Wiemy gdzie Brunon Zwarra będzie miał swój pomnik - wkrótce konkurs na projekt

Pisarz, dokumentalista i autor licznych książek o Gdańsku doczeka się pomnika. Rzeźba Brunona Zwarry stanie przy ul. Biskupiej. Jej projekt zostanie wybrany w drodze konkursu. Uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika podjęto jednogłośnie  podczas majowej Sesji Rady Miasta Gdańska.
( 26.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Brunon Zwarra (1919-2018) urodził się w Gdańsku w rodzinie o kaszubskich korzeniach. Jako młody chłopak był świadkiem i ofiarą nazistowskiej przemocy, która doprowadziła do zagłady Wolnego Miasta Gdańska i tragedii II wojny światowej. Po wojnie stał się kronikarzem gdańskiej społeczności i pisarzem, który zasłynął cyklem powieściowym Wspomnienia gdańskiego bówki
Brunon Zwarra (1919-2018) urodził się w Gdańsku w rodzinie o kaszubskich korzeniach. Jako młody chłopak był świadkiem i ofiarą nazistowskiej przemocy, która doprowadziła do zagłady Wolnego Miasta Gdańska i tragedii II wojny światowej. Po wojnie stał się kronikarzem gdańskiej społeczności i pisarzem, który zasłynął cyklem powieściowym "Wspomnienia gdańskiego bówki"
Stowarzyszenie Biskupia Górka

Brunon Zwarra - gdański pisarz z ławeczką

Z wnioskiem o wzniesienie pomnika wystąpiło Stowarzyszenie „Ławeczka Brunona Zwarry”. Wybrana lokalizacja, uzgodniona przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz pozytywnie zaopiniowana przez komisję ds. pomników powołaną przez Prezydenta Miasta Gdańska, znajduje się w rejonie Biskupiej Górki. To tutaj urodził się i zamieszkiwał przed 1945 r. pisarz.

Projekt rzeźby będzie wybrany w drodze konkursu w uzgodnieniu z wnioskodawcą. Stowarzyszenie "Ławeczka Brunona Zwarry" podjęło się zgromadzenia funduszy na realizację monumentu, natomiast zagospodarowanie otoczenia zostanie sfinansowane przez Gminę Miasta Gdańska.

Wcześniej, w 2019 roku, Gdańsk uhonorował pisarza pamiątkową tablicą. 

Latem 2020 na wiadukcie PKM przy ul. Polanki powstał mural upamiętniający Brunona Zwarrę.

Pisarz jest też patronem jednego z gdańskich tramwajów.

Tramwaj Brunona Zwarry. Zobacz film:

Brunon Zwarra - autor ważnych książek

Brunon Zwarra (1919-2018) urodził się w Gdańsku w rodzinie o kaszubskich korzeniach. Był uczniem Gimnazjum Polskiego w Gdańsku, zawodnikiem Klubu Sportowego Gedania i członkiem licznych organizacji polskich w Wolnym Mieście Gdańsku. W czasie II wojny światowej był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Stutthof i Sachsenhausen. W latach 70. XX wieku podjął się dokumentowania losów społeczności polskiej w międzywojennym Gdańsku. Za jego szczytowe osiągnięcie uchodzi praca "Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków-Gdańszczan", ponadto jest autorem "Wspomnień gdańskiego bówki" i szeregu innych książek.

Muzeum Gdańska przywraca książki Zwarry 

W ostatnich latach reedycji książek Brunona Zwarry podjęło się Muzeum Gdańska. Dostępne są w nowym opracowaniu i atrakcyjnej szacie graficznej. To gratka dla miłośników historii naszego miasta. W serii jak dotąd ukazały się tytuły: