• Start
  • Wiadomości
  • Pamiętajcie o lodówkach społecznych! Nie marnujcie świątecznej żywności

Pamiętajcie o lodówkach społecznych! Nie marnujcie świątecznej żywności

Przedświąteczne szaleństwo zakupowe ogarnia większość z nas. Zazwyczaj kupujemy zbyt dużo jedzenia na czas świąt, a kiedy te mijają, spora część potraw trafia na śmietnik. Tak nie musi się dziać. W Gdańsku działa obecnie sześć, całorocznych, lodówek społecznych, w których możecie zostawić żywność - co ważne, należy zostawić ją w takim stanie, w jakim sami chcielibyście posiłek zjeść.
20.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu duża dwuskrzydłowa lodówka z napisem jadłodzielnia i z regulaminem korzystania z niej
Najmłodsza lodówka społeczna stanęła przy ul. Dworcowej w dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
Z lodówek społecznych, zwanych też jadłodzielniami, zazwyczaj korzystają osoby uboższe, potrzebujące, także bezdomne. Gdzie możecie zostawić dla nich jedzenie?

"Jadłodzielnia na Oruni" 

To najmłodsza gdańska lodówka społeczna. Otwarto ją uroczyście w pierwszych dniach grudnia br. Znajduje się w dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce, przy siedzibie Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury, przy ul. Dworcowej 9. To duża dwuskrzydłowa lodówka, która została postawiona w tym miejscu dzięki zwycięskiemu projektowi Budżetu Obywatelskiego. 

Żywność dla potrzebujących zostawisz w Pieckach - Migowie

Dwuskrzydłowa szafa stoi przy wejściu do parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. Myśliwskiej 25. W jednym skrzydle znajduje się lodówka do przechowywania żywności wymagającej warunków chłodniczych, w drugim - półki, na których można zostawić pozostałą żywność. Potrawy w tym miejscu można znaleźć przez cały rok.

Pierwsze było Śródmieście

Pierwszą społeczną, postawioną na ulicy, lodówkę w naszym mieście uruchomili dominikanie. Stoi ona do dziś przy zabytkowym murze otaczającym siedzibę zakonu dominikanów i Kościół Św. Mikołaja - od strony Hali Targowej. To miejsce także jest dostępne przez całą dobę, tak dla osób dostarczających jedzenie, jak i dla tych, którzy go potrzebują.

Lodówkę znajdziecie we Wrzeszczu Dolnym

Przed dwoma laty lodówkę społeczną uroczyście uruchomiono na tyłach Parafii Świętego Krzyża, przy ul. Mickiewicza 11.

Lodówka przy Parku Oliwskim

Z prywatnej inicjatywy ogólnodostępna lodówka, gdzie także można przynosić jedzenie nadające się do spożycia, stoi w sąsiedztwie Parku Oliwskiego, przy budynku, w którym mieści się m.in. siedziba Rady Dzielnicy Oliwa - przy ul. Opata Rybińskiego 10. 

Punkt charytatywny we Wrzeszczu Górnym

Świąteczne potrawy można zostawić także w punkcie charytatywnym, który mieści się przy ul. De Gaulle’a 13. Funkcjonuje on od poniedziałku do piątku, w godz. 12.00-17.00. Ze wsparcia przy ul. De Gaulle'a korzystają najczęściej seniorzy. Zdarza się też, że przychodzą młodsi mieszkańcy.

Sklepy społeczne w Nowym Porcie i Śródmieściu

Przy ul. Wolności 52 w Nowym Porcie i ul. Aksamitnej 4 w Śródmieściu funkcjonują z kolei sklepy społeczne dedykowane mieszkańcom w trudnej sytuacji życiowej. Prowadzi je Bank Żywności w Trójmieście. Tutaj przynieść można wyłącznie produkty oryginalnie, hermetycznie zamknięte, z ważną datą do spożycia, np. makaron, kaszę, ryż, ser, twaróg czy nieotwierany słoik majonezu, przecieru pomidorowego lub dżemu. Pracownicy punktu przyjmą też oryginalnie zapakowane mięso, wędliny czy ciasta przydatne do spożycia oraz świeże warzywa.
Produkty można oddawać do sklepu w Nowym Porcie przez pięć dni w tygodniu: w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach 10.00 - 15.00 oraz w czwartki w godz. 13.00 - 18.00. W Śródmieściu sklep jest czynny: w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 10.00-15.00, a we wtorki w godz. 13.00-18.00.

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?