• Start
  • Wiadomości
  • O kobietach w gdańskiej nauce podczas Jarmarku św. Dominika

Porozmawiajmy o kobietach gdańskiej nauki: pionierkach, badaczkach, liderkach

W czwartek, 4 sierpnia przed kościołem św. Katarzyny w Gdańsku, w ramach Jarmarku św. Dominika, otwarta zostanie wystawa plenerowa poświęcona wybitnym badaczkom, prekursorkom i liderkom związanym z Uczelniami Fahrenheita, które inspirowały i inspirują kolejne pokolenia kobiet. Dzień później, 5 sierpnia, o godz. 16, odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony roli kobiet w rozwoju gdańskich uczelni.
( Publikacja: 02.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wystawę przed kościołem możemy oglądać do 30 września 2022 r., a od 1 października - na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego
Wystawę przed kościołem możemy oglądać do 30 września 2022 r., a od 1 października - na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego
fot. mat. MG

Badania, konsultacje, nauka samobadania. Odwiedź namiot NFZ na Jarmarku św. Dominika

Na ziemiach polskich kobiety jako studentki pojawiły się po raz pierwszy na Wydziale Filozoficznym w Studium Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1894 r. Miały wówczas status obserwatorek. Kilkanaście lat później kobiety mogły kończyć studia również w gdańskiej Technische Hochschule (dzisiejsza Politechnika Gdańska). Po II wojnie światowej w Gdańsku kobiety mogły studiować na kilku uczelniach wyższych. Pierwszą z nich była Politechnika Gdańska (PG) oraz Akademia Lekarska w Gdańsku (od 1950 r. Akademia Medyczna, obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). W 1970 r. z połączenia dwóch innych szkół wyższych (Wyżej Szkoły Pedagogicznej i Wyższej Szkoły Ekonomicznej) powstał Uniwersytet Gdański. W roku akademickim 1970/71 studentkami nowo powołanej uczelni zostało 1720 kobiet.

- Obecnie badaczki stanowią znaczącą część kadry naukowo-dydaktycznej trójmiejskich uczelni - mówi dr Ewa Bojaruniec-Król z Muzeum Gdańska, kierowniczka Muzeum Nauki Gdańskiej. - Na wystawie zaprezentujemy prekursorki i liderki związane z Uczelniami Fahrenheita: Gdańskim Uniwersytetem Medycznym (GUMed), Politechniką Gdańską (PG) i Uniwersytetem Gdańskim (UG), które inspirowały i inspirują kolejne pokolenia kobiet. 

Wystawę przed kościołem będzie można zobaczyć do 30 września, a od 1 października na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego.

Grand Prix Jarmarku przyznane. Zwyciężyła oryginalna ceramika i miody

Kiedy debata o roli kobiet w nauce?

5 sierpnia, o godzinie 16.00 na scenie na skwerze Heweliusza rozpocznie się debata Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego o roli kobiet w gdańskiej nauce. W spotkaniu prowadzonym przez dr. Macieja Goniszewskiego, udział wezmą prof. dr hab. Maria Mendel, prof. dr hab. Adriana Zalewska-Medynska oraz dr Aleksandra Brodecka-Goluch.

Pionierki, badaczki, liderki… Kobiety gdańskiej nauki - wystawa

  • Gdzie: przed kościołem św. Katarzyny w Gdańsku, ul. Profesorska 3
  • Kiedy: 4 sierpnia – 30 września 2022

Informacje o panelu dyskusyjnym

  • Gdzie: scena na skwerze Heweliusza w Gdańsku, Jarmark św. Dominika
  • Kiedy: 5 sierpnia 2022, godz. 16.00-17.00

Lubisz czytać? Blisko tysiąc książek czeka na ciebie na gdańskich plażach. Sprawdź, gdzie