• Start
  • Wiadomości
  • Olszynka. Skarpy powstającego wału przeciwpowodziowego już wzmocnione. Trwa budowa przepustów

Olszynka. Skarpy powstającego wału przeciwpowodziowego już wzmocnione. Trwa budowa przepustów

Trwa budowa wału przeciwpowodziowego nad opływem Motławy. Projekt zakłada budowę około 600-metrowego obiektu z nową śluzą, na odcinku od ul. Elbląskiej do ul. Zawodników. Powstaje on na prawym brzegu opływu, po stronie Olszynki. Jego wysokość będzie podobna do tych, które wybudowano na odcinkach dawnych fortyfikacji.
( 09.03.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ramach inwestycji, z myślą o mieszkańcach, powstaje także ścieżka pieszo-rowerowa
W ramach inwestycji, z myślą o mieszkańcach, powstaje także ścieżka pieszo-rowerowa
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Wał, podobnie jak zbiorniki retencyjne w Gdańsku, poza funkcją zabezpieczającą przed powodzią, będzie na co dzień pełnił funkcję miejsca do rekreacji mieszkańców. Zaplanowano bowiem tutaj także budowę drogi eksploatacyjnej, która będzie pełniła funkcję ścieżki pieszo-rowerowej. Będzie ona oświetlona. Do tego powstaną dwa place rekreacyjne - w okolicy ul. Słonecznikowej, z altankami, miejscami do urządzania pikników, stojakami na rowery i ławkami. Na tych placach zamontowane zostaną też urządzenia zabawowe dla najmłodszych oraz do ćwiczeń dla dorosłych mieszkańców. W ramach inwestycji przebudowane zostaną także chodniki na około 100-metrowym odcinku ul. Zawodzie, od ul. Słonecznikowej do ul. Osiedle.

Jak informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, skarpy wału zostały już wzmocnione. Ułożono też krawężniki i warstwy podbudowy ścieżki pieszo-rowerowej. Zamontowano słupy oświetleniowe z oprawami. Obecnie wykonywane są m.in. przepusty.

Prace powinny zakończyć się we wrześniu 2022 roku, a ich koszt to blisko 11 mln zł. Budowa kolejnego wału jest częścią Gdańskiego Programu Przeciwpowodziowego. Wykonawcą robót jest firma B&W Usługi Ogólnobudowlane Bożena Dzidkowska.

 

Prace budowlane potrwają do jesieni br.
Prace budowlane potrwają do jesieni br.
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
1
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

TV

Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif Spring 2023