Orunia Górna - Gdańsk Południe. Nowe boisko, pumptrack i plac zabaw

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska szuka wykonawcy na zagospodarowanie obszaru u zbiegu ulic Podleckiego i Łuczniczej na Oruni, gdzie ma powstać "przestrzeń sportowo-rekreacyjna". Powstaną tu, w ramach Budżetu Obywatelskiego, m.in.: boisko rekreacyjne, plac zabaw dla dzieci, tor do jazdy na rowerze tzw. pumptrack, siłownia plenerowa, zaplanowano też nowe nasadzenia zieleni. Wciąż można się zgłaszać, otwarcie kopert nastąpi 12 lutego. Na realizację poczekamy osiem miesięcy - od daty podpisania umowy.
( 05.02.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu z drona widać głównie zielony teren, porośnięty trawą i kilkoma drzewami, przed nim widać fragment jezdni, a w tle zabudowę mieszkaniową, niewysoką
Na tym zielonym nieużytku u zbiegu ulic Podleckiego i Łuczniczej mieszkańcy planują stworzyć ciekawą przestrzeń rekreacyjno - sportową
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Trzy strefy - by każdy znalazł coś dla siebie

Zielony, niezagospodarowany obecnie teren podzielony zostanie na trzy strefy:

• rekreacyjną, gdzie zaplanowano łąkę piknikową z miejscem na grill i stolikami piknikowymi, wydzieloną niską zielenią od placów zabaw;

• sportową „A”, gdzie pojawią się urządzenia sprawnościowe i trasa rowerowa pumptrack;

• sportową „B” - z boiskiem wielofunkcyjnym, trybunami przy nim oraz siłownią plenerową.

Zbudowane zostaną też odcinki ścieżki rowerowej oraz ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż północnowschodniej i południowo-wschodniej granicy działki.

Brętowo. Oczko wodne "Góralska" odzyskuje życie

Boisko, siłownia, plac zabaw i pumptrack

Boisko wielofunkcyjne będzie dostosowane do gry w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę. Będzie to obiekt o wymiarach 15 x 28 m (powierzchnia 420 mkw). Nawierzchnia boiska wykonana zostanie z podłoża poliuretanowego.

Siłownia plenerowa wykonana zostanie na nawierzchni mineralnej, wodoprzepuszczalnej. W jej skład wejdą cztery urządzenia: orbitrek, wiosła, urządzenie dla osób niepełnosprawnych i urządzenie do ćwiczenia mięśni brzucha. Obok siłowni zamontowana zostanie drabinka do streetworkoutu.

Będzie też plac zabaw dla dzieci wyposażony w sześć urządzeń zabawowych: huśtawkę „równoważnię”, huśtawkę „bocianie gniazdo”, pieńki, zjeżdżalnię - zamek, zabawkę „tunel” i bujak „karuzela”. Dodatkowo zbudowana zostanie również piaskownica.

Zaplanowano również montaż pumptracka - zapętlonego toru rowerowo-rolkowo-deskorolkowego o długości około 70 m i nawierzchni bitumicznej. Będzie składał się z kilku garbów, zakrętów profilowanych, tzw. band oraz „hopek”.

Brzeźno. Modernizacja skweru przy ul Krasickiego

Ciąg pieszy wzdłuż potoku

Zaplanowano tu ciąg pieszy, który będzie służył także jako dojazd serwisowy do obsługi urządzeń sportowych. Powstanie on wzdłuż potoku Maćkowy. Będzie łączył cały zagospodarowany teren z ulicą Podleckiego. Pozostałe ścieżki piesze będą łączyć poszczególne strefy nowej atrakcyjnej przestrzeni.

Na tym terenie zamontowane zostaną też ławki i kosze na śmieci. Będzie również plenerowy grill ze stołami i ławkami piknikowymi. Cały teren zostanie oświetlony.

Obecnie nieużytek, wkrótce atrakcyjna przestrzeń

Teren, na którym zaplanowano nową przestrzeń sportowo-rekreacyjną to obecnie tzw. nieużytek. Najbliższe zabudowania, a więc osiedle domów jednorodzinnych, jak i budynków wielorodzinnych, znajdują się w odległości 50 i 70 metrów.

Działka u zbiegu ulic Podleckiego i Łuczniczej porośnięta jest roślinnością łąkową, ale są tu także skupiska drzew o pokroju krzewiastym. Rosną tu także trzciny pospolite.

Matarnia, VII Dwór. Rozstrzygnięte przetargi na remonty chodników w obu dzielnicach

DRMG czeka na oferty

Otwarcie ofert zaplanowano za niecałe dwa tygodnie, 14 lutego. Do tego czasu można je zgłaszać. Prace mają potrwać osiem miesięcy od daty podpisania umowy.

Co ważne, "Przestrzeń sportowo-rekreacyjna Podleckiego/Łucznicza" to zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego 2022, i z tych środków zostanie sfinansowany.