Ośrodek Kultury Morskiej na 10. urodziny

Na 10. urodziny zaprasza w niedzielę 24 kwietnia Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku, działający nad Motławą, obok zabytkowego Żurawia. Wśród zaplanowanych tego dnia atrakcji jest m.in. zwiedzanie niedostępnych na co dzień przestrzeni placówki - poinformował Łukasz Grygiel z z działu promocji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Przez dekadę OKM odwiedziło blisko milion osób.
22.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pracownicy Ośrodka Kultury Morskiej NMM obiecują z okazji jubileuszu moc atrakcji
Pracownicy Ośrodka Kultury Morskiej NMM obiecują z okazji jubileuszu moc atrakcji
mat. OEM NMM

Koncepcja budowy Ośrodka Kultury Morskiej pojawiła się w I dekadzie XXI wieku. Projekt obejmował przebudowę tzw. Składu Kolonialnego, czyli obiektu po byłej ciepłowni. Dzięki dotacjom z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego przeprowadzono konkurs na projekt przebudowy z uwzględnieniem wolnej, przyległej parceli, którą w 2002 r. udało się pozyskać od władz Gdańska.

Kamień węgielny pod nowy oddział wówczas jeszcze Centralnego Muzeum Morskiego wmurowano w maju 2010 roku. Akt erekcyjny pod budowę podpisali m.in. ambasador Królestwa Norwegii Enok Nygaard oraz reprezentanci lokalnych władz: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wicewojewoda Michał Owczarczak oraz wiceprezydent miasta Gdańska Andrzej Bojanowski.

Projekt Ośrodka Kultury Morskiej, nawiązujący do historycznej zabudowy miasta, stworzyła Autorska Pracownia Architektoniczna Mirosława Frąszczaka. Projektantem wnętrz był, nieżyjący już dziś, Hubert Smużyński.

OKM to nowoczesne centrum wiedzy o morzu, portach, statkach i stoczniach. Wewnątrz prezentowana jest interaktywna wystawa stała „Ludzie-statki-porty”. Ekspozycja pozwala poprzez zabawę poznać m.in.: tajniki sterowania i dowodzenia morską jednostką, przeładunku towarów w porcie, podwodnych podróży batyskafem, czy powstawania fal tsunami.

Weekend: Oliwskie Święto Książki, wiersze dla Ukrainy, otwarcie biblioteki, spektakle

Ośrodek to również bogata wystawa poświęcona etnologii morskiej. Stała ekspozycja „Łodzie ludów świata” prezentuje unikatową kolekcję oryginalnych, tradycyjnych łodzi z różnych kultur świata, od weneckiej gondoli po dalekowschodni sampan. Większość z nich to dary ludzi morza, przede wszystkim kapitanów i załóg polskich statków, które podczas rejsów od połowy lat 60. do końca lat 80. pozyskiwały te cenne obiekty i przywoziły je do Polski. Eksponowanym łodziom towarzyszą fotografie terenów, gdzie były lub są do dziś używane.

W muzeum wykorzystane są technologie multimedialne, interaktywne techniki przekazu, oryginalne prezentacje audiowizualne oraz komputerowe wizualizacje.

Program 10-lecia Ośrodka Kultury Miejskiej w niedzielę 24 kwietnia:

11:00 – 12:00 Tajemnice pracowni konserwatorskiej, grupy do 15 osób
12:00 – 13:00
11:00 – 13:00 Burza w szklance wody, czyli morskie eksperymenty edukacyjne
12:00 Wielkie pamiątkowe zdjęcie
12:00 – 13:00 Łodzią do najdalszych zakątków świata. Oprowadzanie kuratorskie, grupy do 30 osób
13:00 – 14:00
13:00 – 15:00 Pod żaglami wyobraźni! Twórcze zajęcia plastyczne dla dzieci
13:00 – 14:00 Sekrety głębin. Spotkanie z archeologią podwodną i digitalizacją, grupy do 15 osób
14:00 – 15:00
11:00 – 15:00 Urodzinowe życzenia dla muzeum – multimedialne stanowisko

Bilet wstępu do Ośrodka Kultury Morskiej w niedzielę będzie kosztować symboliczną złotówkę.

Urodzinowym atrakcjom będzie towarzyszyć możliwość zdobycia muzealnych upominków i słodkości.

Przez cały dzień możliwe będzie też zwiedzanie wystawy interaktywnej „Ludzie – Statki – Porty”. Wejścia dla grup do 55 osób odbywać się będą co godzinę, od 10:00 do 15:00.

oprac. RP

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask