• Start
  • Wiadomości
  • Ostrzeżenie pogodowe - zamieć śnieżna, sztormowy wiatr i wzrosty poziomów wody

Ostrzeżenie pogodowe - zamieć śnieżna, sztormowy wiatr i wzrosty poziomów wody

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku przekazuje ostrzeżenie o zamieci śnieżnej oraz ostrzeżenie hydrologiczne. Pomorski Alarm Pogodowy zaopatruje zaś w prognozę na najbliższe dni.
( Publikacja: 19.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kładka na Ołowiankę w zimowej odsłonie
Kładka na Ołowiankę w zimowej odsłonie
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Obszar występowania: województwo pomorskie

Ważność: od godz. 04.00 dnia 20.01.2022 do godz. 13.00 dnia 20.01.2022

Przebieg: śnieg i wiatr do 60 km/h, porywy do 100 km/h.

W związku z prognozowanym sztormowym wiatrem z kierunku północno-zachodniego na całym Wybrzeżu przewidywane są gwałtowne wzrosty i duże wahania poziomów wody do stanów ostrzegawczych i powyżej. Miejscami mogą zostać krótkotrwale przekroczone stany alarmowe.

 

Jak czytamy na Fb Pomorski Alarm Pogodowy w komunikacie opracowanym przez Bartka Zastawnego:

“W środę nad Półwysep Skandynawski i Morze Północne nasunie się kolejna zatoka niskiego ciśnienia, w której ma dojść do powstania niżu o nazwie #Ida. Ten będzie odpowiedzialny za pogorszenie pogody w Polsce, które rozpocznie się nocą ze środy na czwartek.

Już w środę wiatr będzie odczuwalny przez cały dzień, a po południu mogą zacząć pojawiać się miejscowe opady mżawki i deszczu. Wieczorem lub przed północą wiatr nasili się wyraźnie, wraz z wkraczaniem chłodnego frontu atmosferycznego od strony Bornholmu. Front przyniesie strefę przejściowych opadów deszczu, mieszanych, a punktowo mokrego śniegu. Porywy zachodniego wiatru będą mogły sięgać 70-80 km/h na Wybrzeżu Słowińskim, 60-70 km/h na Półwyspie Helskim, 50-60 km/h na Kaszubach i w Trójmieście oraz 40-50 km/h na Kociewiu i Powiślu. W drugiej części nocy front opuści pomorskie, wędrując dalej nad Mazowsze, a opady będą stopniowo przechodzić w śnieg.

W czwartkowy poranek znad Bałtyku nasunie się kolejna strefa opadów, tym razem samego śniegu. Za nią wiatr zmieni kierunek na północno-zachodni i nieznacznie osłabnie. W porywach powieje do 45-55 km/h na Wybrzeżu, Półwyspie Helskim i Mierzei Wiślanej oraz 40-50 km/h w głębi lądu. Poranne opady śniegu mogą być miejscami intensywne i nadejdą wcześnie. Strefa przewędruje od Bałtyku w kierunku Mazowsza, obejmując swoim zasięgiem całe województwo. W czwartkowe popołudnie również mogą pojawiać się jeszcze opady śniegu, choć więcej będzie ich już zapewne na Warmii. Ujemne temperatury będą sprzyjać utrzymywaniu się pokrywy śnieżnej, poza wybrzeżem, gdzie czeka nas zapewne lekki plus. Warto być gotowym na miejscowe utrudnienia drogowe, zwłaszcza w czwartek rano.

W piątek wiatr z sektora bardziej północnego. Najsilniej powieje na Mierzei Wiślanej, Żuławach, nad Zatoką Gdańską i Półwyspem Helskim. Porywy będą mogły sięgać 65-75 km/h. Tamteż powinny pojawiać się jeszcze opady śniegu. Nad resztą województwa, włącznie z Trójmiastem śnieg nie powinien już występować.

Wraz z pogorszeniem się pogody, pogorszy się nasze samopoczucie. Ciśnienie od dzisiejszego wieczora (wieczór z wtorku na środę 18/19 stycznia) do czwartkowego poranka spadnie o ok. 30 hPa, po czym rozpocznie się jego dynamiczny wzrost. Co tu dużo mówić, senność, bóle głowy, te sprawy.

Finalizując wypowiedź, wkraczamy w wietrzny okres, który nie potrwa zbyt długo, gdyż od soboty wiatr będzie słabnąć. Do tego czasu zaleca się jednak dość ciepły ubiór, gdyż temperatury zaczną spadać poniżej 0, a wiatr będzie tylko potęgował odczucie chłodu. Później, o ile wiatr się uspokoi, to czekać nas powinny jeszcze większe spadki temperatur. Zapewne na początku przyszłego tygodnia. O tym jednak nie będziemy jeszcze pisać, gdyż to zbyt odległy termin".