
Przez trzy najbliższe dni, od 10 do 12 czerwca, Gdańsk będzie gościł europejskich specjalistów od kształtowania przestrzeni miejskiej. Wszystko w ramach organizowanej przez Biuro Architekta Miasta Gdańska międzynarodowej konferencji „Polityki architektoniczne jako europejski standard”, która wpisuje się w dobiegającą końca polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
W uroczystym otwarciu konferencji w reprezentacyjnych wnętrzach Dworu Artusa weźmie udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. W kolejnych dwóch dniach, w Kunszcie Wodnym (siedziba Instytutu Kultury Miejskiej), odbędą się sesje plenarne i panele dyskusyjne poświęcone m.in. polityce architektonicznej jako polityce publicznej, jej narodowym kontekstom, związkom z Nowym Europejskim Bauhausem oraz wyzwaniom mieszkaniowym.
Problematyka konferencji
Głównym celem konferencji jest określenie sposobów kształtowania polityk architektonicznych na różnych poziomach administracyjnych, zwłaszcza na poziomie lokalnym. Polityki te, oparte na zasadach Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB), powinny przyczyniać się do spójności i atrakcyjności lokalnego krajobrazu miejskiego, a jednocześnie wzmacniać lokalną tożsamość miast i ich części.
Poruszone zostaną też kwestie związane z ich wdrażaniem, ze szczególnym uwzględnieniem roli i stanowisk przedstawicieli administracji samorządowej, zwłaszcza architektów miejskich i ich urzędów, ale także zaangażowania organizacji pozarządowych oraz stowarzyszeń i izb zawodowych.
Do udziału w konferencji zaproszono szerokie grono osób (około 40 panelistów) zaangażowanych w kształtowanie krajobrazu architektonicznego miast europejskich, co umożliwi profesjonalistom, politykom, samorządowcom i aktywistom podjęcie dialogu. Konferencja obejmować będzie prezentacje plenarne i dyskusje panelowe, a także wyspecjalizowane okrągłe stoły i spotkania nieformalne.
Technologie przyszłości w miastach. Dzień otwarty MOBILITIES for EU
Nowy Europejski Bauhaus
Dyskusje będą skupiać się na wdrażaniu zasad Nowego Europejskiego Bauhausu, promujących zrównoważony rozwój, estetykę i inkluzywność w projektowaniu przestrzeni.
NEB, jako interdyscyplinarne przedsięwzięcie zainicjowane przez Komisję Europejską w 2020 r., opiera się na trzech wartościach: pięknie, zrównoważonym rozwoju i wspólnocie. Jego celem jest wsparcie realizacji Europejskiego Zielonego Ładu poprzez przyspieszenie transformacji różnych sektorów gospodarki, w tym budownictwa odpowiedzialnego za około 40 proc. emisji gazów cieplarnianych, dla poprawy jakości życia.
Działania NEB mają na celu stworzenie środowiska sprzyjającego innowacji oraz zmianom sposobu myślenia: powrót do natury, odzyskanie poczucia przynależności, nadanie priorytetu miejscom i osobom, transformacja w stronę długoterminowej wizji, opartej na cyklu życia, odejście od myślenia przemysłowego. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, powiedziała, że jeśli Europejski Zielony Ład miałby duszę, byłby nią właśnie Nowy Europejski Bauhaus, który sprzyja kreatywności w całej Unii Europejskiej.
Transmisja online
Choć rejestracja na wydarzenie została zamknięta, mieszkańcy Gdańska i wszyscy zainteresowani tą problematyką będą mogli śledzić konferencję online. Transmisje na żywo z tłumaczeniem symultanicznym będą dostępne na naszym portalu gdansk.pl. Szczegółowe informacje o kanałach transmisji znajdują się na stronie konferencji.
Wydarzenia towarzyszące
W ramach konferencji odbędą się również wydarzenia towarzyszące.
Spotkanie EDAP – European Directors for Architectural Policies - zamknięte spotkanie dyrektorów polityk architektonicznych z państw UE, organizowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, odbędzie się 10 czerwca w Dworze św. Jerzego (siedziba SARP O/Gdańsk). W rozmowach poświęconych m.in. adaptacji miast do zmian klimatycznych udział wezmą przedstawiciele kilkunastu państw i organizacji europejskich. Gdańsk reprezentować będzie Zastępca Prezydenta Miasta Piotr Grzelak.
Choć spotkanie nie będzie transmitowane na żywo, jego zapis z tłumaczeniem zostanie później udostępniony na stronie gdansk.pl/tv na kanale Biura Architekta Miasta.
Parada Velo-city wieczorem 11 czerwca. Celebruj rowerową radość
Spotkanie architektów miast - 10 czerwca w Sali Herbowej Rady Miasta Gdańska odbędzie się spotkanie architektów miast – zamknięta debata z udziałem zaproszonych gości, reprezentujących różne polskie miasta.
Wystawa Mies van der Rohe Award - w Kunszcie Wodnym prezentowana będzie wystawa z wybranymi projektami – w tym laureatami i finalistami prestiżowej Nagrody Unii Europejskiej w Dziedzinie Architektury Współczesnej / Mies van der Rohe Awards. Następnie, od przyszłego tygodnia, wystawa będzie dostępna w sezonie wakacyjnym w siedzibie SARP (Dwór św. Jerzego), a w październiku na Politechnice Gdańskiej. Szczegóły dotyczące terminów i godzin otwarcia wystawy zostaną podane na stronie SARP Oddział Gdańsk oraz na stronie i Facebooku Biura Architekta Miasta.
Patronat
Konferencja organizowana pod głównym patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Pozostali patroni i partnerzy wydarzeń:
Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej (IARP), Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP), Polska Rada Architektury (PRA), Europejska Rada Architektury (ACE), Międzynarodowe Stowarzyszenie Planistów Miejskich i Regionalnych (ISOCARP), Europejska Rada Urbanistów (ECTP-CEU), Towarzystwo Urbanistów Polskich (TUP), Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAU), Komitet Architektury i Urbanistyki PAN (KAiU PAN), Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN (KPZK PAN), Politechnika Gdańska (PG)
Patronat medialny: Architektura & Biznes, Zawód: Architekt