Pachnące świętowanie w sercu Gdańska. Ulica Lawendowa pokazała nietypowe oblicze

W sobotę, 25 maja, zorganizowano, już po raz drugi, Święto Ulicy Lawendowej na Głównym Mieście. Tego dnia zapraszali do siebie przedsiębiorcy działający na tej ulicy, a także lokalni aktywiści, którzy przygotowali mnóstwo atrakcji.
26.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu młoda dziewczyna gra na skrzypcach, obok stoi młody mężczyzna i śpiewa
Arie barokowe na balkonie w wykonaniu sopranisty? Takie rzeczy tylko na Lawendowej...
fot. Paweł Marcinko / KFP

Święto z atrakcjami dla każdego

Działo się na ul. Lawendowej: pokazy szycia ręcznego i obróbki skóry w Pracowni Rymarstwa A&W Sitko, fotograficzne portrety w stylu retro w wykonaniu Gosi Trzaskoś, warsztaty plastyczne dla dzieci, degustacja domowego makaronu, do tego "Lawendowe Koncerty Balkonowe", czyli arie barokowe w wykonaniu sopranisty Mirosława Małeckiego na balkonie Salonu Fryzjerskiego Miro's Love i inne koncerty: chóru św. Mikołaja oraz Emila Miszka & The L8 Collective. 

Warto było zajrzeć na tę kameralną gdańską ulicę i dołączyć do wspólnego świętowania.

Nikt się nie nudził na 3. Pikniku Nauki Fahrenheita

na zdjęciu fragment kilku kamienic w gdańsku, nad jedną z witryn sklepowych wiszą fioletowe balony i fioletowa firanka, wzdłuż ulicy widać kilku pieszych
Z okazji jej święta ul. Lawendową stosownie przystrojono
fot. Paweł Marcinko / KFP

Gdzie znajduje się ul. Lawendowa?

Najprościej mówiąc - znajdziecie ją “na tyłach” kościoła św. Mikołaja i hali targowej.  Krzyżuje się z ul. Świętojańską i Straganiarską, a także Podwalem Staromiejskim.

na zdjęciu zakład rymarza, widać mnóstwo elementów skór w różnych odcieniach, nad wielkim stołem pochyla się starszy mężczyzna, obok stoi dwoje małych dzieci
Święto ulicy było okazją do poznania lokalnych gdańskich przedsiębiorców i usługodawców
fot. Paweł Marcinko / KFP

Nie zawsze ładnie tu pachniało

Nazwa “ulica Lawendowa”, której używano już w XVIII wieku, była ironiczna. Nawiązywała do panującego na niej wówczas okropnego smrodu -  woni ścieków i nieczystości, a także brudu. Nie rosła tu lawenda, trudno było znaleźć tu przyjemną dla oka i nosa roślinność.

W październiku ubiegłego roku ul. Lawendowa po raz pierwszy obchodziła swoje święto, i pachniała jak przystało na bohaterkę uroczystości - odkrywała swoje dzieje i ujawniała współczesne tajemnice.  W tym roku lawenda w Gdańsku zakwitła już w maju. Lokalna inicjatywa przedsiębiorców i mieszkańców, m.in. nieformalnej grupy Lawendowa OdNowa, zaowocowała niecodziennymi atrakcjami. 

Wielki Rodzinny Festyn na Oruni po raz 24

na zdjęciu dwie starsze panie w ozdobnych sukniach z epoki, pozują do zdjęcia
W weekend na ul. Lawendowej można było przenieść się też w czasie...
fot. Paweł Marcinko / KFP

Organizatorami Święta Ul. Lawendowej byli: Miasto Gdańsk, Rada Dzielnicy Śródmieście, Menadżer Śródmieścia Gdańsk oraz wspomniana grupa Lawendowa OdNowa.

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami