• Start
  • Wiadomości
  • Oliwa. Twój pies wybiega się swobodnie przy Stawie Młyńskim

Oliwa. Twój pies wybiega się swobodnie przy Stawie Młyńskim

Bez smyczy, swobodnie i bezpiecznie. W naszym mieście powstało właśnie kolejne miejsce przyjazne czworonogom. Ze środków Budżetu Obywatelskiego, a także Rady Dzielnicy Oliwa, zbudowano wybieg dla psów niedaleko Parku Oliwskiego i Wzgórza Pachołek, tuż przy Stawie Młyńskim. Trwają ostatnie prace porządkowe. Obiekt zostanie udostępniony w najbliższych tygodniach.
16.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu owalny kosz na odpady w kolorze grafitowym w tle drzewa
W Oliwie powstał wybieg dla psów ze środków Budżetu Obywatelskiego
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Zwycięski projekt BO

W Oliwie powstał największy pod względem powierzchni wybieg dla psów. Nowy wybieg, w sąsiedztwie Stawu Młyńskiego i ul. Spacerowej, to zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego 2021. Do jego realizacji "dorzuciła się" też Rada Dzielnicy Oliwa. Do dyspozycji zwierząt przygotowano teren o powierzchni aż 1075 mkw. Oliwski wybieg powstał na terenie płaskim, gęsto porośniętym drzewami i krzewami. 

Jest zabezpieczony ogrodzeniem - siatką stalową o wysokości 1,5 m o oczkach 50x50mm. W ogrodzeniu są dwie furtki stalowe o szerokości 1 metra. W ogrodzeniu jest też brama o szerokości 2,5m. W tym oliwskim wybiegu jako elementy zabawy dla czworonogów zaproponowano pniaki drewniane o długości około 2m i średnicy 30cm.

Tutaj, do woli, będą mogły biegać i bawić się psy.

teren leśny z drzewami otoczonymi niskimi drewnianymi palikami, kilka pniaków leży
Nowy wybieg dla psów powstał przy Stawie Młyńskim
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Gdzie wyprowadzić psa w Gdańsku

Miska na wodę, ławki dla właścicieli

Na terenie wybiegu zamontowano tablicę informacyjną z regulaminem korzystania z niego. Jest też kosz na odpadki - z daszkiem i dozownikiem worków papierowych. Ustawiono również, z myślą o właścicielach psów, dwie ławki. Na miejscu można też skorzystać z miski do wody. Jest to miska stalowa z regulacją wysokości zamocowana na rurze stalowej zabetonowanej w gruncie.

Wzdłuż ogrodzenia, od strony drogi dojazdowej, nasadzono żywopłot z krzewów śnieguliczki białej.

Nawierzchnia wybiegu jest naturalna, ziemna. Zgodnie z ustaleniami z wnioskodawcą Budżetu Obywatelskiego, zachowany został leśny charakter terenu, nie planowano tu montażu specjalnych zabawek dla psów.

Inwestycję zrealizowała firma Nel Ogrody. 

Nowa zjeżdżalnia w Krainie Zabawy

na zdjęciu ogrodzony siatka teren, w tle las z mnóstwem drzew
Ogrodzony wybieg dla psów znajduje się na leśnym terenie, jest tu mnóstwo drzew
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Miejsce do zabawy bez smyczy

Wybieg dla psów to jedyne miejsce w mieście, gdzie bez ryzyka i konsekwencji można puścić psa bez smyczy i kagańca. W miejscach publicznych, takich jak parki czy ulice, właściciel ma obowiązek trzymać zwierzę na smyczy, a w przypadku, gdy pies zaliczany jest do ras niebezpiecznych, musi mieć założony także kaganiec. Utrzymaniem wybiegów zajmuje się Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, w zakresie czystości czy zasypywania dołów wykopanych przez psy. Właściciele czworonogów powinni natomiast pamiętać, że wybiegi nie są psimi toaletami. Tam także należy sprzątać nieczystości. 

W kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy zgłaszają, i popierają, utworzenie kolejnych takich obiektów na terenie Gdańska.

TV

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-Czerwona na Górze Gradowej