
Nie wyjdą z oddziału bez wieści
Nowy system nazywa się Emergent i został przygotowany przez UCK razem z firmą SOFTGENT. Opaska, która wchodzi w tym tygodniu w fazę testów, służy do monitorowania i kontrolowania pacjentów przebywających na oddziale. Dzięki opasce można na bieżąco monitorować takie parametry, jak saturacja czy tętno. Poza tym opaska daje sygnał, że pacjent bez kontroli próbuje oddalić się z oddziału. Jest to szczególnie ważne u pacjentów z demencją, którzy mogliby oddalić się z SOR, co już wcześniej się zdarzało.
Jak powiedział stacji RMF FM ordynator oddziału dr Mariusz Siemiński, na oddziale SOR w ciągu dnia może pojawić się nawet stu pacjentów dziennie. Dzięki opasce personel medyczny może łatwiej zlokalizować pacjenta na dużym oddziale oraz odebrać natychmiastowy alarm w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta, na przykład gdy ten upadnie w toalecie.
UCK innowacyjnym ośrodkiem
Wdrażaniem opaski zajmuje się Działu Innowacji, Analityki i Wdrożeń Technologii Medycznych UCK pod kierunkiem Dariusza Szplita. Wkrótce UCK ma podać więcej informacji na temat wyników testów.
Rewolucyjny system AI usprawni pracę gdańskich lekarzy
Przypomnijmy, że UCK pracuje także nad nowym systemu przetwarzania mowy. Program zwany AdmedVoice ma pomóc zaoszczędzić czas poświęcany na wypełnianie dokumentacji lekarskiej. System nagrywa słowa lekarza, zapisuje je i kataloguje w odpowiedniej rubryce. Lekarz będzie miał więcej czasu dla pacjenta. System może wejść do użytku pod koniec 2026 roku.