Ostatnia droga Kacpra Tekieli. Alpinista z Gdańska spoczął na cmentarzu w Oliwie

Na Cmentarzu Oliwskim pożegnano we wtorek, 30 maja, Kacpra Tekieli, gdańskiego alpinistę i himalaistę oraz instruktora wspinaczki sportowej. Miał niespełna 39 lat. Zginął tragicznie po zejściu lawiny podczas wejścia na szczyt Jungfrau w szwajcarskich Alpach. Był mężem mistrzyni olimpijskiej Justyny Kowalczyk-Tekieli.
30.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie na grobie wśród kwiatów uśmiechniętego, młodego mężczyzny
23 listopada Kacper Tekieli skończyłby 39 lat
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Tłumy na pogrzebie Kacpra Tekieli

W ostatniej drodze Kacprowi Tekieli towarzyszyło kilkaset osób, w tym rodzina i znajomi. Na wcześniejszą prośbę wdowy uczestnicy pogrzebu, by zamiast kupować kwiaty, wsparli datkami gdańskie schronisko dla bezdomnych zwierząt “Promyk”. Pogrzeb miał charakter świecki. 
 
W swoim wspomnieniu o mężu Justyna Kowalczyk-Tekieli mówiła, że oboje mieli świadomość, jak ryzykowna jest pasja wspinania się po górach.  
 
- Jestem szczęściarą w tym wszystkim, bo jako żona alpinisty miałam możliwość pożegnania się z moim mężem. Będziemy żyć, jak Kacper nas tego nauczył. Mówił, że życie jest za krótkie, żeby przejmować się pierdołami. Będziemy zdobywać góry i świat - powiedziała była sportsmenka.

Świat sztuki pożegnał Krystynę Łubieńską. Aktorka spoczęła w Sopocie

Tomasz Tekieli, brat zmarłego, podkreślił, że łączyły ich więcej niż braterskie relacje. - Byłeś moim wielkim przyjacielem - wyznał.
 
Podczas pożegnania alpinisty wybrzmiała znana piosenka Krystyny Prońko pt. "Jesteś lekiem na całe zło".
 
Biała tabliczka z imieniem i nazwiskiem, datami urodzin i śmierci alpinisty oraz słowami "Był najcudowniejszy" była przymocowana do czekana.   

Kariera górska Kacpra Tekieli

Kacper Tekieli był doświadczonym wspinaczem i instruktorem wspinaczki. W ostatnich dniach przebywał w Alpach szwajcarskich. W mediach społecznościowych informował o wejściach na Bishorn (4153 m), Weissmies (4017 m) i Lagginhorn (4010 m). 
 
Tłum wiernych stojących przed kaplicą cmentarną
Kacprowi Tekieli w ostatniej drodze towarzyszyło wiele osób
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
W czwartek, 18 maja, media poinformowały o śmierci Kacpra Tekieli, podając informację, że wspinacz spadł po zejściu lawiny dzień wcześniej, podczas wejścia na szczyt Jungfrau

Alpinista pochodził z Gdańska

Kacper Tekieli urodził się 23 listopada 1984 roku w Gdańsku. Ukończył studia filozoficzne. Podczas pobytu w Bieszczadach zafascynował się górami. Przeprowadził się do Krakowa i profesjonalnie zajął alpinizmem.
 
W Tatrach przeszedł około 300 dróg wspinaczkowych, w szczególności większość najważniejszych ścian górskich. Był m.in. uczestnikiem projektu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, w jego ramach brał udział w wyprawach na Makalu i Broad Peak Middle.
W 2020 roku za wejście nową drogą na Snovasskjerdingan (Norwegia) został nominowany do nagrody Piolet d’Or - najbardziej prestiżowego wyróżnienia alpinistycznego na świecie. Tego samego roku zdobył wszystkie szczyty Wielkiej Korony Tatr (14 szczytów, najwyższy z nich Gerlach - 2655 metrów npm) w czasie 37 godzin i 28 minut, poprawiając poprzedni rekord o ponad 11 godzin.

Ślub w Gdańsku

25 września 2020 roku Justyna Kowalczyk i Kacper Tekieli poinformowali w mediach społecznościowych o swoim ślubie. Para wzięła zawarła cywilny związek małżeński dzień wcześniej w Gdańsku. Rok później na świat przyszedł ich syn Hugo
Justyna Kowalczyk (ur. 1983) to najwybitniejsza polska biegaczka narciarska w historii. Jest dwukrotną mistrzynią świata (2009) i pięciokrotną medalistką olimpijską, w tym dwukrotnie złotą (2010, 2014), czterokrotną zdobywczynią Pucharu Świata. Karierę zakończyła w 2018 roku.
 
Towarzyszyła mężowi w trakcie wyprawy w szwajcarskie Alpy, pokazując w mediach społecznościowych zdjęcia z wyprawy.

 

TV

44. ZJAZD HANZY W GDAŃSKU