• Start
  • Wiadomości
  • Niecodzienne "Spotkanie z historią": 1-3 września na Westerplatte

Niecodzienne "Spotkanie z historią": 1-3 września na Westerplatte

Miasto Gdańsk oraz Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zapraszają w dniach 1-3 września 2017 r. na cykl niecodziennych wydarzeń związanych z historią Westerplatte pt. „Spotkanie z historią” w ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
( 01.09.2017 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Młodzi ludzie są ciekawy Westerplatte i jego historii

Na weekend zaplanowano rekonstrukcje historyczne z wykorzystaniem pirotechniki, gry terenowe, wystawy militariów, przejazdy drezynami. Ponadto dodatkową atrakcją będą stoiska muzealne, zwiedzanie półwyspu z przewodnikiem, dioramy historyczne i kuchnia polowa. W tych dniach wstęp do Wartowni Nr 1 będzie bezpłatny.

- Rocznica wybuchu wojny jest doskonałą okazją, aby przypomnieć historię tego szczególnego miejsca. To na Westerplatte padły pierwsze strzały II wojny światowej, a bohaterska obrona polskiej załogi zapisała się w pamięci wielu osób. Zachęcam do odwiedzania półwyspu przez cały weekend oraz do odkrywania przeszłości tego miejsca w sposób ciekawy i interaktywny dzięki przygotowanym atrakcjom – zaprasza Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.


Przejażdżka ręcznie napędzaną drezyną będzie jedną z atrakcji spotkań z historią na Westerplatte

1 września od godziny 10.00 przy Wartowni nr 1 będzie można skorzystać z przygotowanych atrakcji oraz z bezpłatnego oprowadzania przez przewodników PTTK Odział Gdańsk po terenie Westerplatte. Od godziny 10-tej co pół godziny spod Wartowni nr 1 będzie wyruszała grupa oprowadzana przez przewodnika. Ostatnia grupa startuje o 15.30.

Przy wartowni będzie również stacjonował zabytkowy samochód marki Citroen prezentujący uzbrojenie z czasów II wojny światowej. Atrakcja będzie dostępna 1 września w godz. 12.00 - 14.00, 2 września w godz. 10.00 - 18.00 oraz 3 września w godz. 10.00 - 14.00.

W sobotę, przy Wartowni nr 1, odbędą się trzy rekonstrukcje historyczne odtwarzające walki z 1 września 1939 r. Inscenizacje z użyciem pirotechniki rozpoczynać się będą o godz. 12.00, 14.00 oraz 16.00. Przewidywany czas inscenizacji - do 25 minut.

Będzie również można odwiedzić stanowiska przygotowane przez instytucje muzealne. Na placu pomiędzy promenadą a małym cmentarzem stoisko promocyjne ustawi Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Będą tutaj prezentowane: działo samobieżne SU-57, pojazd opancerzony BTR- 152, działka bezodrzutowe B - 10, pocisk typu Trzmiel. Przygotowano również wystawę planszową wraz z elementami umundurowania, plansze o wystawach muzealnych, zestaw małego sapera, nakrycia głowy i bluzy żołnierskie do przymierzenia. Będzie można ułożyć także puzzle edukacyjne. Stoisko czynne będzie w piątek w godz. 10.00 do 16.00, w sobotę w godz. 10.00-18.00, w niedzielę w godz. 10.00-14.00.

Dodatkowo w sobotę zwiedzić będzie można stoiska promocyjne Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Obrony Wybrzeża oraz żywą dioramę pułku „Krakusów Gdyńskich”.


Wokół Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte od piątku do niedzieli zaplanowano mnóstwo wydarzeń

Również 2 września miłośnicy militariów będą mieli okazję do obejrzenia zabytkowego i współczesnego sprzętu wojskowego, eksponowanego wzdłuż drogi do pomnika oraz przy Nowych Koszarach. Przygotowano sześć dioram prezentujących m.in. samochód pancerny WZ - 34, szpital polowy, lotnictwo morskie w kampanii polskiej, posterunek żandarmerii wojskowej oraz sprzęt i uzbrojenie żołnierzy służących w Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

W czasie całego weekendu będzie można również odbyć przejażdżkę drezynami ręcznymi po nieczynnej linii bocznicy kolejowej biegnącej wzdłuż półwyspu Westerplatte. Atrakcja dostępna w piątek w godz. 10.00 do 16.00, w sobotę w godz. 10.00-18.00, w niedzielę w godz. 10.00-14.00.


Półwysep Westerplatte to miejsce nie tylko oficjalnych spotkań kombatantów

Fani gier terenowych łączących aktywności z poznawaniem historii będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanej zabawie, gdyż na terenie półwyspu rozłożone zostaną specjalne konstrukcje, które za pomocą QR-kodów wprowadzą uczestnika w grę połączoną ze zwiedzaniem i poznawaniem historii Westerplatte. Gra dostępna od 1 do 3 września.

Przy Wartowni nr 1 będzie działała kuchnia polowa serwująca posiłki dla zwiedzających (płatne). W sobotę zostaną uruchomione dodatkowe kursy linii autobusowej 606 kursujące z Dworca Głównego na Westerplatte oraz powrotne z półwyspu.