Oczy wojny. Wystawa zdjęć z wojny w Ukrainie

Polscy fotoreporterzy to najliczniejsza grupa wśród zagranicznych korespondentów w Ukrainie. Są oczami tej wojny. Ich wstrząsające zdjęcia można oglądać na wystawie plenerowej od piątku, 21 lutego, do 14 marca 2025 na Długim Targu przy Zielonej Bramie oraz na skwerze Bohaterskich Obrońców Mariupola we Wrzeszczu. Wstęp wolny.
21.02.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wystawa plenerowa
Wystawa Oczy Wojny stanęła przy Zielonej Bramie
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Rzeczywista tragedia

Trzy lata temu Rosja zaatakowała Ukrainę w pełnej skali. Niedługo potem cały świat zobaczył, do czego zdolni są agresorzy. Gwałty, tortury, morderstwa. Ataki na krytyczną infrastrukturę cywilną, osiedla mieszkaniowe, szkoły, szpitale, cerkwie, teatr. Porwanie i wywiezienie kilkudziesięciu tysięcy małych dzieci. Niewyobrażalna skala barbarzyństwa.

Od pierwszego dnia wojny - 24 lutego 2022 roku - w Ukrainie obecni są polscy fotografowie i dziennikarze. Niejednokrotnie z narażeniem życia dokumentują i opowiadają zarówno o działaniach wojennych, udręce uchodźców, jak i życiu codziennym w strefie wojny. 

Polscy fotoreporterzy to najliczniejsza grupa wśród zagranicznych korespondentów. Są autorami kilkudziesięciu tysięcy zdjęć. Są oczami tej wojny. To między innymi dzięki nim wojna w Ukrainie jest tak widoczna dla zwykłych ludzi nawet w odległych krajach, nie jest konfliktem na końcu świata, ale rzeczywistą, współodczuwaną tragedią. 

Z drugiej strony jednak wojna nam, obywatelom wolnego świata, powszednieje, przywykamy do niej. Dlatego polski Press Club wybrał 40 najbardziej reprezentatywnych, najważniejszych i wyrazistych kadrów, które układają się w opowieść o wojnie w Ukrainie. Wystawa plenerowa nosi tytuł  Oczy wojny.

wystawa plenerowa na ulicy
Wystawa przedstawia sceny z wojny w Ukrainie
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Osobiste doświadczenia fotografów 

Autorami zdjęć są wybitni polscy fotografowie, nagradzani w najważniejszych konkursach fotograficznych, takich jak World Press Photo i Pictures of The Year. Na wystawie zobaczymy zdjęcia m.in. Marka M. Berezowskiego, Wojciecha Grzędzińskiego, Agaty Grzybowskiej, Patryka Jaracza, Tomasza Lazara, Maćka Nabrdalika, Jędrzeja Nowickiego i Macieja Stanika.

Na wystawie znajdują się także krótkie teksty dotyczące wojennych, osobistych doświadczeń fotografów, autorstwa dziennikarki Magdaleny Rigamonti.

Wystawa prac dzieci z Charkowa w ECS

Kuratorką wystawy i osobą odpowiedzialną za wybór zdjęć jest Ewa Meissner, fotografka i fotoedytorka, współautorka wielu książek fotograficznych. Projekt graficzny wystawy wykonała polska projektantka Iwona El Tanbouli-Jabłońska z National Geographic.

Wystawę można oglądać od 21 lutego do 14 marca 2025 w dwóch lokalizacjach: przy Długi Targu (przy Zielonej Bramie) oraz na skwerze Bohaterskich Obrońców Mariupola. Wstęp wolny.

Galeria: wystawa Oczy wojny

 

TV

Zamiatarki ruszyły w miasto