Brzeźno. Będzie przyjemniej na skwerze przy ul. Krasickiego. Modernizacja ze środków BO

W sąsiedztwie pawilonów handlowo - usługowych, przystanków tramwajowych, a także wyremontowanego Domu Zdrojowego, znajduje się obecnie mało przyjemny estetycznie teren, regularnie uczęszczany przez okolicznych mieszkańców. Miejsce to zmieni swoje oblicze w najbliższych miesiącach dzięki mieszkańcom, którzy zgłosili taki projekt do Budżetu Obywatelskiego.
( 25.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu rozkopany skwer, na samym środku widać usypaną górę ciemnej ziemi, wokół chodniki, w tle widać sprzęt budowlany, a za nim fragmenty pobliskich budynków
Modernizacja skweru przy ul. Krasickiego rozpoczęta
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Modernizacja skweru w Brzeźnie rozpoczęta

Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, rozpoczęły się już prace związane z zagospodarowaniem placu przy ul. Krasickiego.

- Układana jest nawierzchnia z płyt betonowych oraz miejsca postojowe z płyt ażurowych. Wykonano też dojścia w sąsiedztwie drzew z nawierzchni mineralnej. Ostatnim etapem prac będzie założenie trawników i nasadzenia zieleni, w tym trzech drzew i obsadzenie ogrodu deszczowego - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Duże zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej na ulicy Budowlanych

Estetyczne miejsce do wypoczynku

Przy ul. Krasickiego, w miejscu starego zniszczonego chodnika, powstaje estetyczny skwer, na którym będzie można odpocząć czy spotkać się ze znajomymi. Zaplanowano w tym miejscu montaż estetycznych ławek, siedzisk oraz nowego oświetlenia. Będzie też nowa posadzka z płyt betonowych w dwóch kolorach oraz nawierzchnie z płyt ażurowych. Pojawi się też zdrój wodny, który zaplanowano w centrum zmodernizowanego skweru.

Zniszczone, popękane płyty chodnikowe zostaną zastąpione płytami betonowymi o wymiarach: 50x50x7 cm, w dwóch kolorach: jasnym szarym i grafitowym. Zamontowanych zostanie osiem ławek, w tym trzy bez oparcia. Zaplanowano też montaż ośmiu kubików z betonu architektonicznego, a także dwóch koszy na odpady i siedem stojaków na rowery. Przy istniejących miejscach postojowych przewidziano dodatkowo montaż 24 słupków grodzących, które będą zapobiegać wjazdom na teren skweru. Pojawi się też pięć lamp oświetleniowych LED o wysokości 4 metrów.

2
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Atrakcyjne miejsce na wypoczynek mieszkańców

Zgodnie z ideą wnioskodawców zwycięskiego projektu BO, główną funkcją terenu przy ul. Krasickiego ma być "zielony skwer wypoczynkowy". Zaplanowano do niego liczne dojścia, jak i swobodne przejście przez teren skweru. Zaprojektowano geometryczny układ nawierzchni, oparty o kształt trójkąta.

Całkowita powierzchnia skweru wynosi ponad 1, 2 tys. mkw. Trawniki zajmą na nim powierzchnię 341 mkw, powierzchnia z płyt betonowych - 600 mkw, a z płyt ażurowych - 214 mkw. Natomiast rabaty zajmą powierzchnię 104 mkw.

Ujeścisko - Łostowice. Tramwaje na ul. Nowej Warszawskiej od 4 marca

Jakie rośliny zaplanowano w tym miejscu?

Zasadzone zostaną trzy sztuki klona czerwonego oraz krzewy: sosny górskiej, trzcinnika ostrokwiatowego, rozplenicy japońskiej i kostrzewy sinej. Będą też byliny: mozga trzcinowata, tojeść kropkowana, krwawnica pospolita, kosaciec syberyjski i kosaciec żółty. Nie zabraknie też traw ozdobnych.

Umowę na realizację projektu BO podpisano z firmą WPRD GRAVEL Sp. z o.o. Koszt prac wyniesie 364 tys. złotych. Zgodnie z umową inwestycja powinna być gotowa do końca lipca br.