• Start
  • Wiadomości
  • Premiera Teatru Miniatura. „Przypływ” - dla dzieci już od 6. miesiąca życia

Premiera Teatru Miniatura. „Przypływ” - dla dzieci już od 6. miesiąca życia

Inspirowany Bałtykiem spektakl dla „najnajów”, czyli najmłodszych dzieci - w wieku nawet od pół roku do trzech lat - to pierwsza premiera nowego sezonu Miejskiego Teatru Miniatura. Spektakl „Przypływ” reżyseruje Alicja Morawska-Rubczak, której przedstawienia można było oglądać na najważniejszych festiwalach m.in. w Singapurze, Japonii, Chinach, Norwegii, Rosji, Irlandii, Włoszech i Iranie.
14.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Przypływ” to inspirowany morzem spektakl dla dzieci od 0,5 roku do 3 lat i bliskich im dorosłych. Premiera odbędzie się w sobotę, 15 października. Występują: Krystian Wieczyński i Kamil Marek Kowalski (obaj na zdjęciu)
„Przypływ” to inspirowany morzem spektakl dla dzieci od 0,5 roku do 3 lat i bliskich im dorosłych. Premiera odbędzie się w sobotę, 15 października. Występują: Krystian Wieczyński i Kamil Marek Kowalski (obaj na zdjęciu)
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Amerykański dramatopisarz napisał o Gdańsku. Spektakl „Zaklęte w Jantarze” w piątek

Scena Najnajów Teatru Miniatura to spektakle przeznaczone dla najmłodszych widzów teatralnych - już od pół roku życia - i bliskich im dorosłych. Po spektaklach „Cztery pory roku” w reżyserii Tomasza Maśląkowskiego, „To tu to dom” w reżyserii Edyty i Jakuba Ehrlich, i „Afrykańska przygoda” w reżyserii Marioli i Janusza Słomińskich, instytucja zaprasza na nową premierę w tej formule, i zarazem pierwszą premierę sezonu 2022/2023: spektakl „Przypływ”, inspirowany Bałtykiem i podwodnym światem pełnym niezwykłych gatunków zwierząt i roślin.

Twórcy z doświadczeniem międzynarodowym

Do stworzenia najnowszej premiery Teatr Miniatura zaprosił twórczynie odnoszące liczne sukcesy w kraju i za granicą. Reżyserii przedstawienia podjęła się Alicja Morawska-Rubczak - specjalistka w dziedzinie teatru i tańca dla dzieci do lat 3., o międzynarodowej sławie.

Wyreżyserowała spektakl „Kuuki” w Tokio i „Małą wielką podróż” oraz „Riverso” w Teatrze Narodowym w Bergen; jej spektakle były prezentowane ponadto m.in. w Singapurze, Chinach, Rosji, Irlandii, Włoszech i Iranie. Zrealizowała także spektakle m.in. w Teatrze Baj w Warszawie i we Wrocławskim Teatrze Lalek, w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu czy Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Teraz zadebiutuje w Gdańsku. 

- Wspólnie z najnajmłodszymi widzami wyruszymy w fascynującą, pełną tajemnic i niezwykłości podróż pod wodą. Może dotkniemy morświna, może usłyszymy syreny, może zachwyci nas jeszcze bardziej to morze, które mamy na wyciągnięcie ręki. Zadamy sobie pytania o to, jakie opowieści można usłyszeć, gdy wsłucha się w szum fal, co kryje podwodna, bałtycka głębia, i czy to, co nieznane, zawsze musi być straszne, czy może raczej porywające i piękne? - zaprasza do Teatru Miniatura reżyserka spektaklu Alicja Morawska-Rubczak. 

Aktorzy zabiorą małych widzów do poetyckiego świata pełnego morskich opowieści i niezwykłych bohaterów
Aktorzy zabiorą małych widzów do poetyckiego świata pełnego morskich opowieści i niezwykłych bohaterów
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Scenografię do przedstawienia przygotowała Barbara Małecka, związana z Teatrem Animacji w Poznaniu. Realizowała już produkcje dla najnajmłodszych dzieci, m.in. w Poznaniu (Centrum Sztuki Dziecka) i Wrocławiu (Wrocławski Teatr Lalek), a także w Japonii i Norwegii, gdzie pracowała z Alicją Morawską-Rubczak. Teraz za jej sprawą w spektaklu „Przypływ” w Gdańsku pojawią się różnorodne formy plastyczne - m.in. lalki oraz morświn... naturalnej wielkości.

- Jestem pewna, że dzieci go pokochają - zapewnia Barbara Małecka, autorka teatralnej wizji podwodnego świata. 

Grono zaproszonych twórców uzupełnia Iwona Skv - piosenkarka, autorka tekstów i dj-ka poruszająca się w kręgu muzyki elektronicznej (znana z zespołu Rebeka i girlsbandu Shyness!), oraz ceniona trójmiejska choreografka i tancerka Ula Zerek, która współpracowała m.in. z Teatrem Dada von Bzdülöw; oraz jest autorką choreografii do spektakli, takich jak „Nieczułość” w Teatrze Wybrzeże i „Momo” w Teatrze Miniatura, oraz spektaklu dla najnajów „Cztery pory roku”.

Występują aktorzy Teatru Miniatura: Krystian Wieczyński - znany m.in. z głównej roli w „Akademii pana Kleksa”, i Kamil Marek Kowalski, który niedawno zasilił teatralny zespół Miniatury, ale już zdążył porwać publiczność - rolami w spektaklu „Momo” czy „Co u diabła”.

Ten rok pod hasłem dla (małych i dużych) podróżników

Po sezonie 2021/2022 pod hasłem #girlpower, kiedy mogliśmy zobaczyć premiery „Tonji z Glimmerdalen” w reżyserii Karoliny Maciejaszek i „Momo” w reżyserii Leny Frankiewicz, Miniatura chce odkrywać z widzami temat podróży. Pierwsza premiera nowego sezonu odbywa się pod hasłem #podróżemałeiduże.

Ponieważ Scena Najnajów to często pierwsze spotkanie najmłodszych widzów z teatrem, dlatego powinno być wyjątkowe. Dzieci najpierw obejrzą zatem krótkie przedstawienie, a potem mają szansę zobaczyć z bliska rekwizyty, scenografię i aktorów, którzy przyjaźnie przybliżają małym widzom teatralną przestrzeń. 

Spektakl przeznaczony jest dla dzieci nie starszych niż 3-letnie oraz bliskich im dorosłych. Premiera odbędzie się w sobotę, 15 października, o godzinie 17:00, na Scenie Kameralnej. Kolejne daty spektakli w najbliższym czasie: 16 października, godz. 10.00 i 15.00, 22 października o 12.00 i 15.00, 23 października o 10.00, 29 i 30 października oraz 5 i 6 listopada o 10.00. Bilety na spektakl w cenie 35 zł normalny, 30 zł ulgowy, do nabycia w kasie teatru oraz elektronicznie na stronie www.teatrminiatura.pl lub www.interticket.pl

„Kobieta, w którą wpisane jest koło”. Performatywna kantata w Teatrze Szekspirowskim

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta