• Start
  • Wiadomości
  • “Nynkowy czyli Jasień” - wykład online prof. Andrzeja Januszajtisa o dziejach dzielnicy

“Nynkowy czyli Jasień” - wykład online prof. Andrzeja Januszajtisa o dziejach dzielnicy

Rada Dzielnicy Jasień zaprasza do obejrzenia wykładu prof. Andrzeja Januszajtisa o dziejach tej jednej z młodszych dzielnic Gdańska - od zarania osadnictwa na jej terenie po czasy prawie współczesne. Premiera we wtorek, 1 grudnia, o godz. 12.00 m.in. na portalu gdansk.pl.
30.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tereny dzisiejszego Jasienia, mapa z 1780 roku
Tereny dzisiejszego Jasienia, mapa z 1780 roku
Arch. Magdaleny Nowickiej

 

Wykładowcy przedstawiać nie trzeba - prof. Andrzej Januszajtis to niestrudzony badacz dziejów Gdańska, także tych lokalnych, dzielnicowych. Podczas wykładu online “Nynkowy czyli Jasień” profesor przekaże słuchaczom dużą dawkę wiedzy przede wszystkim o najstarszej historii Jasienia i okolic oraz zmian jakie zachodziły tutaj na tle historii Gdańska. Internauci dowiedzą się m.in. jakie są najstarsze zapiski na temat zamieszkania na tych terenach, poznają inne historyczne dokumenty i mapy prezentowane w trakcie opowieści prof. Januszajtisa.

 

Prof. Andrzej Januszajtis - ciekawie i przystępnie opowiada o gdańskiej lokalnej historii
Prof. Andrzej Januszajtis - ciekawie i przystępnie opowiada o gdańskiej lokalnej historii
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 


Inicjatorem i organizatorem nagrania była Rada Dzielnicy Jasień przy wsparciu Biura Prezydenta ds. Kultury w Gdańsku.

Skąd pomysł?

- Mieszkańcy, szczególnie ci nowi, których jest tu zdecydowana większość, sygnalizują nam potrzebę odkrywania dziejów miejsca, w których przyszło im zamieszkać. A zapewne w każdym, kto chce zapuścić korzenie na dłużej, tkwi potrzeba zintegrowania się z nowym otoczeniem, poszukiwania tożsamości lokalnej - mówi Magdalena Nowicka, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Jasień. - A ludzi potrafią łączyć historie, jak np. „Awantura w Jasieniu” z 1771 roku, gdy ówcześni właściciele tych ziem, panowie Łebińscy, „postawili się” i przy wsparciu mieszkańców pogonili oddział królewski, który przybył tu, aby pobrać od nich pogłówne, czyli opłatę na wojsko.  

Początkowo rada dzielnicy planowała organizację pogadanek (w ramach budżetu na 2020 rok) na temat historii dzielnicy, które odbywać się miały w Bibliotece Lawendowej, filii WiMBP w Szkole Podstawowej nr 6.

 

Tu zaczyna się współczesny Jasień - od strony al. Pawła Adamowicza
Tu zaczyna się współczesny Jasień - od strony al. Pawła Adamowicza
Fot. Magdalena Nowicka

 

- Prawie by się udało, ale niestety, z powodu pandemii wszystkie projekty dotyczące otwartych spotkań „na żywo”, trzeba było wyrzucić do kosza - dodaje Magdalena Nowicka. - Stąd pomysł nagrania, czyli lekcja historii on-line. Każdy może w dowolnym momencie do niej sięgnąć i zaspokoić swoją ciekawość. Pan Profesor Januszajtis jest skarbnicą wiedzy historycznej Gdańska i dzielnic. Jestem więc bardzo wdzięczna, że się zgodził nią z nami podzielić.

 

Dworek i park im. ks. Bronisława Kabata przy ul. Jasieńskiej - o tym miejscu także będzie mowa w wykładzie
Dworek i park im. ks. Bronisława Kabata przy ul. Jasieńskiej - o tym miejscu także będzie mowa w wykładzie
Fot. Magdalena Nowicka

 


Wykład pt. “NYNKOWY czyli JASIEŃ”, czas trwania 1 godz. 15 min., realizacja Video Studio Gdańsk

Premiera 1 grudnia (wtorek) o godz. 12.00 na kanale YouTube Rady Dzielnicy Jasień i na portalu gdansk.pl. Później film odtworzyć będzie można na dzielnicowym YT.

 

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku