Noc Wrzeszcza 2022: 100 lat Gedanii, architektura, koncert i nowy przewodnik

Motyw przewodni Nocy Wrzeszcza 2022 to 100-lecie klubu Gedania, z historyczną siedzibą w Dolnym Wrzeszczu. Stąd zaproszenie na eksplorację dzielnicy szlakiem architektury ul. Legionów i Kościuszki, historii klubu i innych polskich organizacji dwudziestolecia międzywojennego. W sobotę, 26 listopada także koncert Oskara Tomali i premierowy odsłuch stworzonego na tę okazję audio-przewodnika po wrzeszczańskim Polskim Kwartale w Wolnym Mieście Gdańsku.
( 23.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Noc Wrzeszcza 2021: szlakiem nieistniejących cmentarzy. Requiem na cześć nieistniejących cmentarzy w wykonaniu: Emil Miszk – trąbka, Michał Bieżuński – tuba, Paweł Hulisz – trabka, Maciej Stromski – puzon, Jakub Klemensiewicz – saksofon tenorowy, Jarosław Meisner – puzon.
Noc Wrzeszcza 2021: szlakiem nieistniejących cmentarzy. Requiem na cześć nieistniejących cmentarzy w wykonaniu: Emil Miszk – trąbka, Michał Bieżuński – tuba, Paweł Hulisz – trabka, Maciej Stromski – puzon, Jakub Klemensiewicz – saksofon tenorowy, Jarosław Meisner – puzon.
Fot. Anna Rezulak/KFP

Dolny Wrzeszcz - ważny dla Gedanii, ważny dla Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku

- Czasami historia zaczyna się od miłości do sportu. Tak było w przypadku Klubu Sportowego Gedania, który powstał w 1922 roku, a pięć lat później zaczął na stałe funkcjonować w kwartale dzisiejszych ulic Legionów, Kościuszki i Chrobrego. Ten mający kształt trójkąta obszar był w dwudziestoleciu międzywojennym ważnym miejscem dla Polek i Polaków w Wolnym Mieście Gdańsk. Historię klubu oraz Polskiego Kwartału chcemy przybliżyć podczas szóstej odsłony wrzeszczańskiego wydarzenia - głoszą organizatorzy Nocy Wrzeszcza z Fundacji Palma.

Narracje 2022. Zobacz, jak artyści przez dwa dni przerabiali gdańską Przeróbkę na dzielnicę sztuki

Noc Wrzeszcza - kiedy się zaczęła? Jaki ma cel?

Coroczna Noc Wrzeszcza odbywa się nieprzerwanie od 2017 roku, a jej celem jest odkrywanie zaułków i historii tej gdańskiej dzielnicy poprzez koncerty, spektakle, wystawy, spacery, słuchowisko czy mapy tematyczne.

Wydarzenie to okazja do popularyzacji historię i eksplorowania dzielnicy. Dotychczas motywem przewodnim NW były rzeka Strzyża, architektura dzielnicy, powieść “Blaszany bębenek” czy nieistniejące cmentarze.

Panorama Kwartału Polskiego w Dolnym Wrzeszczu, tej przestrzeni poświęcona zostanie Noc Wrzeszcza 2022
Panorama Kwartału Polskiego w Dolnym Wrzeszczu, tej przestrzeni poświęcona zostanie Noc Wrzeszcza 2022
Mat. Fundacja Palma

Wirtualny Wrzeszcz. Zobacz cykl filmów o najciekawszych zakamarkach dzielnicy

PROGRAM 6 EDYCJI NOCY WRZESZCZA, sobota, 26 listopada

 

Godz. 17:00 /  20:00 Spacery z przewodnikiem szlakiem Kwartału Polskiego

To spacer szlakiem ceglanych zabudowań, które w dwudziestoleciu międzywojennym były siedzibami instytucji takich jak Państwowe Obserwatorium, Polski Dom Akademicki „Bratniak” (obecnie Szkoła Podstawowa nr 4), Związek Akademików Gdańskich “Wisła” czy Towarzystwo Śpiewacze św. Cecylii. Uczestnicy, wraz z przewodnikiem sprawdzą, co zostało z KS Gedania i poznają dzieje kościoła św. Stanisława Biskupa, który w 1924 roku z ujeżdżalni koni zaadaptowano na cele sakralne.

Prowadzenie: Michał Ślubowski (Gedanarium).

Miejsce zbiórki: Plac Bronisława Komorowskiego

Bilety 15 - 25 zł  -> https://sklep.fpalma.pl/spacery-po-wrzeszczu

“Makabreski” państwa Ślubowskich. Jeśli lubisz historię Gdańska z dreszczykiem - posłuchaj

Godz. 19:00 Koncert: Oskar Tomala

Oskar Tomala
Oskar Tomala
Fot. Aleksandra Banaś

Oskar Tomala to kompozytor, gitarzysta, klarnecista i artysta dźwiękowy. Jest laureatem konkursu Jazz Juniors 2021 i 2022, oraz Blue Note Competetion 2021. Aktualnie pracuje nad solowym albumem, w którym klarnet stał się generatorem najróżniejszych faktur, tekstur dźwiękowych. Skupia się na eksploracji efektów psycho-akustycznych muzyki, oraz łączeniem sonorystyki instrumentalnej z elektroniczną. Podczas Nocy Wrzeszcza przygotowuje specjalny repertuar inspirowany miejscem.

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 49, aleja Legionów 11

Bilety 15 - 25 zł  -> https://sklep.fpalma.pl/spacery-po-wrzeszczu

UWAGA! Bilety na spacery i koncerty są dostępne wyłącznie w formie elektronicznej. Bilety zniżkowe dla uczniów/studentów i generacji 60+: 15 zł. Przy zakupie wpisz kod zniżkowy: STUDENT / G60. Do zniżki upoważnia legitymacja - dokument należy okazać podczas sprawdzania biletów przed spacerem. 

godz. 22:00 Premiera: audio-przewodnik po Kwartale Polskim i historii Gedanii (online: Youtube i Spotify)

Zależy nam, aby pamięć o Gedanii i Kwartale Polskim przetrwała po naszym wydarzeniu, dlatego stworzyliśmy audioprzewodnik. Razem z nim samodzielnie, o każdej porze roku, będziecie mogli eksplorować tę niezwykłą przestrzeń i jego historię. Dźwiękowy spacer składa się z dziewięciu odcinków, które łącznie składają się na 45-minutową trasę. Miejsce startu i zakończenia znajduje się na Placu Bronisława Komorowskiego. Pod koniec każdego odcinka usłyszysz wskazówkę, w które miejsce należy się udać. Do odsłuchania przewodnika potrzebny jest smartfon i słuchawki.

Autorem scenariusza przewodnika jest Michał Ślubowski. Czyta Marcin Ryk. Udźwiękowienie i nagrania terenowe przygotował Oskar Tomala.

Plakat promujący Noc Wrzeszcza 2022
Plakat promujący Noc Wrzeszcza 2022
Mat. Fundacja Palma

Organizatorem Nocy Wrzeszcza jest Fundacja Palma. Partnerem projektu jest Szkoła Podstawowa nr 49 im. Księdza Bronisława Komorowskiego. Noc Wrzeszcza 2022 została dofinansowana ze środków Miasta Gdańska.