• Start
  • Wiadomości
  • Nowa moda w Gdańsku. Śluby cywilne w niezapomnianej parkowej scenerii

Nowa moda w Gdańsku. Śluby cywilne w niezapomnianej parkowej scenerii

Parki gdańskie to już nie tylko miejsca, w których młodzi małżonkowie robią sobie ślubne sesje zdjęciowe. Coraz bardziej popularne są tu śluby cywilne. Taka plenerowa ceremonia jest droższa od standardowej, przeprowadzanej w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale chętnych przybywa.
02.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Altana w Parku Oruńskim - jedno z trzech miejsc, gdzie organizowane są ceremonie ślubne
Altana w Parku Oruńskim - jedno z trzech miejsc, gdzie organizowane są ceremonie ślubne
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Śluby w plenerze miały miejsce zawsze, ale były w naszym kraju raczej do rzadkością. W 2015 zmienione zostało prawo, które umożliwia udzielenie ślubu cywilnego poza urzędem, jeśli para młoda wyrazi takie życzenie i złoży odpowiedni wniosek we właściwym dla danej lokalizacji Urzędzie Stanu Cywilnego. Łączy się to jednak z dużo większym kosztem. O ile standardowa opłata w Urzędzie Stanu Cywilnego za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi obecnie 84 zł, o tyle przeprowadzenie ceremonii zaślubin poza murami urzędu to koszt około 1000 zł. Zainteresowanie jednak z roku na rok rośnie. Najpopularniejsze miejsca w Gdańsku, które wybierane są na ceremonię to altany w Parku Oliwskim, w Parku Oruńskim, który został wspaniale zrewaloryzowany oraz w Parku Brzeźnieńskim. W tym roku (do czerwca) wpłynęło już 8 rezerwacji, to więcej niż przez cały ubiegły rok.

Jak zorganizować swoją ceremonię ślubną w plenerze? Przedsięwzięcie takie jest zdecydowanie bardziej czasochłonne i wymaga dobrej samoorganizacji. Chętne pary, aby otrzymać zgodę na przeprowadzenie ceremonii zaślubin w plenerze, powinny odpowiednio wcześniej zgłosić się do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zielenie za pośrednictwem poczty lub e-mail: info@gzdiz.gda.pl. We wniosku należy podać: imię i nazwisko, adres wnioskodawcy, planowaną lokalizację oraz datę i godzinę ceremonii - doliczając 1 godzinę przed i po uroczystości na przygotowanie i sprzątnięcie udostępnianego terenu.

Zobacz Park Oliwski wiosną:

 

Młode Pary wraz ze zgodą, która wydawana jest przez GZDiZ nieodpłatnie, otrzymują warunki realizacji. Są tam zasady dotyczące: instalowania dekoracji bez użycia gwoździ, lub innych elementów mogących uszkodzić parkową architekturę (np. altany, ławki itp.), zabezpieczenia ławek oraz siedzisk we własnym zakresie oraz posprzątania udostępnionego terenu. Są też pewne obostrzenie dla uczestników ceremonii. Zakazuje się: wjazdu samochodem, motocyklem czy bryczką na teren parków zabytkowych, używania konfetti i innych drobnych elementów oraz spożywania alkoholu. Trzeba też pamiętać, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo na terenie parku odpowiada organizator.

Piękna parkowa przyroda zachęca kolejne pary do wzięcia ślubu cywilnego w plenerze
Piękna parkowa przyroda zachęca kolejne pary do wzięcia ślubu cywilnego w plenerze
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Jak widać, organizacja ślubu cywilnego w plenerze wymaga o wiele więcej wysiłku, niż „zwykły” ślub w USC, ale czego się nie robi z miłości? Poza tym wspaniałe przyroda gdańskich parków to niezapomniana sceneria dla tak ważnej chwili.






 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim