• Start
  • Wiadomości
  • Nowatorski zabieg kardiochirurgiczny w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku 

Nowatorski zabieg kardiochirurgiczny w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku 

Piąty na świecie zabieg wszczepienia choremu systemu CroíValve DUO Tricuspid Coaptation Valve  przeprowadzono w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Pacjentka z niedomykalnością zastawki trójdzielnej serca, która wcześniej nie była w stanie wykonać najprostszych czynności, dziś może funkcjonować samodzielnie.
08.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zespółsercedobry
Polscy specjaliści są światowymi pionierami w dziedzinie implantacji systemu CroíValve DUO Tricuspid Coaptation Valve - poprzednie operacje przeprowadzono także w ośrodkach w naszym kraju. Nz. zespół Kliniki Kardiochirurgii UCK
fot. Mat. prasowe UCK

Tradycyjny zabieg operacyjny zbyt ryzykowny dla 76-letniej chorej

Niedomykalność zastawki trójdzielnej serca to wada, w wyniku której krew cofa się z prawego przedsionka do prawej komory serca. W konsekwencji prawy przedsionek jest przeciążony i powiększa się. Głównymi objawami tego schorzenia są ogólne osłabienie organizmu, kołatanie serca, duszność wysiłkowa. W skrajnych przypadkach choremu trudno podejmować jakikolwiek wysiłek. Wada ta najczęściej nie wymaga ingerencji chirurgicznej, jednak w ciężkim jej przebiegu konieczna jest operacja. Operacja kardiochirurgiczna często nie jest możliwa z powodu zaawansowanego wieku pacjenta i chorób  współistniejących. Tak było w przypadku 76-letniej chorej, u której tradycyjny zabieg operacyjny wiązał się ze zbyt dużym ryzykiem.

Projekt Lepsza przyszłość w konkursie Zdrowy Samorząd. Głosowanie do 15 lutego

- Nasza pacjentka z powodu nabytej wady serca miała nasilone objawy jego niewydolności, co skutkowało znacznie obniżoną tolerancją wysiłku. Nie mogła wykonywać podstawowych czynności życia codziennego. Szukaliśmy innych możliwości terapeutycznych niż tradycyjna operacja - wyjaśnia prof. Marcin Fijałkowski z Kliniki Kardiologii UCK.

 

Dobraoperacjaserce

CroiValve - nowatorski zabieg przeprowadzony u kilku chorych na świecie

- Jedyną opcją był CroiValve, nowatorski zabieg, który został przeprowadzony dopiero u kilku chorych na świecie - tłumaczy dr hab. Dariusz Jagielak z Kliniki Kardiochirurgii UCK. - Jest to system, który współpracuje z zastawką trójdzielną serca pacjenta. W jej wnętrzu umieszcza się mniejszą biologiczną zastawkę, uszczelniającą strukturę od środka, natomiast od zewnątrz jest ona zabezpieczona przez płatki będące elementem pierwotnej zastawki pacjenta. Dodatkowo system mocowany jest poza sercem na stencie umieszczonym w żyle głównej górnej. CroíValve DUO Tricuspid Coaptation Valve wprowadza się przezcewnikowo, w niewielki sposób ingerując w strukturę serca.

Informacja o pomocy psychologicznej w Gdańsku w jednym miejscu. Odwiedź (także wirtualnie) Punkt Informacyjno Konsultacyjny  

Aktualnie pacjentka czuje się dobrze, po kilkudniowej hospitalizacji opuściła szpital. Objawy niewydolności serca zostały znacznie zredukowane. Dzięki zabiegowi chora może funkcjonować samodzielnie.

Polscy specjaliści światowymi pionierami w dziedzinie implantacji systemu CroíValve DUO Tricuspid Coaptation Valve

Jedna z niewielu na świecie operacja wszczepienia systemu CroíValve DUO Tricuspid Coaptation Valve została przeprowadzona w Klinice Kardiochirurgii UCK, kierowanej przez prof. Jana Rogowskiego, przez zespół, w którego skład wchodzą: dr Radosław Targoński - operator, dr hab. Dariusz Jagielak - operator, dr Izabela Pisowodzka oraz prof. Marcin Fijałkowski, a także przy udziale anestezjologa Tomasza Lammka i zespołu sali hybrydowej: Danuty Formelli, Doroty Żółtowskiej i Doroty Boguskiej.

Zabieg został wykonany w ramach badania klinicznego Tandem I. Polscy specjaliści są światowymi pionierami w dziedzinie implantacji systemu CroíValve DUO Tricuspid Coaptation Valve - poprzednie operacje przeprowadzono także w ośrodkach w naszym kraju.

Nieodpłatne poradnictwo prawne w 2023 roku. Lista jednostek udzielających pomocy

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy