|
Oksana Zabużko znalazła się w Polsce z okazji premiery swojej książki „Planeta piołun” zaplanowanej na 23 lutego. Przyjechała do Warszawy, nie planowała spotkań z czytelnikami w innych miastach. Musiała zostać.
- Pomimo niezwykle trudnej sytuacji, poświęca czas na rozmowy z mediami, politykami, unijnymi instytucjami, zaś jej książka to trafna analiza relacji Rosji i Ukrainy - mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej, który organizuje spotkanie z autorką w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. - Trudno znaleźć bardziej aktualną książkę dotyczącą tego, co stało się 24 lutego, ale też wojny, która rozpoczęła się w 2014 roku. Autorka pisze o Ukrainie, ale także o nieprzerobionych przez nas lekcjach historii. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czytajmy ją i słuchajmy teraz
“Świat zmienia się, przekraczając jakąś fatalną granicę” - pisze Oksana Zabużko, patrząc na Europę podzieloną populizmami i wewnętrznymi konfliktami. Esejami autorka chce kierować czytelnika w stronę ocalenia, którym jest dla niej jest szeroko pojęta kultura, a przede wszystkim kultura uważnego czytania. W swoich wielowarstwowych tekstach Oksana Zabużko daje przykład głębokiej lektury, zwracając się w stronę ważnych dla siebie twórców. Z zaangażowaniem przygląda się obecnej Ukrainie, podejmując jednocześnie dialog z innymi kulturami. Tłumaczy „Czarnobylską modlitwę” Swietłany Aleksijewicz, żegna się z Josifem Brodskim, ogląda nowy film Larsa von Triera i rozmawia z czytelnikami swoich utworów za granicą.
Ostatni zbiór esejów Oksany Zabużko „Planeta piołun” jest listem miłosnym pisarki do Polski, adresowanym do opatrznościowego polskiego współrozmówcy: “Tego współrozmówcę lubię. I za nic nie chciałabym go utracić. I ta książka jest dla mnie po prostu sposobem, by ująć go za rękę” pisze Zabużko.
Rozmowa z autorką, prowadzona przez dr Ludwikę Włodek* odbędzie się w języku polskim z tłumaczeniem symultanicznym na język ukraiński.
Spotkanie będzie transmitowane we wtorek, 15 marca, na portalu gdansk.pl oraz na facebookowym profilu Instytutu Kultury Miejskiej @IKMgdansk. Poczatek o godz. 18.00.
Zapraszamy do bezpośredniego udziału na żywo w GTS - wstęp wolny. W trakcie spotkania będzie można kupić najnowszą książkę Oksany Żabużko - „Planeta Piołun” oraz nowe wydanie jej słynnej powieści „Badania terenowe nad ukraińskim seksem”.
Запрошуємо на розмову з Оксаною Забужко –однією з найвідоміших українських письменниць і філософинь, авторкою понад 20 томів поезії, прози, есеїстки та філософських текстів і лауреаткою багатьох нагород. Зустріч відбудеться 15 березня о 18.00 в Гданському Шекспірівському Tеатр (ul. W. Bogusławskiego 1, 80-818 Gdańsk). Ведуча –журналістка і соціологиня Людвіка Влодек. Запрошуємо до участі –вхід вільний. Мова зустрічі –польська зі синхронним перекладом українською. Пізніше матеріал розмови з українськими субтитрами буде опубліковано на каналі YouTubeІнституту.
Oksana Zabużko (ur. 1960) - Jedna z czołowych ukraińskich pisarek, autorka ponad 20 książek (poezja, proza, eseistyka, filozofia), laureatka wielu nagród krajowych i zagranicznych. Wykładała na uniwersytetach w USA (Pensylwania, Harward, Pittsburgh). Jej twórczość tłumaczono na języki: polski, angielski, francuski, niemiecki, czeski, węgierski, chorwacki, bułgarski, rosyjski, perski.
W Polsce ukazały się powieści „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” (2003) i „Muzeum porzuconych sekretów” (2012), zbiór opowiadań „Siostro, siostro” (2007) i wywiad rzeka „Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską” (2013). W 2013 r. za „Muzeum porzuconych sekretów” otrzymała Nagrodę Literacką „Angelus”. Mieszka w Kijowie.
* Dr Ludwika Włodek - socjolożka i dziennikarka. Od 2011 roku wykładowczyni w Studium Europy Wschodniej w Warszawie. Od 2012 roku etatowy pracownik Studium, kieruje specjalizacją Azja Środkowa. W 2007 r. obroniła doktorat w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Ukończyła studia doktoranckie w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN (2001-2005) oraz studia magisterskie w Instytucie Stosunków Międzynarodowych WDiNP UW (1995-2001). Jest także publicystką i dziennikarką, autorką reportaży z Iranu, Afganistanu, Abchazji, Indii, Rosji i Azji Środkowej publikowanych przede wszystkim w „Gazecie Wyborczej”. W 2009 roku prowadziła bloga z podróży po krajach b. ZSRR www.sputniczka.blox.pl, w 2012 roku wydała książkę „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów”, a w 2014 “Wystarczy przejść przez rzekę”.
oprac. IB