• Start
  • Wiadomości
  • Nowoczesna fabryka Northvolt - debata o wpływie inwestycji na rozwój miasta i regionu. Dziś, godz. 11

Nowoczesna fabryka Northvolt - we wtorek debata o wpływie inwestycji na rozwój miasta i regionu

W Gdańsku powstanie największa w Europie fabryka systemów magazynowania energii. Na czym polegać będzie projekt realizowany przez firmę Northvolt i co oznacza dla miasta i Pomorza? Odpowiedzi poznamy podczas debaty z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz prezesów Northvolt - Petera Carlssona i Roberta Chryc-Gawrychowskiego. Transmisja we wtorek, 18 maja, o godz. 11.00 na gdansk.pl.
17.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
Northvolt

 

Northvolt to firma stworzona w 2016 roku w Szwecji przez byłego wiceprezesa Tesli, Petera Carlssona, której misją jest budowa najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu.

W Gdańsku firma obecna jest od 2018 r., kiedy to otworzyła tu swój pierwszy zakład produkcyjny. Na początku 2021 roku, razem z premierem RP Mateuszem Morawieckim, Northolt ogłosił budowę własnej fabryki w Gdańsku za 200 mln dolarów (750 mln zł), która ma być największym zakładem w Europie w branży produkcji systemów bateryjnych. Będą w niej powstawały systemy do wykorzystania w przemyśle (m.in. w koparkach) oraz magazyny energii.

W związku z kontynuacją inwestycji Northvolt w Gdańsku we wtorek, 18 maja, odbędzie się debata z udziałem Aleksandry Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Mieczysława Struka - marszałka województwa pomorskiego oraz Petera Carlssona i Roberta Chryc-Gawrychowskiego - prezesów firmy. 

Spotkanie będzie transmitowane na www.gdansk.pl. Początek o godz. 11.00

 

Wybór pytań, na które odpowiedź padnie podczas wtorkowego wydarzenia:

  • Co firma Northvolt będzie robiła w Gdańsku?
  • Czy korzystanie z pojazdów elektrycznych ma szansę wkrótce stać się codziennością mieszkańców Gdańska?
  • Czego prezes Northvolt nauczył się od Elona Muska (gdy był wiceprezesem Tesli) i jak wykorzystuje te doświadczenia w Northvolt?
  • Co dzieje się w naszym regionie w temacie ograniczenia emisji dwutlenku węgla?

 

Moderatorem dyskusji będzie Piotr Ciechowicz, wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza.

Debata rozpocznie się premierą raportu Invest in Pomerania dotyczącego aktualnych trendów w sektorze motoryzacyjnym, takich jak zasilanie elektryczne czy  rozwój sztucznej inteligencji. 

 

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże