
Ryzykowali własnym życiem
W uroczystości w Kwaterze Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, kombatanci, muzealnicy, nauczyciele, młodzież szkolna oraz działacze społeczni. Obecni byli radni: miasta Gdańska Andrzej Kowalczys oraz sejmiku pomorskiego Beata Dunajewska.
- Stojąc dziś w tym szczególnym miejscu – przy kwaterze Armii Krajowej – czujemy ciężar historii i poświęcenia tych, którzy tutaj spoczywają. To właśnie tu możemy zrozumieć jak wielką cenę trzeba było zapłacić za wolność i niepodległość - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Dom Literatury - nowa instytucja kulturalna w Gdańsku
Przypomniała, że AK była największą podziemną armią w okupowanej Europie. - Jej żołnierze, często anonimowi bohaterowie, podjęli walkę z niemieckim i sowieckim okupantem. Ryzykowali własnym życiem w imię wartości, które dziś są fundamentem naszej wolności - mówiła.
Zawsze wierzyli w zwycięstwo
Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że Gdańsk jest miastem, które bardzo wiele wycierpiało podczas II wojny światowej. - Po wojnie przyjęło, przeważnie anonimowo, wielu żołnierzy AK - dodała.

- Mamy zatem obowiązek pamiętać o tych, którzy walczyli za naszą wolność. Oni dali nam świadectwo poświęcenia, wielkiej odwagi i niezwykłej determinacji. W czasie okupacji ich konspiracyjne działania, akcje sabotażowe i wywiadowcze niosły Polkom i Polakom nadzieję. Gdy patrzymy na te groby, widzimy nie tylko kamienne pomniki. Każdy z tych nagrobków to opowieść o ludziach, którzy ryzykowali wszystkim, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce - powiedziała.
Rosyjska bomba nie zwycięży. Jest już 50 tysięcy złotych!
Zaznaczyła, że to także opowieść o młodych ludziach, którzy “zamiast cieszyć się życiem, wzięli na swoje barki odpowiedzialność za przyszłość narodu”. - Oni nigdy nie stracili wiary w zwycięstwo - nadmieniła.

- Dlatego dziś, w tym uroczystym dniu, oddajemy hołd wszystkim żołnierkom i żołnierzom Armii Krajowej – tym, którzy spoczywają w tej ziemi, i tym, których groby rozsiane są po całym świecie. Składamy im najgłębsze wyrazy wdzięczności i szacunku. Ich ofiara nie poszła na marne, a pamięć o nich trwa w naszych sercach. Niech pamięć o bohaterach Armii Krajowej będzie wiecznie żywa. Niech ich odwaga i poświęcenie stanowią dla nas inspirację w budowaniu przyszłości, o której oni marzyli i o którą walczyli - zaapelowała prezydent Gdańska.
Miłość do ojczyzny jak uczucie między ludźmi
Głos podczas uroczystości zabrał także Mateusz Jasik, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej oraz wolontariusz w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Gdańsk.

Kwatera AK - wyjątkowe miejsce pamięci
Kwatera AK na Cmentarzu Łostowickim jest od lat 90. XX wieku miejscem spoczynku ponad 200 żołnierek i żołnierzy Armii Krajowej. Stoi też tu Ściana Pamięci, na której znajdują się epitafia osób szczególnie zasłużonych w walce o wolną Polskę, wychowanie w młodzieży w warunkach okupacji i pielęgnowanie wiedzy o przebiegu II wojny światowej już po jej zakończeniu.

Druga, zwarta kwatera bohaterów AK, znajduje się w Sopocie. Poza nimi, członkowie polskiego podziemia spoczywają również w indywidualnych mogiłach trójmiejskich cmentarzy.
Jak powstała Armia Krajowa?
Rozkazem Naczelnego Wodza 14 lutego 1942 roku doszło do przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
AK wywodziła się ze Związku Walki Zbrojnej i Polskiego Związku Powstańczego, ale w skład jej weszło wiele mniejszych organizacji, m.in. Narodowa Organizacja Wojskowa (od 1942, częściowo), Komenda Obrońców Polski (od lutego 1942, częściowo), Konfederacja Narodu (od sierpnia 1943), Narodowe Siły Zbrojne (od 1944, częściowo), Bataliony Chłopskie (od 1943, częściowo) i kilka mniejszych.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCEJ 83. ROCZNICĘ POWSTANIA AK