Pałac Ślubów we Wrzeszczu pozostanie stałą siedzibą Fundacji RC - zdecydowała prezydent Gdańska

Fundacja RC, która od wielu lat użytkuje Pałac Ślubów przy ul. Grunwaldzkiej 5 nie straci swojej siedziby. Organizacja będzie mogła wrócić do tego budynku po jego remoncie. Taką decyzję podjęła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. W Pałacu Ślubów, w jednym z jego pomieszczeń, będą także udzielane śluby - tak jak to było przed laty.
30.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta w płaszczy przemawiająca do mikrofonu na konferencji prasowej, za nią stoi kilka osób
Fundacja RC tylko na czas remontu wyprowadzi się z Pałacu Ślubów, a zarejestrowane pod adresem Grunwaldzka 5 organizacje pozarządowe nie będą musiały zmieniać zapisów w Krajowym Rejestrze Sądowym - postanowiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

W Pałacu Ślubów zbliża się remont

W ostatnich władze gdańskiej Fundacji RC alarmowały, że organizacja musi opuścić swoją siedzibę we Wrzeszczu w Pałacu Ślubów. Zdaniem władz Fundacji nowa lokalizacja zaproponowana przez Gdańskie Nieruchomości nie odpowiadała potrzebom organizacji, była w dużo gorszym stanie niż dotychczasowe lokum, a ponadto przystosowanie jej do użytku mogło kosztować nawet ponad 600 tys. zł. 
Szef Fundacji wyrażał ponadto obawę, że wykwaterowanie nie będzie miało charakteru czasowego, ponieważ, jak informował,  "Gdańskie Nieruchomości planują po wykonaniu remontu w tym miejscu przenieść urzędników miasta".  

Co ustalono podczas spotkania władz miasta z fundacją?

W tej sytuacji prezydent Aleksandra Dulkiewicz poleciła urzędnikom jeszcze raz przyjrzeć się tej sprawie i wyjaśnić nieporozumienia. W środę 29 marca, przedstawiciele władz Gdańska a także radni spotkali się z przedstawicielami Fundacji RC. O efektach tych rozmów poinformowała w czwartek, 30 marca, na konferencji prasowej tuż przed sesją Rady Miasta Gdańska prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent podkreśliła, że Fundacja RC zachowa swoją siedzibę, a więc po remoncie będzie mogła do niej wrócić.
Wsłuchując się w głosy mieszkańców podjęłam decyzję dotyczącą tego, że po remoncie, na czas którego trzeba się przejściowo wyprowadzić, Fundacja RC ze swoją działalnością wróci do Pałacu Ślubów przy ul. Grunwaldzkiej 5.
Prezydent wskazała, że w dawnym Pałacu Ślubów ponownie będą zawierane małżeństwa, ale nie będzie to stanowiło przeszkody w działalności NGOsów. Śluby są obecnie udzielane także np. w siedzibie Rady Miasta i nie ma z tego powodu żadnych kolizji. A właśnie dzięki lokalizacji w budynku funkcji publicznej, remont będzie mógł być współfinansowany ze środków europejskich. 
Ustaliliśmy, że sala na dole będzie współdzielona z funkcją publiczną. Podobnie jak w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbywają się śluby, tak także w tym miejscu będzie możliwość udzielania ślubów. To wszystko po to, żeby móc zrealizować projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Właśnie w taki sposób możemy pozyskać pieniądze na termomodernizację czyli poprawę energochłonności budynku przy ul. Grunwaldzkiej 5. 
Liczba udzielanych ślubów w Gdańsku rośnie. W 2022 roku Urząd Stanu Cywilnego w Gdańsku udzielił 1184 ślubów.
 
WYSTĄPIENIE PREZYDENT ALEKSANDRY DULKIEWICZ NA FORUM RADY MIASTA GDAŃSKA W SPRAWIE PAŁACU ŚLUBÓW:
 

Adres Grunwaldzka 5 pozostanie niezmienny

Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że kompleksowy remont budynku przy Grunwaldzkiej 5 został zaopiniowany przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i zostanie przeprowadzony z zachowaniem wszystkich walorów historycznych obiektu.
 
Dziękuję bardzo Fundacji RC za dotychczasową działalność nie tylko dla Wrzeszcza, gdzie prowadzą Dom Sąsiedzki, ale dla całej społeczności Gdańska. Na czas remontu - o tym jeszcze dyskutujemy - jest kilka lokalizacji, gdzie Fundacja RC się tymczasowo przeprowadzi. I jedna istotna rzecz, na której zależało Fundacji RC - pozostanie adres rejestrowy Grunwaldzka 5 

Fundacja RC: cieszymy się, że głos organizacji został wysłuchany

Za owocne środowe spotkanie z przedstawicielami władz Gdańska podziękował dyrektor Fundacji RC Łukasz Samborski.
Omówiliśmy tę sprawę, która jest dość problematyczna i dla społeczności Wrzeszcza, ale też dla Gdańska, dla kontynuacji naszych działań m.in. Centrum Organizacji Pozarządowych. Cieszymy się bardzo z tej intencji. To jest pierwszy z kilkunastu kroków, które są jeszcze przed nami. Zależy nam nam tym, żeby do kolejnej sesji Rady Miasta, przez najbliższy miesiąc dopracować szczegóły wszystkich rozwiązań, też w kwestii pisemnej - umów - które zagwarantują nam stabilność funkcjonowania. Bo mowa jest o lokalu zastępczym na ok. rok, półtora.
Liczymy, że to miejsce Grunwaldzka 5 na co najmniej 25 lat zostanie zagwarantowane dla społeczności lokalnej jako miejsce aktywności mieszkańców, jako centrum organizacji pozarządowych.
Miło mi ogłosić, że ok. 100 organizacji pozarządowych, która jest zarejestrowana pod tym adresem na nim pozostanie, bo zmiana tego w KRS powodowałaby duże koszty.
Cieszymy się, że głos mieszkańców i mieszkanek naszego miasta został wysłuchany, aby dalej w tym miejscu mogła funkcjonować ta przestrzeń 
Jak podkreślił Łukasz Samborski to jasny sygnał, że organizacje pozarządowe, szczególnie w Gdańsku, mają bardzo duży potencjał i są nieodłącznym elementem tkanki miejskiej i wzmacniają razem z samorządem rozwój sektora obywatelskiego.    
 
Mężczyzna z okularach na tle budynku o pałacowym formie
Dyrektor Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych Łukasz Samborski na tle Pałacu Ślubów we Wrzeszczu
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Podziękował jednocześnie też trzem radnym za wsparcie: Karolowi Ważnemu, Cezaremu Śpiewak-Dowborowi oraz Przemysławowi Majewskiemu.
Łukasz Samborski ogłosił też, że Fundacja RC zaprasza wszystkie ruchy obywatelskie i organizacje pozarządowe do utworzenia Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych

Radni: dziękujemy prezydent za interwencję

Sprawę siedziby Fundacji RC przy ul. Grunwaldzkiej 5 skomentowała Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych "Wszystko dla Gdańska".
 Organizacje pozarządowe to jest serce nasze miasta, to są ludzie, którzy wspomagając nas we wszystkich trudnych sytuacjach. Ale też prowadzą domy dziecka, domy sąsiedzkie. Dlatego ja osobiście, ale też wszyscy radni - pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz i zastępca prezydenta Monika Chabior - zawsze stoimy po stronie organizacji pozarządowych.
I cieszę się, że ten problem, którego tak naprawdę nie było - to kwestia nieporozumienia - rozwiązał się. Idziemy do przodu. Fundacja wraca. Problemu nie było, ale też nie będzie w przyszłości 
 
Głos podczas konferencji prasowej zabrał też radny Koalicji Obywatelskiej Łukasz Bejm
 
Wszystkie tezy, które pojawiały się w ostatnich dniach w dyskursie publicznym okazały się nieprawdziwe. Nie jesteśmy po przeciwnych stronach barykady, jak to próbowano nam wmówić, tylko działamy w jednej drużynie i słusznej sprawie. A taką z pewnością jest nie tylko funkcjonowanie Fundacji RC, ale też innych NGO-sów w Gdańsku.
Bardzo się cieszę, że dzięki interwencji prezydent Gdańska i radnych udało się ten spór - a właściwie nie spór, tylko problem komunikacyjny - zażegnać. I jest to dla nas wszystkich nauczka na przyszłość. Warto rozmawiać, ale w cztery oczy, a nie poprzez media społecznościowe   

Kiedy ruszy remont Pałacu Ślubów?

Zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych Piotr Kryszewski podał, że Fundacja RC ma do wyboru kilka lokali na czas tymczasowej siedziby, w tym w Oliwie i we Wrzeszczu, nie wymagające nakładów remontowych.  
Wyjaśnił, że czas na przeprowadzkę będzie do drugiej połowy maja, kiedy to w Pałacu Ślubów miałby rozpocząć się remont. Przetarg na wykonanie tych robót będzie ogłoszony w czwartek, 30 marca
 

TV

7:10 do Walencji, czyli jak działa lotnisko?