
Rzeczywista tragedia
Trzy lata temu Rosja zaatakowała Ukrainę w pełnej skali. Niedługo potem cały świat zobaczył, do czego zdolni są agresorzy. Gwałty, tortury, morderstwa. Ataki na krytyczną infrastrukturę cywilną, osiedla mieszkaniowe, szkoły, szpitale, cerkwie, teatr. Porwanie i wywiezienie kilkudziesięciu tysięcy małych dzieci. Niewyobrażalna skala barbarzyństwa.
Od pierwszego dnia wojny - 24 lutego 2022 roku - w Ukrainie obecni są polscy fotografowie i dziennikarze. Niejednokrotnie z narażeniem życia dokumentują i opowiadają zarówno o działaniach wojennych, udręce uchodźców, jak i życiu codziennym w strefie wojny.
Polscy fotoreporterzy to najliczniejsza grupa wśród zagranicznych korespondentów. Są autorami kilkudziesięciu tysięcy zdjęć. Są oczami tej wojny. To między innymi dzięki nim wojna w Ukrainie jest tak widoczna dla zwykłych ludzi nawet w odległych krajach, nie jest konfliktem na końcu świata, ale rzeczywistą, współodczuwaną tragedią.
Z drugiej strony jednak wojna nam, obywatelom wolnego świata, powszednieje, przywykamy do niej. Dlatego polski Press Club wybrał 40 najbardziej reprezentatywnych, najważniejszych i wyrazistych kadrów, które układają się w opowieść o wojnie w Ukrainie. Wystawa plenerowa nosi tytuł Oczy wojny.

Osobiste doświadczenia fotografów
Autorami zdjęć są wybitni polscy fotografowie, nagradzani w najważniejszych konkursach fotograficznych, takich jak World Press Photo i Pictures of The Year. Na wystawie zobaczymy zdjęcia m.in. Marka M. Berezowskiego, Wojciecha Grzędzińskiego, Agaty Grzybowskiej, Patryka Jaracza, Tomasza Lazara, Maćka Nabrdalika, Jędrzeja Nowickiego i Macieja Stanika.
Na wystawie znajdują się także krótkie teksty dotyczące wojennych, osobistych doświadczeń fotografów, autorstwa dziennikarki Magdaleny Rigamonti.
Wystawa prac dzieci z Charkowa w ECS
Kuratorką wystawy i osobą odpowiedzialną za wybór zdjęć jest Ewa Meissner, fotografka i fotoedytorka, współautorka wielu książek fotograficznych. Projekt graficzny wystawy wykonała polska projektantka Iwona El Tanbouli-Jabłońska z National Geographic.
Wystawę można oglądać od 21 lutego do 14 marca 2025 w dwóch lokalizacjach: przy Długi Targu (przy Zielonej Bramie) oraz na skwerze Bohaterskich Obrońców Mariupola. Wstęp wolny.
Galeria: wystawa Oczy wojny