• Start
  • Wiadomości
  • O tożsamości gdańskiej architektury - trzecie spotkanie z cyklu "Gdańskie debaty miejskie"

O tożsamości gdańskiej architektury - trzecie spotkanie z cyklu "Gdańskie debaty miejskie"

W środę, 9 czerwca, odbyło się trzecie spotkanie z cyklu "Gdańskie debaty miejskie". O tożsamości gdańskiej architektury rozmawiali dr Monika Arczyńska, prof. Jacek Dominiczak, dr Jacek Friedrich, prof. Jakub Szczepański, dr Wojciech Targowski. Spotkanie prowadził prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska.
( Publikacja: 10.06.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Spotkanie poświęcone było kwestii tożsamości gdańskiej architektury - tej historycznej, jak i współcześnie kształtowanej w obszarze Śródmieścia oraz innych części Gdańska. 

Najważniejszymi zagadnieniami trzeciej debaty były:

- Które z historycznych wzorców kształtowania gdańskiej architektury pozostają dla nas aktualnymi?
- W jaki sposób możemy i powinniśmy współcześnie kształtować architektoniczne oblicze miasta?
- Na ile współczesny krajobraz miasta stać się może polem eksperymentów i poszukiwań projektowych?

Spotkanie miało formułę online. Prezentacje po kolei przedstawiali:

 

targowski

Dr inż. arch. Wojciech Targowski - absolwent i pracownik Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Współwłaściciel działającej od 1989 roku w Gdańsku autorskiej pracowni projektowej FORT, a następnie jej kontynuacji FORT TARGOWSKI. Twórca m.in. Europejskiego Centrum Solidarności, zespołu Waterfront przy Basenie Prezydenta w Gdyni, Gdańskiego Centrum Handlowego Manhattan.

- Co łączy współczesnego gdańszczanina z tym z przeszłości? - pytał Wojciech Targowski. - Język? Na pewno nie. Religia? No, może w połowie? Ideologia? Na pewno nie. Dziedzictwo kulturowe było inne. Ta tożsamość była zupełnie inna. 

Całe wystąpienie od 12:10 minuty do 38:00 transmisji (do obejrzenia na końcu artykułu).

 

friedrych

dr Jacek Friedrich - historyk sztuki, historyk architektury, muzealnik. Wykładowca w Instytucie Historii Sztuki UG. Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. Autor opracowań z zakresu sztuki nowoczesnej, w tym zwłaszcza sztuki i architektury Gdańska, m.in. Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960 oraz Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku.

Jacek Friedrich przypominał, że po drugiej wojnie światowej w 1945 czy 1946 roku mówiono, że należy Gdańsk spolszczyć. - Kościół Mariacki uważany za zbyt krzyżacki, toporny, ponury i przysadzisty należy jego wieżę podnieść i zwieńczyć tym wspaniałym hełmem Kościół Mariacki w Krakowie - przypomniał historyk. - Oczywiście propozycja kuriozalna.   

Całe wystąpienie od 39:20 minuty do 59:40 transmisji (do obejrzenia na końcu artykułu).

 

szczepanski

Prof. dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański - pracuje na Wydziale Architektury PG. Jest przewodniczącym Rady dyscypliny naukowej Architektura i Urbanistyka, prodziekanem ds. nauki WA PG i kierownikiem Katedry Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków. W 2000 r. obronił na WA PG pracę doktorską Młyny wodne w Gdańsku. Architektura i historia; nagrodzoną przez Generalnego Konserwatora Zabytków. 

Profesor mówił o m.in. o gdańskiej tożsamości dzielnicowej. - W naszym mieście dzielnica jako miejsce zamieszkania jest chyba ważniejsza niż w większości dużych miast Polski. Tylko u nas mówi się: "jadę z Wrzeszcza do Gdańska". Nikt w Warszawie nie powie: "jadę z Woli do Warszawy" - zaznaczał Jakub Szczepański. 

Całe wystąpienie od 1:00:50 minuty do 1:11:05 transmisji (do obejrzenia na końcu artykułu).

 

arczynska

dr inż. arch. Monika Arczyńska - współzałożycielka A2P2 architecture & planning, firmy konsultingowo-projektowej zajmującej się m.in. masterplanami (Stare Świdry w Warszawie, Stocznia Cesarska w Gdańsku, z Henning Larsen i BBGK), przestrzeniami publicznymi (woonerf w ul. Abrahama w Gdyni, z NANU) i działaniami partycypacyjnymi w całym kraju. Studiowała na Politechnice Gdańskiej i TU Delft, adiunktka na Politechnice Gdańskiej. 

- Tożsamość to także wizerunek, który buduje pozycję Gdańska. Trochę się zawsze wstydziliśmy prowincjonalności jeśli chodzi o architekturę w ostatnich latach - mówiła Monika Arczyńska. - Ale w ostatnich latach mamy co pokazać, czym się pochwalić. Nie wszystkie są jednak dobrze oceniane.

Całe wystąpienie od 1:11:20 minuty do 1:26:25 transmisji (do obejrzenia na końcu artykułu). 

 

dominiczak

prof. Jacek Dominiczak - profesor sztuki i architekt IARP (Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej), członek Towarzystwa Urbanistów Polskich i Stowarzyszenia Architektów Polskich. Na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich dedykowaną studiom nad zaawansowaniem architektury i urbanistyki współczesnych miast. 

- Architekci projektują swoje budynki a wszystkie problemy, które z nimi są: ustawienie samochodu, nasłonecznienie pokoi, dostęp do zieleni, to wszystko niech rozwiąże urbanistyka. Poprzestawiamy budynki tak, by wszystko było tak, jak trzeba. To właśnie widzimy na Gdańsku Południe - mówił Dominiczak, który w swoim wystąpieniu pokazał także bardzo dobre zabudowy w naszym mieście. 

Całe wystąpienie od 1:27:25 minuty do 1:51:00 transmisji (do obejrzenia na końcu artykułu).

 

- Relacje między architekturą a urbanistyką są niesłychanie istotne z punktu widzenia Gdańska – zakończył część pierwszą debaty, czyli prelekcje, Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska, rozpoczynając drugą, dyskusję. - Na ile to wszystko z czym architektura czy urbanistyka Gdańska się wiąże daje nam pole do dalszych poszukiwań i dalszych eksperymentów?

Dyskusję rozpoczął prof. Jacek Dominiczak.

- Gdańsk może zabrać bardzo ważny głos w jasnym pokazaniu, że zerwanie kontynuacji, które nastąpiło to nie jest żadna awangarda. To, czego potrzebujemy od współczesnej architektury, to nie nowoczesności, tylko zupełnie nowego paradygmatu, gdzie przeprosimy się z tymi wszystkimi radykalnymi pomysłami, że dobre jest tylko to czego jeszcze nie było - mówił prof. Dominiczak.

Cała dyskusja do wysłuchania od 1:51:10 minuty transmisji.

 

ZAPIS CAŁEGO SPOTKANIA

 

Poprzednie dwa spotkania z cyklu “Gdańskie debaty miejskie”