• Start
  • Wiadomości
  • O Gdańsku pomiędzy wojnami. Premiera książki Jana Daniluka

O Gdańsku pomiędzy wojnami. Premiera nowej książki Jana Daniluka

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do Ratusza Staromiejskiego na premierę najnowszej książki Jana Daniluka pt. „Dwudziestolecie pomiędzy” we wtorek, 19 kwietnia w NCK, o godz. 18. - Ta książka to obraz codzienności i niecodzienności Wolnego Miasta, miejsca na granicy języków, narodów i epok - zapewnia wydawca.
19.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jan Daniluk
Jan Daniluk, doktor historii i autor książek: „Góra Gradowa – krótka historia”, „Miasta skoszarowane. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945”, "Dwudziestolecie pomiędzy" 
fot. Tola Benedyczak

Autorem książki „Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939)” jest historyk dr Jan Daniluk, były pracownik Uniwersytetu Gdańskiego i Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który pełni dziś funkcję pełnomocnika dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego.
W zakresie jego badań naukowych szczególne miejsce zajmuje okres międzywojenny i czasy II wojny światowej (szczególnie Rzeszy Niemieckiej). Dr Daniluk bada też dzieje Gdańska i Sopotu w XIX-XX wieku, jest autorem m.in. książek: „Góra Gradowa – krótka historia” (2020) oraz „Miasta skoszarowane. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945” (2019).

 Dwudziestolecie pomiędzy 2022
"Dwudziestolecie pomiędzy" (wyd. 2022 r.)
mat. wyd. Marpress

W najnowszej książce jest wierny swoim fascynacjom i opowiada o równie skomplikowanym, co intrygującym okresie w historii Gdańska - o latach międzywojennych.

- Wolne Miasto było to miejsce wyjątkowe, lecz na co dzień toczyło się tutaj przeciętne życie: rosły i upadały biznesy, kwitł handel, rozwijała się turystyka, ludzie szukali rozrywki w sportach czy zabawie - zapewniają organizatorzy wydarzenia. - Emocje wzbudzało powstanie nowych obiektów, takich jak stacja radiowa, lotnisko i pierwsze centra handlowe, oraz niezwykłe wydarzenia: przelot Grafa Zeppelina czy Światowy Kongres Esperantystów. Ta książka to obraz codzienności i niecodzienności Wolnego Miasta – miejsca na granicy języków, narodów i epok.

Spotkanie odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35) we wtorek, 19 kwietnia w NCK, o godz. 18. Poprowadzi je Hanna Łozowska, kuratorka wydarzeń literackich, dziennikarka i doktorantka literaturoznawstwa, studiowała też w Polskiej Szkole Reportażu, która prowadzi blog „Halo, książki”.

Wstęp wolny.

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów