• Start
  • Wiadomości
  • Nowe rozdanie w gdańskiej Plamie. „Odmęt” w Teatrze w Blokowisku

Nowe rozdanie w gdańskiej Plamie. „Odmęt” w Teatrze w Blokowisku

W Teatrze w Blokowisku działającym w Plamie - oddziale Gdańskiego Archipelagu Kultury, mogliśmy zobaczyć „Odmęt” - nagradzany monodram Michała Ferenca w reżyserii Marka Idzikowskiego. Ciekawe przedstawienie teatru ożywionej formy, w którym świat pełen przygód można wyczarować z przedmiotów codziennego użytku, jest pierwszym tytułem zaproponowanym przez nowego kuratora zaspiańskiej sceny, Tomasza Kaczorowskiego.
26.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Monodram „Odmęt” w reżyserii Marka Idzikowskiego to refleksja o tym, że zgubić się, to odnaleźć właściwą drogę
Monodram „Odmęt” w reżyserii Marka Idzikowskiego to refleksja o tym, że zgubić się, to odnaleźć właściwą drogę
mat. organizatora

Tomasz Kaczorowski jest publiczności trójmiejskiej dobrze znany jako reżyser teatralny - zrealizował m.in. w Teatrze Miniatura spektakl „Nie wierzę w śmierć” na podstawie tekstu jezuickiego publicysty i poety ojca Wacława Oszajcy, a w klubie Żak w ramach cyklu czytań performatywnych PC Drama wyreżyserował głośną sztukę jednego z najbardziej cenionych berlińskich twórców młodego pokolenia - „Smutek i melancholię” Bonna Parka, czy zaskakującą w swojej formie sztukę „Kocham cię” nagradzanego niemieckiego autora Krista Šagora, przeznaczoną dla dzieci i młodzieży, ale opowiedzianą językiem dorosłych. Kaczorowski jako reżyser aktywnie działa też w teatrach w całej Polsce, jest ponadto uznanym dramatopisarzem.

„Kocham Cię” dla dzieci i dorosłych. PC Drama po długiej przerwie wzruszyła widzów w klubie Żak

Cały świat od początku do końca tworzy aktor Michał Ferenc
Cały świat od początku do końca tworzy aktor Michał Ferenc
mat. organizatora

Pełnię jego kuratorskich umiejętności poznamy szerzej dopiero za kilka miesięcy - na jesień Tomasz Kaczorowski zapowiada nowe rozpoczęcie działalności sceny Teatru w Blokowisku, z nowym repertuarem i otwarciem na widzów, którzy dotychczas tego miejsca nie odwiedzali, przy jednoczesnym poszanowaniu i uwzględnieniu gustów bywalców. Nowy kurator zapewnia, że zapraszani będą artyści niezależni, a osiedlowy teatr zrealizuje wiele „szalonych projektów”.

Te obiecujące słowa rzeczywiście mogą być czymś więcej niż tylko obietnicą. Pierwszy spektakl w Teatrze w Blokowisku, który został zaproszony do zaprezentowania się na zaspiańskiej scenie przez jej nowego kuratora - „Odmęt” w reżyserii Marka Idzikowskiego, zrealizowany jako dyplom w białostockiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, zdecydowanie wykracza poza to, do czego działający przy Plamie teatr nas przyzwyczaił - bezpiecznych pozycji repertuarowych dla dzieci, i teatru autorskiego Marka Branda, byłego kuratora sceny.

To spektakl korzystający ze środków teatru ożywionej formy
To spektakl niezwykle umiejętnie korzystający ze środków teatru ożywionej formy
mat. organizatora

Monodram Michała Ferenca, który zdobył główną nagrodę na 9. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie i wyróżnienie jako debiut w warszawskim Teatrze Rozmaitości, jest przedstawieniem ciekawym formalnie, korzystającym w pełni z możliwości oferowanych przez teatr przedmiotu. Aktor za pomocą stołu i śmieci - kawałka gumowej rury oraz drewnianych elementów, słomki i reklamówki, czy wreszcie mocno sfatygowanej gąbki stanowiącej niegdyś fragment siedziska krzesła, wyczarowuje odległą, barwną krainę zamieszkałą i odwiedzaną przez kilka wielowymiarowych postaci.

Akcja jest tu wartka, a w ciągu niespełna 45-minutowego spektaklu wiele się dzieje - Michał Ferenc zabiera widzów do świata pełnego przygód dobrze znanych z bajek dla dzieci, filmów Disneya czy należących do kanonu literatury dziecięcej „Przygód Sindbada Żeglarza” z „Baśni 1001 nocy”. Dzięki temu, pomimo swojej prostoty, zarówno pod kątem formalnym, jak i fabularnym, widz nie ma okazji do nudy; zainteresowanie utrzymuje też inteligentny dowcip, który ściele się gęsto i rozwiązania, które pomimo swojej oczywistości, budzą ciekawość i rodzaj sympatii u oglądających.

Przedstawienie wygrało 9. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie oraz zdobyło wyróżnienie Debiut w TR Warszawa
Przedstawienie wygrało 9. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie oraz zdobyło wyróżnienie Debiut w TR Warszawa
mat. organizatora

„Odmęt” ma znamiona spektaklu przeznaczonego dla wewnętrznego dziecka dorosłego widza, realizowanego przez dorosłego, który czuje się dzieckiem. Jest to lekkie i niewymuszone, a dzięki wykorzystaniu przedmiotów codziennego użytku i przemyślanego ogrania niewielkiej przestrzeni, całość zyskuje kameralny charakter spektaklu, który w każdej chwili można zagrać u kogoś w domu. Nie doświadczymy może wzruszeń, ani nie doznamy olśnienia, ale godna podziwu kreatywność twórców tego spektaklu znakomicie wpływa na rozwijanie wyobraźni u widza, także dorosłego.

Tomasz Kaczorowski zapowiadał, że „Odmęt” to szansa, aby zobaczyć w Gdańsku coś wyjątkowego, poszerzającego pole myślenia o teatrze ożywionej formy, jakiego w jego ocenie nie ma w trójmiejskich teatrach. Miał rację - ten monodram to jedna z ciekawszych i świeższych rzeczy w swojej kategorii. Nieco za mała i za niefrasobliwa, by stać się mogła obiektem długich rozważań, ale na pewno zapowiadająca korzystny przypływ zmian i nowej energii w Teatrze w Blokowisku, który zasługuje na interesujący, różnorodny repertuar - także czerpiący z szeroko pojmowanego teatru przedmiotu.

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów