• Start
  • Wiadomości
  • „Nowe Technologie dla Dziewczyn” – przyznano stypendia o wartości 900 tys. zł 

„Nowe Technologie dla Dziewczyn” - 900 tys. zł na stypendia dla maturzystek i studentek

Intel oraz Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” przyznały stypendia 25 maturzystkom i studentkom politechnik oraz wybranych kierunków ścisłych w ramach 9. edycji programu „Nowe Technologie dla Dziewczyn” oraz 50 studentkom w ramach 2 edycji programu "Nowe Technologie dla Dziewczyn - Ukraina”. Każda z laureatek, oprócz wynagrodzenia w wysokości 12 tys. zł, otrzyma zaproszenie na praktyki i szkolenia, a także indywidualne wsparcie mentora z firmy Intel. 
04.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
0118
„Nowe technologie dla dziewczyn” to pierwszy w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną. Na kierunkach informatycznych studiuje 16 proc. kobiet 
fot. mat. Intel

Zajrzeliśmy do laboratoriów Intel Technology Poland. Jakie badania są tu realizowane?

Głównym celem przyświecającym inicjatywie jest zachęcenie dziewczyn zainteresowanych nowymi technologiami do rozwoju oraz zdobycia wykształcenia i kwalifikacji w tej dziedzinie. Program stypendialny ma pomóc utalentowanym maturzystkom i studentkom w planowaniu oraz budowaniu kariery zawodowej w branży technologicznej.

„Nowe technologie dla dziewczyn” to pierwszy w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną. Raport Perspektyw “Kobiety na Politechnikach” pokazuje, że jest on niezmiernie potrzebny. 

0422
W ramach 9. edycji programu „Nowe Technologie dla Dziewczyn”, Intel oraz Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” przyznały stypendia, o łącznej wartości 900 tys. zł, 75 studentkom kierunków ścisłych. W tym również kobietom z ogarniętej wojną Ukrainy
fot. mat. Intel

Z badania wynika, że 58% studentów wszystkich uczelni to kobiety, to na kierunkach informatycznych ta liczba topnieje aż do 16%. 

- Nie brakuje młodych kobiet, które chcą rozwijać swoją karierę właśnie w świecie nowych technologii. W tym roku spłynęło do nas ponad 1000 zgłoszeń, co jest tego najlepszym dowodem. Mamy nadzieję, że każda kolejna edycja naszego programu zachęca dziewczyny do wybierania kierunków ścisłych i podejmowania pracy w firmach technologicznych – komentuje Irina Ledyaeva, Intel Poland Public Affairs Lead.

Wsparcie merytoryczne

0108
Istotnym elementem programu jest również wsparcie merytoryczne. Program ma pomóc utalentowanym maturzystkom i studentkom w planowaniu oraz budowaniu kariery zawodowej w branży technologicznej
fot. mat. Intel Technology Poland

Istotnym elementem programu jest również wsparcie merytoryczne. Przez cały obecny rok akademicki stypendystki będą pod indywidualną opieką wybranego przez siebie mentora lub mentorki – doświadczonych pracowników firmy Intel. Wraz z nimi wypracowane zostaną wspólne cele i strategia ich realizacji, by wspomóc stypendystki w rozwoju swoich kompetencji. Zaplanowane są dla nich warsztaty z umiejętności technicznych i miękkich, sesje doradztwa zawodowego oraz bezpłatny udział w Perspektywy Women in Tech 2024 – największym wydarzeniu STEM, Tech&IT dla kobiet w Europie i Azji Część z nich zostanie także zaproszona do udziału w programie stażowym w największym centrum badawczo-rozwojowym Intela w Europie, znajdującym się w Gdańsku. To właśnie tam, pod okiem wybitnych inżynierów, dziewczyny będą uczestniczyć w tworzeniu technologii wspierających i rozwijających sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, pojazdy autonomiczne czy bezpieczeństwo przechowywania danych. 

Intel wciąż rośnie w siłę w Gdańsku. Jaka będzie przyszłość polskiego oddziału giganta?

– To jest wspaniała przygoda – mówiła Paulina Maciejewska, stypendystka 7. edycji programu i absolwentka Mechatroniki na Politechnice Gdańskiej.  – Pomogło mi to rozwinąć skrzydła, zarówno ze strony technicznej jak i ośmielenia do całej branży. Poczucie bycia jedną z wielu tego całego grona też pomaga. 

0291
Każda z laureatek, oprócz wynagrodzenia w wysokości 12 tys. zł, zostanie zaproszona na praktyki i szkolenia, a także otrzyma indywidualne wsparcie mentora z firmy Intel
fot. mat. Intel Technology Poland

Stypendia przyznawane są nie tylko młodym kobietom z Polski, ale i ogarniętej wojną Ukrainy, w ramach dedykowanej im edycji programu. W tym roku Intel przeznaczy na wspieranie rozwoju studentek i uczennic z tego kraju 600 000 zł.

Więcej informacji: http://www.stypendiadladziewczyn.pl

0105
Centrum badawczo-rozwojowe Intel Technology Poland w Gdańsku
fot. mat. Intel Technology Poland

Informacje o firmie Intel 

Intel (Nasdaq: INTC) jest liderem w branży, tworzy zmieniające świat technologie, które umożliwiają globalny postęp i wzbogacają życie. Zainspirowani prawem Moore’a, nieustannie pracujemy nad postępem w projektowaniu i produkcji półprzewodników, aby pomóc w rozwiązywaniu największych wyzwań naszych klientów. Wbudowując inteligentne rozwiązania w chmurę, sieć, technologie brzegowe i w każdy rodzaj urządzenia obliczeniowego, uwalniamy potencjał danych, aby zmienić biznes i społeczeństwo na lepsze. Aby dowiedzieć się więcej o innowacjach firmy Intel, odwiedź strony newsroom.intel.com i intel.com.