Konkurs na pomnik-ławeczkę Brunona Zwarry. Projekty można zgłaszać do 17 marca

Do 17 marca można zgłaszać pomysły na pomnik Brunona Zwarry, gdańskiego pisarza, kronikarza i autora wielu książek o przedwojennym i powojennym Gdańsku, w tym „Wspomnień gdańskiego bówki”. Rzeźba w formie ławeczki stanie na Biskupiej Górce, gdzie urodził się i mieszkał w latach młodości zasłużony dla miasta gdańszczanin. Na zwycięzcę konkursu, ogłoszonego przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (GZDiZ) we współpracy ze Stowarzyszeniem „Ławeczka Brunona Zwarry”, czeka nagroda w wysokości 30 tysięcy złotych oraz wynagrodzenie przy realizacji umowy na wykonanie obelisku. 
24.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Starszy pan w czapeczce z daszkiem w swetrze
Brunon Zwarra w wieku 95 lat podczas jednego z wywiadów
fot. Wojtek Ostrowski/Stowarzyszenie Biskupia Górka

Pomnik Brunona Zwarry w formie ławeczki

Lokalizacja pomnika przy ulicy Biskupiej 33, w pobliżu miejsca gdzie dzieciństwo i młodość spędził Brunon Zwarra, została wskazana przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i zyskała akceptację komisji ds. pomników, powołanej przez prezydenta Gdańska. 

Wiemy gdzie Brunon Zwarra będzie miał swój pomnik - wkrótce konkurs na projekt

Konkurs jest adresowany do profesjonalnych artystów, plastyków i architektów. Aby wziąć w nim udział należy przygotować projekt pomnika Brunona Zwarry wraz z koncepcją zagospodarowania jego otoczenia. 

Jak informuje GZDiZ pomnik powinien być zaprojektowany w formie ławeczki z brązu z postacią młodego Brunona Zwarry i nawiązywać do pierwszego tomu książki autora pt. „Wspomnienia gdańskiego bówki”, w której opowiada o życiu codziennym w przedwojennym Gdańsku, czasach swojego dzieciństwa, ale także sytuacji politycznej oraz burzliwych relacjach Polaków i Niemców żyjących w Wolnym Mieście Gdańsku. 

Istotną część projektu stanowić będzie drzewo, które usytuowane jest przy ul. Biskupiej, w miejscu przeznaczonym pod budowę pomnika.  

Mural z twarzą mężczyzny z napisem ostatni gdański bówka
Mural na cześć Brunona Zwarry został odsłonięty w lipcu 2020 r. na wiadukcie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przy ul. Polanki, autorem dzieła jest Piotr „Tuse" Jaworski
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

- Naszym celem jest postawienie pomnika - ławeczki z postacią pisarza z wdzięczności za to, co zrobił dla zachowania historii naszego miasta i pamięci o gdańskich Polakach. Jego książki mają do dziś fundamentalne znaczenie dla historyków i miłośników Gdańska, opisy Jego przeżyć w przedwojennym Gdańsku, opisy miejsc i zwyczajów do dziś rozpalają wyobraźnię i pozwalają zadurzyć się w świecie, którego już nie ma – mówi Joanna Szymańska, prezes Stowarzyszenia „Ławeczka Brunona Zwarry”, które wyszło z inicjatywą uczczenia Brunona Zwarry i podjęło się zgromadzenia funduszy na realizację monumentu. 

Ławeczka Brunona Zwarry - jury oceni projekty

Prace konkursowe ocenią osoby reprezentujące ważne instytucje kulturalne i edukacyjne z całego kraju.

W skład komitetu opiniującego projekty wchodzić będą profesorowie, doktorzy i inżynierowie z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Łodzi i Krakowie oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, wykładowcy Politechniki Gdańskiej, delegaci Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także przedstawiciele Rady Miasta Gdańska, Stowarzyszenia „Ławeczka Brunona Zwarry” oraz Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Zwycięzca otrzyma 30 tys. zł, zdobywca drugiego miejsca – 20 tys. zł, natomiast trzeciego – 10 tys. zł. 

Projekty pomnika Brunona Zwarry GZDiZ przyjmuje do 17 marca, do godz. 15.00Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w zakładce konkursy”.

Gdańszczanie pożegnali Brunona Zwarrę na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku

Autor najlepszej rzeźby zaproszony zostanie do podpisania z wnioskodawcą, czyli Stowarzyszeniem „Ławeczka Brunona Zwarry”, umowy na wykonanie pomnika, za które przewidziane jest wynagrodzenie do 200 tys. zł.

Brunon Zwarra - Polak z Wolnego Miasta Gdańska

Brunon Zwarra (1919-2018) urodził się w Gdańsku w rodzinie o kaszubskich korzeniach. Był uczniem Gimnazjum Polskiego w Gdańsku, zawodnikiem Klubu Sportowego Gedania i członkiem licznych organizacji polskich w Wolnym Mieście Gdańsku. W czasie II wojny światowej był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Stutthof i Sachsenhausen.
 
W latach 70. XX wieku podjął się dokumentowania losów społeczności polskiej w międzywojennym Gdańsku. Za jego szczytowe osiągnięcie uchodzi praca "Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków-Gdańszczan", ponadto jest autorem "Wspomnień gdańskiego bówki" i szeregu innych książek.
W ostatnich latach reedycji książek Brunona Zwarry podjęło się Muzeum Gdańska. Dostępne są w nowym opracowaniu i atrakcyjnej szacie graficznej.

 

TV

Inscenizacja na Górze Gradowej. Jak przed trzema wiekami odparto atak Rosjan