Sala z widokami
Najważniejsi byli młodzi ludzie, bo to dla nich powstała ta sala. Tosia zasiadła przy fortepianie i zaśpiewała “Vienna” Billy Joela, jej koleżanki wyrapowały napisaną przez siebie hiphopową rymowankę o byciu kumpelkami/siostrami. Była także recytacja wiersza Wisławy Szymborskiej, mini recital skrzypcowy i fragmenty musicalu.
Później duet prorektorów, Magdalena Ochlik-Jankowska (fortepian) i Andrzej Kacprzak (skrzypce) z Akademii Muzycznej w Gdańsku im. Stanisława Moniuszki, zagrali Sonatę nr 25 Mozarta. On jest prorektorem ds. artystycznych, ona - studenckich.
W ten sposób, we wtorek, 13 maja, zadebiutowało nowe miejsce na kulturalnej mapie Gdańska. Nowa urokliwa sala koncertowa, oszklona, z przepięknym widokiem. Znajduje się na terenie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego (ULO) im. Pawła Adamowicza we Wrzeszczu przy ul. Traugutta 92.

Cykl koncertów od października
Sala ma służyć uczniom szkoły - to jasne, ale też mieszkańcom Gdańska. Mają się tu odbywać koncerty, wystawy, spektakle, debaty i spotkania autorskie. Będzie to o tyle łatwiejsze, że ULO ma podpisane umowy patronackie nie tylko z Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską i Gdańskim Uniwersytetem Muzycznym, ale też z Akademią Sztuk Pięknych i Akademią Muzyczną.
Jednym z pierwszych pomysłów jest zapowiadany cykl comiesięcznych wtorkowych, kameralnych koncertów organizowanych przy udziale Akademii Muzycznej.
Dyrektor ULO Waldemar Kotowski powiedział naszemu portalowi: - Czekaliśmy na tę salę od długiego czasu. Ważna będzie nie tylko dla naszych uczniów, ale też dla mieszkańców. Koncert, jaki dali dziś profesorowie Akademii Muzycznej, jest namiastką koncertów, które zamierzamy tu robić. Od października co miesiąc we wtorki chcemy organizować otwarty dla mieszkańców koncert muzyki klasycznej. Do tego dojdzie współpraca z ASP - chcemy prezentować tu wystawy studentów i pracowników ASP, i inne.
Na otwarciu byli wiceprezydent Gdańska Monika Chabior, poseł Piotr Adamowicz, rektor PG Krzysztof Wilde, rektor ASP Adam Świerżewski, rektor Akademii Muzycznej Ryszard Minkiewicz, przedstawiciele UG i GUMed, pomorski kurator oświaty Grzegorz Krygier.
Kto wystąpił w czasie otwarcia sali koncertowej?
- Recytacja wiersza W. Szymborskiej "Rozmowa z kamieniem” – Julia Józwowicz i Ignacy Rożen z 1c
- Piosenka - śpiew i gra na pianinie: Antonina Kostrzewska z 1c w utworze Billie Joela "Vienna"
- Piosenka - śpiew: Łucja Pauli z 1c w utworze "Pulled" z musicalu "The Adams Famiy"
- Serafyma Hammershmidt z klasy 3a wykonanie na altówce Arioso z Kantaty nr 156 w katalogu dzieł Jana Sebastiana Bacha.
- finałowy utwór w stylu rap spektaklu „Harmonia albo nic” Młodego Teatru Szekspirowskiego” - Julia Werbowy z klasy 2A, Maja Polak z 3b oraz gościnnie Zuzanna Kosałka z IX LO w Gdańsku.
- pieśń Torna a Surriento - Wykonawca- Andrzej Boguszewski z klasy 3a.
- dr hab. Ryszard Minkiewicz – JM Rektor AM- śpiew - dwie pieśni Fryderyka Chopina, akompaniament - dr Magdalena Ochlik-Jankowska – fortepian
- prorektorzy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku: dr Magdalena Ochlik-Jankowska – fortepian, dr hab. Andrzej Kacprzak – skrzypce,
- Sonata na skrzypce i fortepian G-dur, w katalogu dzieł nr 301, Wolfganga Amadeusza Mozarta, cz. I - Allegro con spirito, cz. II – Allegro,
- Pieśń miłosna Fritza Kreislera
- Obertas 19 Henryka Wieniawskiego