Obchody 100-lecia urodzin Haliny Mickiewiczówny - wybitnej śpiewaczki operowej

W niedzielę, 29 stycznia, w Oliwskim Ratuszu Kultury odbędzie się spotkanie z Katarzyną Igą Gawęcką - autorką książki „Halina Mickiewiczówna. Ciepło głosu i serca”. Wydarzenie zainauguruje obchody 100-lecia urodzin wybitnej śpiewaczki.
( 28.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
czarno-białe zdjęcie portretowe uśmiechniętej kobiety w średnim wieku
Halina Mickiewiczówna zachwycała techniką śpiewu, barwą głosu i osobowością. Nz. śpiewaczka około 1965 roku
źródło: Wikipedia

Poznaj MOST i Mostownię we Wrzeszczu - przestrzeń nie tylko dla dzieci

Wybitna śpiewaczka operowa i operetkowa, która występowała między innymi na scenach operowych w Warszawie i Szczecinie, ceniona pedagog związana z Akademią Muzyczną w Gdańsku oraz Teatrem Muzycznym w Gdyni, wreszcie kobieta o nieprzeciętnej sile charakteru, obdarzona niezwykłym poczuciem humoru, urokiem i charyzmą, kochana przez publiczność i uczniów - taka była zmarła w 2001 roku w Gdańsku legendarna Halina Mickiewiczówna. 

Jej życie - począwszy od dzieciństwa (urodziła się w 1923 roku w Stołpcach na Białorusi), poprzez czasy wojny spędzone w Warszawie u boku Ady Sari - w czasie okupacji niemieckiej zadebiutowała i występowała w prywatnych mieszkaniach i małych kawiarniach; i rozkwit kariery w tużpowojennej Polsce, aż po sukcesy pedagogiczne - to gotowy scenariusz na film. 

Przyjdź w niedzielę posłuchać o śpiewaczce

Najważniejsze i najciekawsze fakty z życia tej niezwykłej postaci znajdziemy w świeżo wydanej książce biograficznej, zatytułowanej „Halina Mickiewiczówna. Ciepło głosu i serca”, która ukazała się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Części Proste - w serii „Słowa na Wybiegu”. 

Jej autorką jest Katarzyna Iga Gawęcka - pisarka i dokumentalistka, która w swoim dorobku ma między innymi znaną i lubianą animowaną serię dla dzieci „Przytulaki”, a także zbiór wierszy „Rymowanki z dreszczykiem, chochlikiem i morałem”. Jest również współautorką wielokrotnie wznawianych książek „Kaszëbsczé abecadło” i „Twój pierwszi słoworz”, a także książki „Tyrmand i Ameryka”. Ponadto kojarzyć ją można jako scenarzystkę, reżyserkę i realizatorkę filmów i reportaży dokumentalnych („Zapomniany przyjaciel. Rzecz o Herbercie Hooverze”, „Amerykański brzeg Leopolda Tyrmanda”, „Amerykańscy eksperci o Polsce”).

Na biografię „Halina Mickiewiczówna. Ciepło głosu i serca” Katarzyna Iga Gawęcka poświęciła aż trzy lata. Przeprowadziła w tym celu ponad 50 wywiadów, odwiedziłam większość miejsc, z którymi śpiewaczka była związana, spędziła godziny w czytelniach i archiwach, docierając do nieodkrytych i zapomnianych dokumentów.

- Czułam, jak Halina Mickiewiczówna wciąga mnie w przestrzeń swojego życia - wspomina autorka. - Starannie dokumentowała swoje życie. Wiedziała, że pamięć o ludziach trwa krótko, więc trzeba zapisywać, notować, opowiadać. Podjęła się tego trudu, a teraz ja, pisząc o jej życiu, czerpię z jej pracy pełnymi garściami. I choć nigdy osobiście nie spotkałam Mickiewiczówny, słuchając taśm, na których nagrała swoje wspomnienia, mam poczucie, że ta książka powstała przy jej czynnym udziale.

Więcej o książce oraz samej wybitnej śpiewaczce i fascynującej kobiecie będzie można się dowiedzieć w niedzielę, 29 stycznia, o godzinie 17:00, w Oliwskim Ratuszu Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25). Rozmowę poprowadzi Artur Rogoś. Na miejscu będzie można kupić książkę. Wstęp wolny.

Książka otrzymała wsparcie Gdańskiego Funduszu Promocji Wydawnictw.

okładka książki, na niej zdjęcie kobiety przerobione graficznie na pomarańczowo
Książka Katarzyny Igi Gawęckiej to pierwsza biografia śpiewaczki, która stała się legendą
mat. wydawnictwa

Obchody 100-lecia urodzin Maestry

Spotkanie w Oliwie poświęcone książce „Halina Mickiewiczówna. Ciepło głosu i serca” otworzy cykl wydarzeń składających się na obchody 100-lecia urodzin Maestry pod hasłem „100 lat Halino!”. Kolejne spotkania z tej okazji odbędą się w miejscach, z którymi śpiewaczka była związana - a poza Gdańskiem były to Warszawa i Szczecin. Obchody zakończą się dużym wydarzeniem w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w listopadzie 2023 roku.

Wszystko o gdańskim finale WOŚP: koncert Kasi Kowalskiej, aukcje i inne atrakcje. ZOBACZ