• Start
  • Wiadomości
  • Niedzielna msza św. z kościoła św. Jana w Gdańsku - transmisja o godz. 12.00

Niedzielna msza św. z kościoła św. Jana w Gdańsku - transmisja o godz. 12.00

Zapraszamy na transmisję niedzielnej mszy św. Liturgię nadajemy od ponad dwóch lat, czyli od pierwszego lockdownu. Najbliższa transmisję będzie można oglądać w niedzielę 7 sierpnia o godz. 12.00.
( Publikacja: 05.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ksiądz Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej
Ksiądz Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Gdansk.pl - transmisje mszy św.

Kiedy w marcu 2020 roku wybuchła pandemia Covid-19 rozpoczęliśmy regularne transmisje niedzielnych mszy św. To był trudny czas, kiedy obowiązywały obostrzenia sanitarne. Arcybiskup gdański wprowadził dyspensę od obowiązkowego udziału w niedzielnej liturgii. Teraz, kiedy obostrzenia odwołano, wielu gdańszczan, a nawet mieszkańców innych miast i zakątków świata przyzwyczaiło się do cotygodniowej liturgii i bardzo ją sobie ceni.

Niestety w ostatnim czasie pojawiła się kolejna mutacja koronawirusa i znów liczba zakażeń rośnie. Wiele osób, szczególnie starszych i schorowanych, w obawie o swoje zdrowie stara się unikać zgromadzeń. To właśnie z myślą o nich kontynuujemy transmisje.

Kościół św. Jana – niezwykła świątynia

Miejsce, z którego nadawana jest msza św. to obiekt nietuzinkowy. Historia kościoła św. Jana w Gdańsku sięga XIV w. Znajdują się tu pięknie odrestaurowane w ostatnich latach organy i kamienny ołtarz główny, wyrzeźbiony przez Abrahama van den Blocke. W czasie II wojny światowej kościół spłonął, a odnowiono go dopiero w ostatnich latach dzięki wsparciu funduszy UE.

W 1995 r., Archidiecezja Gdańska zawarła z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku umowę użyczenia kościoła św. Jana przez okres 30 lat w celu jego odbudowy i konserwacji oraz adaptacji na cele kulturalne.

"Jarmarczne gadanie". Kolejne spotkanie w sali multimedialnej Bazyliki Mariackiej

Duszpasterstwo środowisk twórczych

W kościele św. Jana swoją działalność prowadzi też Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej. Rektorem kościoła i duszpasterzem twórców jest ks. Krzysztof Niedałtowski. On też najczęściej wygłasza kazania. W czasie wojny w Ukrainie wierni bardzo często modlą się w intencji pokoju w tym kraju, organizują też pomoc dla uchodźców i osób dotkniętych wojną.

Na najbliższą transmisję mszy św. zapraszamy w niedzielę 7 sierpnia lipca o godz. 12.00 na portalu gdansk.pl.

Zmarła Teresa Ferenc, wybitna polska poetka, od wielu lat związana z Wybrzeżem