztery takie miejsca: dwa w Jelitkowie (przy ul. Błękitnej i Kaplicznej), jeden na Zaspie (przedłużenie al. Jana Pawła II, przy ul. Czarny Dwór) i jeden na Stogach (przy ul. Nowotnej). Wszystkie będą monitorowane.

Co ważne, Miasto nie wydzierżawi tych terenów prywatnym firmom - poborem opłat zajmą się pracownicy zatrudnieni przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. To efekt m.in. zeszłorocznej krytyki i niezadowolenia części mieszkańców, którym nie spodobała się obsługa firm parkingowych. Na początku roku urzędnicy zorganizowali także konsultacje z mieszkańcami nadmorskich dzielnic. W niektórych, m.in. w Brzeźnie, przedstawiciele magistratu usłyszeli wyraźne "nie" dla płatnych parkingów

Za 5 złotych... parking bez ograniczeń

We wspomnianych czterech miejscach opłaty będą pobierane przez cały tydzień, a więc także w soboty i niedziele, w godz. 9 – 17. Pomiędzy godz. 17 a 9 samochód będzie można zostawić tu bezpłatne. Kierowcy zapłacą 5 zł za wjazd na teren parkingu. Będzie to opłata jednorazowa. Za tą kwotę będzie można zostawić auto zarówno na jedną godzinę, jak i nawet na osiem godzin.

ZOBACZ TEŻ: Nadmorskie parkingi, Jamboree 2023 - radni na wideoczacie w gdansk.pl

Zarząd Dróg i Zieleni postanowił nie instalować parkomatów przy tych sezonowych parkingach - ze względu na zbyt wysokie koszty. Po ich obliczeniu okazało się bowiem, że taniej będzie zatrudnić 16 pracowników i przygotować odpowiednią infrastrukturę. Ma to pochłonąć około 300 tys. złotych.

- Parkomat to dosyć drogie urządzenie. Szkoda go na sezonowe parkingi – przyznaje Tomasz Wawrzonek z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Określona przez nas kwota 5 zł nie służy temu, żeby zarobić. Tutaj specjalnego zarobku nie będzie. Dlatego chcemy, żeby te parkingi były niskokosztowe - dodaje.

Opłaty będą pobierane przez obsługę przed wjazdem na teren parkingów, a każdy płacący otrzyma paragon z kasy fiskalnej, kóry trzeba będzie umieścić za przednią szybą samochodu.

Darmowy parking dla wypoczywających przy Ergo Arenie

Bezpłatnie będzie można za to zaparkować przy Ergo Arenie

Jest i dobra wiadomość dla tych, którzy lubią wypoczywać nad morzem, na wysokości gdańskiego Jelitkowa i sopockiego Karlikowa. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni porozumiał się z szefostwem hali widowiskowo – sportowej w kwestii udostępnienia miejsc dla zmotoryzowanych plażowiczów. Co z tego wynikło?

- Parking przy Ergo Arenie będzie udostępniony, bezpłatnie, osobom przyjezdnym chcącym wypocząć m.in. na plaży, w okresie od 1 lipca do 23 sierpnia. Specjalnie oznakujemy ten parking. Można się z niego wygodnie dostać do ul. Jelitkowskiej. To jakieś 300 metrów od plaży - informuje Tomasz Wawrzonek.

Strefa Płatnego Parkowania w Jelitkowie

W wyniku konsultacji z mieszkańcami zdecydowano, że w części Jelitkowa, od 1 lipca do 31 sierpnia, wprowadzona zostanie strefa płatnego parkowania. Obejmie ona ul. Jelitkowską, Wypoczynkową, Kapliczną, Nadmorską, a także parking przy ul. Piastowskiej. Będzie ona funkcjonować na takich samych zasadach jak strefy płatnego parkowania w innych rejonach Gdańska. Będą obowiązywać tu takie same opłaty dla parkujących, a dla mieszkańców – możliwość wykupienia abonamentu. Co ważne, zgodnie z obowiązującymi przepisami, strefa płatnego parkowania nie obowiązuje w soboty i niedziele.

Co o płatnych parkingach sądzą gdańscy radni? O tym będzie można przekonać się w czwartek, 25 maja. Transmisja na żywo - na gdansk.pl. Początek sesji o godz. 9.

Na sesję przygotowano także projekty uchwał dotyczące m.in.:

- przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Gdańska;

- zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Miasta Gdańska na 2017 rok;

- przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego;

- wyrażenia zgody na odstąpienie od żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przy sprzedaży lokali mieszkalnych;

- zmiany uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

Szczegółowy porządek sesji dostępny jest na stronie internetowej RMG


ZOBACZ, GDZIE POWSTANĄ NADMORSKIE PŁATNE PARKINGI

Płatny sezonowy parking powstanie w Jelitkowie przy ul. Kaplicznej

Zaparkować, odpłatnie, będzie można też przy ul. Błękitnej (Jelitkowo)

Opłatę parkingową trzeba będzie też uiścić przy ul. Czarny Dwór na Zaspie

Płatny parking powstanie też na Stogach, przy ul. Nowotnej

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim