Akcja toycrossingu na jarmarku - dlaczego?
- Chcemy, aby święta stały się choć trochę bardziej ekologiczne, stąd nasza autorska akcja toycrossing. Dzieci nie zwracają tak bardzo uwagi, czy nowa zabawka w domu pochodzi wprost ze sklepowej półki - mówi Karolina Lubińska ze społeczności Freecity. - Bywa, że znaleziona uszkodzona figurka z ulicy staje się najukochańszym towarzyszem zabaw, a nie najnowsza laleczka Barbie.
- Dzieci dostają często prezenty świąteczne od dziadków, cioć, wujków i samych rodziców. Mam wielu znajomych, którzy nie mogą odnaleźć się we własnym domu, bo każde miejsce zajęte jest przez pluszaki, gry i figurki. Z drugiej strony są rodziny, których zwłaszcza teraz przy inflacji i rosnących cenach nie stać na kupno prezentów. Chcemy, aby każde dziecko mogło dostać coś w tym roku - dodaje Karolina Delota ze społeczności Freecity.
Jarmark Bożonarodzeniowy również w Wielkiej Zbrojowni. Handlują tam artyści i rzemieślnicy
Jak działa Świąteczna Szafa?
Można ją znaleźć w Wielkiej Zbrojowni, w której także odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy, przechodząc przez piękną bramę z pluszowych misi. Szafa ma kolor liliowy (jasny fiolet), na drzwiach ma wymalowane anielskie skrzydła.
- Zabawki i gry, które chcesz oddać powinny być w dobrym stanie (nadające się do zabawy) i czyste
- Zapakuj zabawkę w przezroczyste opakowanie (np. reklamówkę), dzięki temu będzie ona widoczna, a jednocześnie chroniona przed zabrudzeniem
- Pamiętaj, że przedmioty, które są w szafie pochodzą z drugiej ręki.
- Poinformuj znajomych, że bierzesz udział w akcji - wrzuć zdjęcie na media społecznościowe i oznacz #toycrossing oraz @freecityapp.
- Dla osób, które chcą podzielić się innymi rzeczami lub nie mają czasu, by przynieść zabawki do Świątecznej Szafy, też jest rozwiązanie. Wystarczy odwiedzić grupę na Facebooku: Oddam za darmo - Trójmiasto Freecity i tam zgłosić chęć oddania rzeczy.
Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy drugi wśród najpiękniejszych w Europie
Świąteczna Szafa 2021 - jakie efekty przyniosła?
- Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w zeszłorocznej, pierwszej edycji toycrossingu - mówi Karolina Lubińska. - Akcja cieszyła się wielką popularnością. Ilość zabawek przerosła nasze oczekiwania. W sumie aż 650 zostało wymienionych oraz oddanych.
Aby mieć pewność, że zabawki trafią w dobre ręce, przekazane zostały lokalnej Fundacji Pan Władek, która niesie pomoc dzieciom z rodzin o niskim standardzie życiowym. Część zabawek pojechała do potrzebujących dzieci na Ukrainie.
Freecity to nazwa finałowego projektu konkursu "Gdyński Business Plan 2021". W ramach projektu podejmowane są inicjatywy i tworzona jest społeczność Freecity, gdzie freecycling, foodsharing i zero waste łączą się w całość. Celem projektu jest stworzenia aplikacji służącej do oddawania niepotrzebnych rzeczy.