"Zerówkowicze" powitali rok szkolny w nowej filii ZSO nr 2 w Osowej WIDEO I ZDJĘCIA

Sale lekcyjne sprawdzone, nowe koleżanki i koledzy poznani, trzy dęby zasadzone - czas więc rozpocząć naukę. A osowscy uczniowie warunki do tego mają fantastyczne. Przy ul. Orfeusza 9, w zaledwie rok, wybudowano nowoczesny budynek szkolny, w którym uczyć będzie się blisko pół tysiąca dzieci. Zobaczcie, jak wygląda.
01.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu po prawej na krzesełkach siedzą małe dzieci, jest ich kilkadziesiąt, po lewej stoi przy ścianie kobieta w średnim wieku w granatowej sukience, mówi do mikrofonu
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz oficjalnie otworzyła nową filię ZSO nr 2 dedykowaną uczniom klas 0 - 3
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

"Zerówkowicze" już rozpoczęli rok szkolny

Choć rok szkolny w tym roku oficjalnie rozpocznie się w poniedziałek, 4 września, to uczniowie z klas "0" rozpoczęli go już w piątek, 1 września. W Osowej zakończyła się bowiem, jeszcze przed wakacjami, budowa nowego budynku szkolnego. Zainteresowanie nim było ogromne - Osowa jest jedną z bardziej rozwijających się dzielnic Gdańska, wciąż powstaje tu nowa zabudowa mieszkaniowa, a wraz z nią nowi, młodzi mieszkańcy.

W uroczystym otwarciu nowej filii ZSO nr 2 uczestniczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- W szkole, która kosztowała 22 miliony złotych, będzie uczyło się niemal pół tysiąca młodych gdańszczanek i gdańszczan z klas 0-3 - poinformowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Osowa to jedna z tych dzielnic, która dynamicznie się zmienia, i "jak kania dżdżu" potrzebowała tego miejsca. Dlatego cieszę się, że powstała w rok z zastosowaniem unikatowej, nowoczesnej, energooszczędnej technologii. Rodziców proszę z kolei, by wspierali swoje dzieci, nauczycieli i panią dyrektor, bo szkoła to wspólnota - dodała.

Zobacz jak budowano obiekt:

Szkoła dla blisko pół tysiąca dzieci

- W nowej szkole będą uczyć się dzieci z tzw. rejonu, czyli z Osowej. Mamy łącznie 453 uczniów w klasach 0 - 3. Przygotowaliśmy 17 oddziałów szkolnych i 3 oddziały przedszkolne, które działają już od 1 września - wylicza Marzena Majerowska, dyrektor ZSO nr 2 w Osowej. - Wyjątkowość naszej szkoły to wyjątkowi nauczyciele z pasją i wyjątkowi uczniowie, to po pierwsze. Ale mamy też wyjątkową "bazę", super wyposażoną. Mamy bibliotekę z czytelnią, salkę korekcyjną i aulę. W każdej sali lekcyjnej są monitory interaktywne, jest mnóstwo komputerów, dużo pomocy naukowych, więc jeśli chodzi o wyposażenie, to jest ono z "górnej półki". Bardzo się z tego cieszymy - dodaje.

dzieci galowo ubrane siedzą w dużej sali
Inauguracja nowego roku to zawsze duże przeżycie dla uczniów i rodziców
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

W uroczystym otwarciu szkoły uczestniczyła także posłanka Małgorzata Chmiel, miejscy radni: Karol Ważny i Jan Perucki, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa Bartosz Stefański, a także aktor Jerzy Kiszkis - przyjaciel szkoły, i dyrektor Wydziału Edukacji UM Grzegorz Kryger.

Symboliczne trzy dęby zasadzone

Po oficjalnych przemowach i występach artystycznych w wykonaniu uczniów, prezydent Gdańska wraz z dyrektor szkoły i kilkorgiem dzieci zasadziła przed szkołą symboliczne trzy dęby.

na zdjęciu klasa lekcyjna z ławkami, krzesełkami, i tablicą po prawej
Klasy wyposażono w nowoczesny sprzęt edukacyjny
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Po tym rozpoczął się okolicznościowy szkolny festyn. Uczniowie, wraz z rodzicami, mieli też okazję obejrzeć nowe szkolne sale lekcyjne - te dedykowane "zerówkowiczom" połączone są bezpośrednio z łazienkami. Jest duża świetlica, pokój logopedy, a nawet salka szachowa. Na zewnątrz, pomiędzy skrzydłami budynku szkoły, zorganizowano ogród sensoryczny i tzw. zieloną klasę w plenerze.

Nowa szkoła przypadła do gustu najmłodszym.

- Fajne są klasy, dużo nowych, ładnych rzeczy. Ale nie widziałam jeszcze całej szkoły, jeszcze zobaczę - przyznała 9-letnia Zuzia, która rozpocznie naukę w tej szkole od poniedziałku, 4 września. - Idę już do 3. klasy, więc koleżanki znam od dawna.

W nowej szkole spodobało się również 6-letniej Magdzie.

- Ławki fajne, chyba wygodne, i duże tablice. Moje koleżanki z klasy też są fajne - oceniła dziewczynka.

na zdjęciu zielona przestrzeń pomiędzy budynkami szkoły, widać drewniane krzesełka i małe stoliki, a nad nimi materiałowe zadaszenie
W ramach inwestycji zbudowano też plenerową tzw. zieloną klasę
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Budynek z ekologiczną technologią

Parterowy budynek szkoły składa się z trzech skrzydeł. Pierwsze skrzydło przeznaczone jest dla najmłodszych uczniów - znajdą się tu "zerówki". W tej części są również sale do gimnastyki korekcyjnej oraz jadalnia z zapleczem kuchennym.

W centralnej części znajduje się pokój nauczycielski, gabinet dyrektora, stołówka oraz aula. W środkowym segmencie jest też przestronna świetlica. Z kolei w skrzydle południowym umieszczona została biblioteka z czytelnią oraz nowoczesne pracownie informatyczne. W nowej filii powstało w sumie 16 sal lekcyjnych wyposażonych w ekrany interaktywne. Każde ze skrzydeł posiada osobny węzeł sanitarny.

Bezpośrednio przy budynku zbudowano miejsca postojowe oraz parking rowerowy na 60 jednośladów. Powstały place rekreacyjne z ogrodem szkolnym, ścieżką sensoryczną i tzw. zieloną klasą. W jej ramach dzieci od najmłodszych lat będą się uczyć hodowli i pielęgnacji roślin. Uczniowie będą mieli do dyspozycji m.in. ogromne donice do nasadzeń zieleni.

Budynek szkoły tańszy w utrzymaniu

Nowa filia zbudowana została w ekologicznej technologii z prefabrykatów. Konstrukcja obiektu wykonana jest z drewna. W szkole funkcjonować będzie ogrzewanie podłogowe. Nowy obiekt odnotowywać będzie mniejsze koszty zużycia energii - do 40 proc. niższe w porównaniu do budynków tradycyjnych murowanych. Jednym z wyróżników tej technologii jest również jej szybkość w realizacji inwestycji - efekty prac budowlanych widoczne są bardzo szybko.

Prace budowlane rozpoczęły się w czerwcu 2022 r., a zakończyły w czerwcu br. Po zakończeniu prac trwały odbiory oraz procedury administracyjne umożliwiające użytkowanie szkoły. Wykonawcą inwestycji była Firma Budowlana Ekoinbud Sp. z o.o. Sp. k.