• Start
  • Wiadomości
  • Wirtualny Wrzeszcz. Zobacz cykl filmów o najciekawszych zakamarkach dzielnicy

Wirtualny Wrzeszcz. Zobacz cykl filmów o najciekawszych zakamarkach dzielnicy

Trzy kolejne niedzielne przedpołudnia warto spędzić na wirtualnych spacerach po Wrzeszczu - szlakiem parków, willi i modernizmu. Wędrówki poprowadzą znawcy jego historii, a opowieści okraszone będą filmowymi ujęciami, także z lotu ptaka. A później? Warto samemu poznać “opowiedziane miejsca”.
19.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piękne wille Jaśkowej Doliny - to jeden z tematów cyklu filmowego Wirtualny Wrzeszcz Fundacji Palma
Piękne wille Jaśkowej Doliny - to jeden z tematów cyklu filmowego Wirtualny Wrzeszcz Fundacji Palma
fot. Dominik Werner / North.film

 

Wrzeszcz z pewnością jest jedną z tych dzielnic Gdańska, o której można opowiadać ciekawie i bez końca. Fundacja Palma, znana z inicjatyw na rzecz odkrywania jego historii, np. podczas kilku edycji Nocy Wrzeszcza, 50. urodzin Dolarowca, czy wirtualnego muzeum w budowie - Instytutu Langfuhr, zaprasza - właśnie w ramach Instytutu - na cykl filmów o najciekawszych miejscach we Wrzeszczu.

- W trakcie pandemii pragniemy zaprosić mieszkańców Wrzeszcza i Gdańska, ale też osoby z innych miast do wycieczek po naszej dzielnicy – filmowych, ukazujących jej nieoczywiste miejsca, które mogą zachęcić do spacerów - zachęcają Natalia Koralewska i Jakub Knera z Fundacji Palma.

Wykłady ze specjalistami z zakresu historii, którzy nie siedzą “za katedrą” lecz spacerując po wybranych lokalizacjach opowiadają o nich, połączone są z ujęciami detali dzielnicy i kadrami z lotu ptaka.

Premiery trzech wyprodukowanych w ramach cyklu odcinków zaplanowano na kolejne niedziele: 20 września, 27 września i 4 października, zawsze o godzinie 10. Filmy będzie można obejrzeć na kanale Youtube Fundacji Palma i jej profilu na Fb (gdzie będzie można je odtworzyć także później), a także na portalu gdansk.pl.

 

W pierwszą wędrówkę szlakiem willi Jaśkowej Doliny zabierze internautów Aurelia Bladowska – historyczka sztuki, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Jej zainteresowania badawcze oscylują wokół architektury XIX i XX w. oraz historyzmu. Aktualna tematyka badawcza związana jest z architekturą Wrzeszcza z lat 1814-1918. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską pod kierunkiem prof. Małgorzaty Omilanowskiej.

W trakcie filmu widzowie poznają m.in. odpowiedź na pytanie skąd wzięły się we Wrzeszczu przepiękne wille? Aurelia Bladowska zdradzi także które z nich są najciekawsze i zaskakują masą detali.

Aurelia Bladowska - kadr z filmu
Aurelia Bladowska - kadr z filmu
fot. Dominik Werner / North.film

 

O Kwartale Uphagena, podczas drugiego spaceru, opowie Jan Daniluk - Pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego. Historią zawodowo zajmuje się od 13 lat. Wcześniej pracował na Uniwersytecie Gdańskim, w Muzeum Sopotu, w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz w pionie edukacyjno-naukowym gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Jako popularyzator wiedzy historycznej współpracuje z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, środowiskiem trójmiejskich przewodników czy radami dzielnic. Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu (XIX-XX wiek). 

Podczas spaceru po kwartale ulicy Uphagena Jan Daniluk zdradzi, gdzie we Wrzeszczu było najwięcej konsulatów, skąd wzięła się nazwa Majolika i gdzie chętnie bywał cesarz Wilhelm II Hohenzollern. 

 

Jan Daniluk - kadr z filmu
Jan Daniluk - kadr z filmu
fot. Dominik Werner / North.film

 

Autorką trzeciej opowieści - o Parku Jaśkowej Doliny - jest Katarzyna Rozmarynowska

autorka monografii „Ogrody odchodzące…? Z dziejów gdańskiej zieleni publicznej 1708-1945” oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych, opracowań studialnych i projektowych. Laureatka (wraz z zespołem) Pomorskiej Nagrody Muzealnej za: Wydawnictwo, wystawę czasową i działania edukacyjne: „Gdańskie ogrody” oraz Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od Morza”. Specjalistka w dziedzinie architektury krajobrazu i historii sztuki ogrodowej. Interesują ją głównie zagadnienia związane z szeroko pojętą problematyką miejską, historią sztuki ogrodowej, teorią i konserwacją zabytkowej zieleni.

W swej opowieści Katarzyna Rozmarynowska mówić będzie m.in. o pierwszym publicznym parku w Europie, o nazwach jego wzgórz i ile osób mieścił Teatr Leśny w początkach swojego istnienia.

 

Katarzyna Rozmarynowska - kadr z filmu
Katarzyna Rozmarynowska - kadr z filmu
fot. Dominik Werner / North.film

 

Autorem zdjęć do cyklu jest Dominik Werner - założyciel North.film, operator “bezzałogowych statków powietrznych”. Jego zdjęcia ukazują się m.in Gazecie Wyborczej, Newsweeku, Polityce, Wprost i Tygodniku Powszechnym. Za swój reportaż z kijowskiego Euromajdanu otrzymał nagrodę Grand Press Photo 2014. Stałe współpracuje z Teatrem Wybrzeże i innymi trójmiejskimi instytucjami kulturalnymi. W 2011 roku w księgarniach ukazał się album ze zdjęciami lotniczymi jego autorstwa: Gdańsk z Góry. Trzykrotnie wyróżniony w konkursie fotografii prasowej Gdańsk Press Foto.

Więcej o filmach - na stronie www Instytutu Langfuhr

 

Projekt “Wirtualny Wrzeszcz” został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

 

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska