• Start
  • Wiadomości
  • Nowa Bulońska Północna. Co dzieje się obecnie na jednym z największych placów budowy?

Nowa Bulońska Północna. Co dzieje się obecnie na jednym z największych placów budowy?

Za nami długi weekend majowy i święta wielkanocne, obchodzone zarówno przez katolików, jak i prawosławnych. Ten, dość wyjątkowy czas, sprawił, że na przełomie kwietnia i maja roboty przy wielu inwestycjach realizowanych w Gdańsku nieco zwolniły. Na jakim etapie są obecnie prace przy budowie nowej drogi i torowiska, nazywanych roboczo Nową Bulońską Północną?
09.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Minął już rok od rozpoczęcia budowy tzw. Nowej Bulońskiej Północnej
Minął już rok od rozpoczęcia budowy tzw. Nowej Bulońskiej Północnej
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Dwutorowa linia tramwajowa i jezdnia, która połączyć ma dzielnice Jasień i Ujeścisko-Łostowice z Pieckami-Migowem, liczyć będzie 2,7 km długości. Będzie to przedłużenie istniejącej linii tramwajowej: od skrzyżowania ul. Bulońskiej i Myśliwskiej (w sąsiedztwie kościoła) w kierunku ul. Jabłoniowej. Na trasie przecinać będzie m.in. ulice Stolema i Kartuską, a kończyć się będzie na wysokości skrzyżowania z ul. Warszawską i Jabłoniową. Wzdłuż nowej trasy zaplanowano cztery przystanki komunikacji miejskiej. Poza tym powstanie węzeł integracyjny tramwajowo - autobusowy, tzw. "Węzeł Ujeścisko", wraz z parkingiem dla samochodów osobowych i rowerów oraz węzeł przesiadkowy tramwajowo - autobusowy tzw. "Węzeł Zabornia".

Tak przebiegać będzie tzw. Nowa Bulońska Północna
Tak przebiegać będzie tzw. Nowa Bulońska Północna
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Co obecnie dzieje się na placu budowy?

Na odcinku od Nowej Bulońskiej do wiaduktu, a także na powstającej tzw. Nowej Wołkowyskiej, trwają prace brukarskie i wykończeniowe.

- Z kolei na obiekcie mostowym prowadzone są roboty związane z podporami oraz montażem elementów prefabrykowanych. Rozpoczęto także prace związane z obsypką przyczółków przyszłego mostu - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Na odcinku od obiektu mostowego do ul. Kartuskiej trwają natomiast prace brukarskie i humusowanie, oraz budowa tzw. domu działkowca (świetlica ROD).

Przy ul. Jabłoniowej, oraz przy jej skrzyżowaniu z ul. Kartuską, trwa budowa kanalizacji deszczowej.

 

Nowa ulica i torowisko będą liczyć 2,7 km długości
Nowa ulica i torowisko będą liczyć 2,7 km długości
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Nowa Bulońska Północna będzie jezdnią dwukierunkową o szerokości siedmiu metrów, z jednostronnym chodnikiem. Na całej długości, czyli 2,7 km drogi, powstanie również droga rowerowa z infrastrukturą towarzyszącą.
Dodatkowo w ramach inwestycji realizowana jest budowa i przebudowa odcinków ulic powiązanych z Nową Bulońską Północną, w tym ulicy Myśliwskiej, Nowej Wołkowyskiej, Myśliwskiej Południowej, Stolema, Kartuskiej, Limbowej, a także łącznice węzła z ul. Armii Krajowej, tzw. Nową Warszawską i tzw. Nową Jabłoniową.

Na przystankach tramwajowych oraz na węźle integracyjnym "Ujeścisko" zbudowane zostaną zadaszone parkingi rowerowe, a nad potokiem Siedleckim powstaje most (drogowy, tramwajowy). Przy okazji wyregulowane zostanie koryto potoku Siedleckiego na długości około 272 metrów oraz wykonany przerzut wód z potoku Siedleckiego do zbiornika "Łabędzia".

Nowa Bulońska będzie stanowiła przede wszystkim tzw. odcinek tranzytowy - ze względu na sąsiedztwo głównie ogródków działkowych.

Inwestycja jest częścią opracowanego przez władze miasta Strategicznego Programu Rozwojowego dzielnicy Południe na lata 2014-2020. Projekt koordynuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm, którego liderem jest firma NDI S.A. z Sopotu.

Budowa Nowej Bulońskiej Północnej pochłonie niemal 192 mln zł. Inwestycja dofinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020. Dofinansowanie unijne wynosi 58,5 mln złotych.

 

Intensywne prace ziemne, w tym sieciowe, prowadzone są obecnie głównie przy ul. Jabłoniowej
Intensywne prace ziemne, w tym sieciowe, prowadzone są obecnie głównie przy ul. Jabłoniowej
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Zmiany w organizacji ruchu

Niedogodności związane z realizacją tej inwestycji najbardziej odczuwają mieszkańcy okolic i samej ul. Jabłoniowej. 5 kwietnia br. zamknięto odcinek ul. Jabłoniowej od zjazdu Armii Krajowej do skrzyżowania z ul. Warszawską, w związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania ul. Warszawskiej i ul. Jabłoniowej.  Objazdy wyznaczono ul. Leszczynową lub ul. Cedrową i al. Havla. Ruch na ul. Warszawskiej w relacji Szadółki - Ujeścisko odbywa się bez zmian. Możliwy jest też przejazd z trasy W-Z do ul. Kartuskiej przez ul. Limbową.

Taka organizacja ruchu utrzyma się jeszcze przez około miesiąc.

 

 

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów