• Start
  • Wiadomości
  • Oksana Zabużko - spotkanie ze znakomitą ukraińską pisarką

Oksana Zabużko - spotkanie ze znakomitą ukraińską pisarką

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza we wtorek, 15 marca, na spotkanie z Oksaną Zabużko - ukraińską pisarką i filozofką, laureatką wielu nagród, której ostatnia książka “Planeta piołun” to trafna analiza stosunków Ukrainy i Rosji. Rozmowę w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, tłumaczoną na język ukraiński, poprowadzi dziennikarka i socjolożka Ludwika Włodek. Początek o godz. 18.00, wstęp wolny. Odbędzie się także transmisja na www.gdansk.pl.
14.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Oksana Zabużko
Oksana Zabużko
fot. Agnieszka Rayss / Agencja Forum

Oksana Zabużko znalazła się w Polsce z okazji premiery swojej książki „Planeta piołun” zaplanowanej na 23 lutego. Przyjechała do Warszawy, nie planowała spotkań z czytelnikami w innych miastach. Musiała zostać.

- Pomimo niezwykle trudnej sytuacji, poświęca czas na rozmowy z mediami, politykami, unijnymi instytucjami, zaś jej książka to trafna analiza relacji Rosji i Ukrainy - mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej, który organizuje spotkanie z autorką w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. - Trudno znaleźć bardziej aktualną książkę dotyczącą tego, co stało się 24 lutego, ale też wojny, która rozpoczęła się w 2014 roku. Autorka pisze o Ukrainie, ale także o nieprzerobionych przez nas lekcjach historii. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czytajmy ją i słuchajmy teraz

“Świat zmienia się, przekraczając jakąś fatalną granicę” - pisze Oksana Zabużko, patrząc na Europę podzieloną populizmami i wewnętrznymi konfliktami. Esejami autorka chce kierować czytelnika w stronę ocalenia, którym jest dla niej jest szeroko pojęta kultura, a przede wszystkim kultura uważnego czytania. W swoich wielowarstwowych tekstach Oksana Zabużko daje przykład głębokiej lektury, zwracając się w stronę ważnych dla siebie twórców. Z zaangażowaniem przygląda się obecnej Ukrainie, podejmując jednocześnie dialog z innymi kulturami. Tłumaczy „Czarnobylską modlitwę” Swietłany Aleksijewicz, żegna się z Josifem Brodskim, ogląda nowy film Larsa von Triera i rozmawia z czytelnikami swoich utworów za granicą.


Ostatni zbiór esejów Oksany Zabużko „Planeta piołun” jest listem miłosnym pisarki do Polski, adresowanym do opatrznościowego polskiego współrozmówcy: “Tego współrozmówcę lubię. I za nic nie chciałabym go utracić. I ta książka jest dla mnie po prostu sposobem, by ująć go za rękę” pisze Zabużko.

 

 Najnowsza książka Oksany Zabużko przetłumaczona na język polski to zbiór esejów Planeta Piołun
Najnowsza książka Oksany Zabużko przetłumaczona na język polski to zbiór esejów "Planeta Piołun"
Fot. Fb IKM

Rozmowa z autorką, prowadzona przez dr Ludwikę Włodek* odbędzie się w języku polskim z tłumaczeniem symultanicznym na język ukraiński.

Spotkanie będzie transmitowane we wtorek, 15 marca, na portalu gdansk.pl oraz na facebookowym profilu Instytutu Kultury Miejskiej @IKMgdansk. Poczatek o godz. 18.00. 

Zapraszamy do bezpośredniego udziału na żywo w GTS - wstęp wolny. W trakcie spotkania będzie można kupić najnowszą książkę Oksany Żabużko - „Planeta Piołun” oraz nowe wydanie jej słynnej powieści „Badania terenowe nad ukraińskim seksem”.

 

Запрошуємо на розмову з Оксаною Забужко –однією з найвідоміших українських письменниць і філософинь, авторкою понад 20 томів поезії, прози, есеїстки та філософських текстів і лауреаткою багатьох нагород. Зустріч відбудеться 15 березня о 18.00 в Гданському Шекспірівському Tеатр (ul. W. Bogusławskiego 1, 80-818 Gdańsk). Ведуча –журналістка і соціологиня Людвіка Влодек. Запрошуємо до участі –вхід вільний. Мова зустрічі –польська зі синхронним перекладом українською. Пізніше матеріал розмови з українськими субтитрами буде опубліковано на каналі YouTubeІнституту.

 

Oksana Zabużko (ur. 1960) - Jedna z czołowych ukraińskich pisarek, autorka ponad 20 książek (poezja, proza, eseistyka, filozofia), laureatka wielu nagród krajowych i zagranicznych. Wykładała na uniwersytetach w USA (Pensylwania, Harward, Pittsburgh). Jej twórczość tłumaczono na języki: polski, angielski, francuski, niemiecki, czeski, węgierski, chorwacki, bułgarski, rosyjski, perski.

W Polsce ukazały się powieści „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” (2003) i „Muzeum porzuconych sekretów” (2012), zbiór opowiadań „Siostro, siostro” (2007) i wywiad rzeka „Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską” (2013). W 2013 r. za „Muzeum porzuconych sekretów” otrzymała Nagrodę Literacką „Angelus”. Mieszka w Kijowie.

 

* Dr Ludwika Włodek - socjolożka i dziennikarka. Od 2011 roku wykładowczyni w Studium Europy Wschodniej w Warszawie. Od 2012 roku etatowy pracownik Studium, kieruje specjalizacją Azja Środkowa. W 2007 r. obroniła doktorat w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Ukończyła studia doktoranckie w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN (2001-2005) oraz studia magisterskie w Instytucie Stosunków Międzynarodowych WDiNP UW (1995-2001). Jest także publicystką i dziennikarką, autorką reportaży z Iranu, Afganistanu, Abchazji, Indii, Rosji i Azji Środkowej publikowanych przede wszystkim w „Gazecie Wyborczej”. W 2009 roku prowadziła bloga z podróży po krajach b. ZSRR www.sputniczka.blox.pl, w 2012 roku wydała książkę „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów”, a w 2014 “Wystarczy przejść przez rzekę”. 

 

Wydarzenie na Fb

oprac. IB

 

TV

To przedszkole jest wzorem