Brzeźno. Będzie przyjemniej na skwerze przy ul. Krasickiego. Modernizacja ze środków BO

W sąsiedztwie pawilonów handlowo - usługowych, przystanków tramwajowych, a także wyremontowanego Domu Zdrojowego, znajduje się obecnie mało przyjemny estetycznie teren, regularnie uczęszczany przez okolicznych mieszkańców. Miejsce to zmieni swoje oblicze w najbliższych miesiącach dzięki mieszkańcom, którzy zgłosili taki projekt do Budżetu Obywatelskiego.
25.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu rozkopany skwer, na samym środku widać usypaną górę ciemnej ziemi, wokół chodniki, w tle widać sprzęt budowlany, a za nim fragmenty pobliskich budynków
Modernizacja skweru przy ul. Krasickiego rozpoczęta
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Modernizacja skweru w Brzeźnie rozpoczęta

Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, rozpoczęły się już prace związane z zagospodarowaniem placu przy ul. Krasickiego.

- Układana jest nawierzchnia z płyt betonowych oraz miejsca postojowe z płyt ażurowych. Wykonano też dojścia w sąsiedztwie drzew z nawierzchni mineralnej. Ostatnim etapem prac będzie założenie trawników i nasadzenia zieleni, w tym trzech drzew i obsadzenie ogrodu deszczowego - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Duże zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej na ulicy Budowlanych

Estetyczne miejsce do wypoczynku

Przy ul. Krasickiego, w miejscu starego zniszczonego chodnika, powstaje estetyczny skwer, na którym będzie można odpocząć czy spotkać się ze znajomymi. Zaplanowano w tym miejscu montaż estetycznych ławek, siedzisk oraz nowego oświetlenia. Będzie też nowa posadzka z płyt betonowych w dwóch kolorach oraz nawierzchnie z płyt ażurowych. Pojawi się też zdrój wodny, który zaplanowano w centrum zmodernizowanego skweru.

Zniszczone, popękane płyty chodnikowe zostaną zastąpione płytami betonowymi o wymiarach: 50x50x7 cm, w dwóch kolorach: jasnym szarym i grafitowym. Zamontowanych zostanie osiem ławek, w tym trzy bez oparcia. Zaplanowano też montaż ośmiu kubików z betonu architektonicznego, a także dwóch koszy na odpady i siedem stojaków na rowery. Przy istniejących miejscach postojowych przewidziano dodatkowo montaż 24 słupków grodzących, które będą zapobiegać wjazdom na teren skweru. Pojawi się też pięć lamp oświetleniowych LED o wysokości 4 metrów.

2
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Atrakcyjne miejsce na wypoczynek mieszkańców

Zgodnie z ideą wnioskodawców zwycięskiego projektu BO, główną funkcją terenu przy ul. Krasickiego ma być "zielony skwer wypoczynkowy". Zaplanowano do niego liczne dojścia, jak i swobodne przejście przez teren skweru. Zaprojektowano geometryczny układ nawierzchni, oparty o kształt trójkąta.

Całkowita powierzchnia skweru wynosi ponad 1, 2 tys. mkw. Trawniki zajmą na nim powierzchnię 341 mkw, powierzchnia z płyt betonowych - 600 mkw, a z płyt ażurowych - 214 mkw. Natomiast rabaty zajmą powierzchnię 104 mkw.

Ujeścisko - Łostowice. Tramwaje na ul. Nowej Warszawskiej od 4 marca

Jakie rośliny zaplanowano w tym miejscu?

Zasadzone zostaną trzy sztuki klona czerwonego oraz krzewy: sosny górskiej, trzcinnika ostrokwiatowego, rozplenicy japońskiej i kostrzewy sinej. Będą też byliny: mozga trzcinowata, tojeść kropkowana, krwawnica pospolita, kosaciec syberyjski i kosaciec żółty. Nie zabraknie też traw ozdobnych.

Umowę na realizację projektu BO podpisano z firmą WPRD GRAVEL Sp. z o.o. Koszt prac wyniesie 364 tys. złotych. Zgodnie z umową inwestycja powinna być gotowa do końca lipca br.

TV

Koniec remontu kamienicy przy ul. Biskupiej 17