• Start
  • Wiadomości
  • Liczne atrakcje, dwujęzyczni opiekunowie. Oferta gdańskich instytucji kultury dla obywateli Ukrainy 

Liczne atrakcje, dwujęzyczni opiekunowie. Oferta gdańskich instytucji kultury dla obywateli Ukrainy 

Dziesięć świetlic z ofertą półkolonijną dla dzieci z Ukrainy, w których pod okiem dwujęzycznych opiekunów mogą spędzić aktywnie czas podczas zajęć plastycznych, literackich czy artystycznych, bezpłatny wstęp do Muzeum Gdańska i na wystawę stałą w ECS, kursy języka polskiego, warsztaty, grupy wsparcia dla wolontariuszy, lekcje online - to niektóre z propozycji gdańskich instytucji kultury dla przybyszów z Ukrainy. 
16.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ECSUkraina2
- Pomoc dla osób z Ukrainy opiera się o dwa główne filary - powiedziała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska. - Pierwszy to pomoc kryzysowa, drugi integracyjna.
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W środę, 16 marca 2022 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbył się briefing prasowy dotyczący oferty gdańskich instytucji kultury dla obywateli Ukrainy przebywających w naszym mieście. Wzięli w nim udział: Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Władysław Zawistowski, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Barbara Frydrych, dyrektor biura prezydenta ds. kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności oraz Janusz Marszalec, zastępca dyrektora ds. rozwoju oddziałów Muzeum Gdańska.

 

 

- Pomoc dla osób z Ukrainy opiera się o dwa główne filary - powiedziała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska. - Pierwszy to pomoc kryzysowa, drugi integracyjna. Pomoc kryzysowa opiera się między innymi o punkty informacyjne, miejsca noclegowe, sklepy i punkty wydawania darów. Ale osoby, które tu przyjeżdżają, potrzebują też pomocy integracyjnej: szkół, pracy, integracji ze społecznością lokalną. Instytucje kultury stworzyły szybko ogromną bazę ofert integracji. Dzięki niej osoby przybywające do Gdańska będą miały możliwość zapoznania się z naszą kulturą i podzielenia swoją. Chcemy się poznawać, integrować, chcemy dawać moment wytchnienia. 


- Należę do pokolenia, dla którego wojna była czymś realnym, czymś co wisi nad głową, jest obecne w kulturze, sztuce, w życiu rodzinnym - dodał Władysław Zawistowski. - Jednak nie wyobrażaliśmy sobie, że przyjdzie taki czas, że w Europie będziemy oglądać płanące 10-pietrowe budynki mieszkalne. Potwór ze Wschodu się obudził, a NATO i UE jest po to, żeby nie dopuścić do wojny. Dzieją się rzeczy, które zmieniają nasz świat. 

Dyrektor Zawistowski podkreślił, że pomoc - także ta oferowana przez instytucje kultury -  jest spontaniczna, empatyczna, oddolna, wynikająca z własnej inicjatywy a nie ustaleń czy poleceń. 

Przypomniał o koncertach, które już się odbyły, dedykowanych Ukrainie, kursach językowych, rezydencjach artystycznych, w których umieszczono artystów z Ukrainy, jak np. w Ustce w Centrum Aktywności Twórczej. Dodał, że już za chwilę musimy zacząć myśleć o ofercie kulturalnej dla naszych gości, bo poza potrzebami podstawowymi, człowiekowi potrzeba też kultury. 

Barbara Frydrych z Urzędu Miejskiego w Gdańsku podkreśliła gotowość instytucji kultury do podzielenia się swoimi zasobami. 

- Na bazie naszych instytucji powstało dziesięć świetlic, w których odbywają się zajęcia półkolonijne - powiedziała Frydrych. - Zapewniamy w nich  opiekę dla 200 do 300 dzieci. Instytut Kultury Miejskiej zebrał ofertę wszystkich gdańskich instytucji kultury i opublikował na swojej stronie. Znajdują się tu wszystkie informacje praktyczne, które na bieżąco będą aktualizowane.  

 

ECSUkraina
W środę, 16 marca 2022 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbył się briefing prasowy dotyczący oferty gdańskich instytucji kultury dla obywateli Ukrainy przebywających w naszym mieście.
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności przypomniał, że centrum jest już ósmy rok związane z wojną w Ukrainie, która rozpoczęła się w 2014 roku. 

 

 

- To jest też wojna przeciwko nam, atak Putina i wszystkich autokratów na połączenie dwóch wizji państwa demokratycznego, pluralistycznego, praworządnego, z dobrobytem - dodał Basil Kerski. - Naszym konkurentem jest nie tylko putinizm, Łukaszenko, ale wiele państw w Azji, chociażby Chiny. Postarajmy się połączyć pomoc humanitarną z mnożeniem naszych kompetencji. Uczenie się dziś Ukrainy, to jest uczenie się miejsca, w którym żyjemy i obrona tych wartości, bo one są zagrożone. My jako ECS cieszymy się, że Ukraińcy żyjący na Pomorzu natychmiast zwrócili się o pomoc do nas, powstał u nas Komitet Samopomocy dla Ukrainy, przygotowujemy stanowisko pełnomocnika ds solidarności polsko-ukraińskiej. 

Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS dodała, że w centrum odbywają się też warsztaty wsparcia wzmacniające poszczególne grupy interesariuszy włączone w działania wojenne. 

- Z jednej strony to wolontariusze, którzy od pierwszego dnia służą pomocą uchodźcom - powiedziała Patrycja Medowska. - Potrzebują wsparcia, wzmocnienia potrzebują też osoby przyjmujące Ukraińców w swoich domach, muszą wiedzieć, jak dbać o siebie pomagając innym. Dajemy też wsparcie tym, którzy zdecydują sie zostać w Gdańsku, wyposażamy w narządzia adaptacyjne, dajemy poczucie godności. Oferujemy też bezpłatny wstęp na wystawę stałą i do Wydziału Zabaw dla dzieci i dorosłych z Ukrainy. 

Janusz Marszalec, zastępca dyrektora ds. rozwoju oddziałów Muzeum Gdańska powiedział, że muzeum otwiera swoje oddziały dla gości z Ukrainy, którzy mają bezpłatny wstęp, a ich polscy opiekunowie także. 

 

 

 

- Od 22 marca organizujemy warsztaty edukacyjne, które mają pomóc zrozumieć Gdańsk, jego zabytki, historię - tłumaczył dyrektor Marszalec. - I w ten sposób zaadoptować i zintegrować tych, którzy przyjeżdżają do nas w wielkiej traumie i stresie. To będą podstawowe informacje, nauka przez zabawy, gry, rozmowy dla dzieci, młodzieży i ich rodziców. Trzecim filarem naszego wsparcia będą lekcje online dla uczniów, którzy podjęli naukę w  gdańskich szkołach. Na zajęciach online będziemy rozmawiać o zabytkach, kulturze i historii Gdańska. Będą to zajęcia dla klas mieszanych tłumaczone na język ukraiński. 

 

KULTURALNE INICJATYWY dla dzieci, młodzieży i RODZIN

Wspieramy Ukrainę / Допоможіть Україні

Zapraszamy ukraińskie rodziny do bezpiecznych i przyjaznych miejsc, gdzie dobrze i w twórczy sposób można spędzić wolny czas. Wiele zajęć jest zaplanowanych tak, aby rodzice mogli pozostawić dzieci pod opieką animatorów posługujących się językiem ukraińskim.

Ofertę przygotowały gdańskie instytucje kultury.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta