Budżet Obywatelski 2023. Dobiega końca głosowanie, nie odkładaj go do ostatniej chwili!

Internetowe głosowanie na projekty jubileuszowej 10. edycji BO trwa do poniedziałku, 10 października, do godz. 23.59. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu każdy mieszkaniec ma wpływ na to, co powstanie w Gdańsku, na sąsiedniej ulicy lub w części miasta, która jest mu szczególnie bliska.
( 07.10.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
1

Do wyboru 305 projektów

Gdańszczanki i gdańszczanie wybierają spośród 305 projektów Budżetu Obywatelskiego, w tym 94 projektów Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Jak głosować?

 1. Głosujemy online za pośrednictwem tego formularza.
 2. Każdy mieszkaniec może głosować tylko jeden raz.
 3. Głosować można niezależnie od wieku (osoby dorosłe, młodzież oraz dzieci).
 4. Uprawnione do głosowania są osoby zameldowane w Gdańsku na pobyt stały, czasowy lub wpisane do rejestru wyborców, a także posiadające Gdańską Kartę Mieszkańca.
 5. Z jednego numeru telefonu można autoryzować głosowanie pięciu osób, a z jednego adresu mailowego - dziesięć.
 6. Każdy głosujący ma do dyspozycji:
  • 5 punktów na projekty dzielnicowe (do dowolnego rozdysponowania)
  • 1 punkt na projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego
  • 1 punkt na projekt ogólnomiejski
  • 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego

W pierwszej kolejności, w specjalnym formularzu, głosuje się na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu Obywatelskiego, następnie na projekty ogólnomiejskie.

Budżet Obywatelski. Pamiętacie, które projekty wygrały w BO2016 i BO 2017? Sprawdźcie

Nagrody dla głosujących w BO

W tym roku Miasto zachęca do jak największego udziału i wysokiej frekwencji wśród głosujących na BO. Z tej okazji przygotowano specjalne nagrody dla mieszkańców, w tym dzieci i młodzieży, oraz dzielnic.

Do końca głosowania trwa rywalizacja pomiędzy wszystkimi gdańskimi dzielnicami. Ta, która po zakończeniu głosowania odnotuje najwyższą frekwencję głosujących mieszkańców, wygra iluminacje świąteczne.

Ważne, aby oddając głos na wybrane projekty BO zaznaczyć dzielnicę, w której się mieszka - ta deklaracja będzie brana pod uwagę przy wyliczeniu frekwencji głosujących w danej dzielnicy. Nie oznacza to jednak, że głosować można tylko na projekty w dzielnicy, w której się mieszka. Wręcz przeciwnie - swój głos można oddać na projekty BO zgłoszone w różnych dzielnicach. W tym przypadku jest pełna dowolność.

Budżet Obywatelski. Jakie projekty zwyciężyły w pierwszych edycjach gdańskiego BO?

Mobilne Punkty do Głosowania

W tej edycji głosowania na ulicach Gdańska ponownie zawitały Mobilne Punkty do Głosowania. Może z nich skorzystać każdy, kto nie ma dostępu do internetu, nie potrafi z niego skorzystać lub woli tradycyjne metody głosowania. Każdego dnia konsultanci BO dyżurują w innej dzielnicy. Przy ich pomocy można zagłosować na miejscu na projekty BO, a także dowiedzieć się, jakie projekty w danej dzielnicy zaproponowali mieszkańcy.

Harmonogram Mobilnych Punktów do Głosowania w dzielnicach.

Nie odkładajcie głosowania do ostatniej chwili. Doświadczenie z poprzednich lat pokazuje, że gdańszczanie często oddają swój głos ostatniego dnia, w ostatnich godzinach głosowania. Zdarza się wówczas, że strona internetowa nieco wolniej pracuje - ze względu na zbyt dużą liczbę osób, które w tym samym momencie chcą oddać głos. Poświęćcie kilka minut na głosowanie już w najbliższych dniach, za pośrednictwem tego formularza. Na tej stronie można też szczegółowo zapoznać się z poszczególnymi projektami, a także znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące tej edycji Budżetu Obywatelskiego.

2

Ogłoszenie wyników głosowania na BO

Wyniki głosowania poznamy 14 października, o godz. 15.00, podczas uroczystego spotkania na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk, w części Atom Club. Zapraszamy wszystkich tegorocznych wnioskodawców oraz wszystkich uczestników poprzednich edycji BO do wspólnego świętowania. Będzie to okazja do rozmów i wymiany doświadczeń z innymi wnioskodawcami przy kawie i poczęstunku. 

Wspólnie zdmuchniemy 10 świeczek na urodzinowym torcie Budżetu Obywatelskiego!

Remonty ulic, tablice informujące o prędkości, nowe boiska. Co powstało dzięki gdańskiemu BO?

Wybrane w głosowaniu projekty zostaną przekazane do realizacji na lata 2023/2024. Następnie rozpocznie się ewaluacja BO i przygotowania do kolejnej, 11. edycji gdańskiego BO. Do 16 października można również obejrzeć wystawę poświęconą dziesięciu edycjom Budżetu Obywatelskiego, która zlokalizowana jest w Parku Oliwskim, od strony ul. Opackiej, niedaleko Archikatedry Oliwskiej w Gdańsku.

Oprac. KG