• Start
  • Wiadomości
  • Nie żyje prof. Zofia Sawiczewska. Pogrzeb 3 czerwca w Sopocie

Nie żyje prof. Zofia Sawiczewska. Pogrzeb 3 czerwca w Sopocie

W wieku 86 lat zmarła związana z Uniwersytetem Gdańskim profesor Zofia Sawiczewska, ekonomistka, specjalizująca się w transporcie i handlu morskim. Była pierwszą kobietą dziekanem Wydziału Ekonomiki Transportu UG. Przez studentów nazywana była pieszczotliwie "matką" tego wydziału. W 1985 r. jako prorektor UG złożyła rezygnację ze stanowiska, na znak solidarności z rektorem gdańskiej uczelni, prof. Karolem Taylorem, którego władze PRL odwołały z powodów politycznych. Pogrzeb odbędzie się 3 czerwca w Sopocie.
26.05.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta po lewej, głaszcze prawdziwego ptaka - orła - który siedzi po prawej, na wysokim stoliku
Zofia Sawiczewska (1938 - 2025)
mat. archiwum rodzinne

Kiedy i gdzie pogrzeb?

Uroczystości pogrzebowe prof. Zofii Sawiczewskiej rozpocznie o msza żałobna o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. św. Jerzego. Nabożeństwo pogrzebowe wyznaczono na godz. 12.30 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym, przy ulicy Malczewskiego.
 
- Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli nam złożyć wyrazy współczucia składane osobiście, telefonicznie i za pośrednictwem internetu
- przekazała córka zmarłej Magdalena Sawiczewska-Lorkowska wraz z mężem Piotrem W. Lorkowskim. 

Bogaty życiorys prof. Sawiczewskiej 

Pani profesor zmarła w sobotę, 24 maja.
 
Była badaczką zagadnień gospodarki morskiej, transportu i handlu morskiego, stawek frachtowych i międzynarodowej ekonomii, międzynarodowych organizacji integracyjnych. 
 
Jak podaje Gedanopedia, internetowa encyklopedia Gdańska, Zofia Sawiczewska urodziła się 28 sierpnia 1938 roku w Kozienicach (Mazowieckie). 
 
W 1961 r. absolwentka Wyższej Szkoły Ekonomicznej (WSE) w Sopocie. 
 
Podczas studiów odbywała staże w Morskiej Agencji w Gdyni i w Polskich Liniach Oceanicznych, zajmując się m.in. bezpośrednią obsługą na nabrzeżu pasażerów m/s „Batory”. 
 
Od 1963 r. asystent w WSE na Wydziale Morskim. W 1967 r. uzyskała tytuł doktora. W latach 1969-1970 odbyła staż w London School of Economics (LSE).
 
Od 1970 pracowała w utworzonym wówczas Instytucie Ekonomiki Transportu Morskiego (IETM) Uniwersytetu Gdańskiego - była pierwszą jego wykładowczynią prowadząca zajęcia w języku angielskim. 
 
W październiku 1973 r. Zofia Sawiczewska została matką chrzestną należącego do PLO promu kolejowo-samochodowo-pasażerskiego „Mikołaj Kopernik”, wodowanego w stoczni Trosvik (Norwegia). 
 
W 1975 r. odbyła wizytę studyjną w Cardiff. Od tego roku doktor habilitowana na podstawie dorobku i rozprawy “Koncentracja i centralizacja w kapitalistycznej żegludze morskiej” (Gdańsk 1973). W 1980 r. przebywała na stażu w Massachusetts Institute of Technology w Boston (USA).
 
W latach 1980-1983 dyrektor Instytutu Ekonomiki Transportu Morskiego (IETM) na Wydziale Morskim WSE. 
 
W 1984-1985 prorektor Uniwersytetu Gdańskiego. Złożyła rezygnację na znak solidarności z odwołanym przez władze państwowe rektorem prof. Karolem Taylorem. Ten stracił to stanowisko z powodów politycznych za udział w Olsztynie w pogrzebie studenta UG, Marcina Antonowicza, ofiary Służby Bezpieczeństwa.  
To trzecie zdjęcie z tej samej serii dokumentującej wydarzenie o dużym znaczeniu społecznym lub politycznym — najprawdopodobniej zebranie, spotkanie z władzami uczelni lub instytucji, albo protest. Wszystkie fotografie noszą podpis autora: Leszek Biernacki, co wskazuje, że mogły zostać wykonane w celach dokumentacyjnych (np. dla prasy, archiwum uczelni lub organizacji).
Protest studentów UG przeciwko odwołaniu rektora. Prof. Karol Taylor stoi przy poręczy schodów, przemawiając do zebranych. Prof. Zofia Sawiczewska stoi na schodach za rektorem, nieco wyżej
fot. Leszek Biernacki
 
Od 1988 r. - profesor nadzwyczajny (tytularny), od 1996 r. - profesor zwyczajny. 
 
Od 1987 do 1990 r. dziekan Wydziału Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego - była pierwszą kobietą na tym wydziale na stanowisku dziekana. 
 
W 1991 r. uzyskała Stypendium Kościuszkowskie i jako profesor wizytujący przebywała w California State University, Northridge.
 
W latach 1993-2005 kierowniczka Zakładu Ekonomiki i Organizacji Transportu Morskiego w Instytucie Ekonomiki Transportu Morskiego (do 30 IX 1993, od 1 października 1993 r. po zmianie struktury Wydziału - Zakładu Gospodarki Globalnej w Instytucie Transportu i Handlu Morskiego Wydziału Ekonomicznego UG). 
 
W latach 2005-2008 była członkiem Senackiej Komisji do spraw Projektu „Uniwersytet bez barier” i Konwentu Godności Honorowych UG.
 
Po przejściu na emeryturę od 2008 do 2010 pracowała na pół etatu na UG, a także w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku. Do 2018 r. zatrudniona w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni.
 
Od 1994 r. członek Maritime Group London, Institute British Geographers. Od 1995 do 1998 r. była dyrektorem Polsko-Amerykańskiego Programu Ogólnego Zarządzania Biznesem (CEMP), powstałego w wyniku współpracy UG z Central Connecticut State University (CCSU).

Zmarł prof. Marek Adamiec, ceniony literaturoznawca

Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1979), Złotym Krzyżem Zasługi (1980), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1990), odznaką „Za zasługi dla Gdańska” (1990). 
 
Żona Andrzeja Sawiczewskiego (1941-2019), z którym ma córkę Magdalenę. 
 
To kolejne czarno-białe zdjęcie z tej samej lub bardzo podobnej sytuacji, co poprzednie. Zdjęcie wygląda na wykonane podczas oficjalnego spotkania lub posiedzenia komisji, prawdopodobnie w Polsce w okresie PRL (Polska Rzeczpospolita Ludowa), sądząc po stylu ubioru, wnętrzu i emblemacie z orłem widocznym na ścianie.
Po prawej, za stołem prezydialnym prof. Zofia Sawiczewska
fot. Leszek Biernacki
 
Honorową i odważną postawę prof. Zofii Sawiczewskiej w latach PRL na wieść o jej śmierci wspomina Leszek Biernacki, wówczas członek samorządu studenckiego UG, działacz opozycji antykomunistycznej. 
- W 1985 r. zachowała się wraz z całą ekipą rektorską tak jak trzeba - podała się do dymisji na znak protestu przeciwko odwołaniu rektora prof. Karola Taylora. W tamtych latach znaczyło to bardzo dużo. Wówczas partia przystąpiła do czyszczenia uniwersytetu z niepożądanych wykładowców, a tym, których nie mieli jak usunąć z pracy, utrudniali życie.
Na nadzwyczajnym posiedzeniu Senatu UG w proteście do dymisji podali się także pozostali prorektorzy: dr Brunon Synak i prof. Antoni Śliwiński.
- napisał w mediach społecznościowych dawny działacz NZS na gdańskim uniwersytecie. 
 
 
Leszek Biernacki kierował wówczas protestem przeciwko odwołaniu prof. Karola Taylora z funkcji rektora UG. 
Byliśmy gotowi podjąć jednodniową akcję strajkową, ale do jej niepodejmowania namówił nas sam rektor Taylor. Posiedzenie było wzruszające. Padło wiele ważnych słów, istotnych nie tylko dla środowiska akademickiego, ale dla całej Polski. Przede wszystkim chodziło o wolność i sprawiedliwość. O wolność słowa i prawo do różnych poglądów.
Mam nadzieję, że na moich zdjęciach zachowało się trochę z tej atmosfery buntu, niezgody na zło i międzyludzkiej solidarności. Jeden za wszystkich wszyscy za jednego, takie to były wówczas czasy, nie to co dziś.
Redakcja gdansk.pl dziękuje Leszkowi Biernackiemu za udostępnienie zdjęć na potrzeby tej publikacji 

TV

Garnizon Gdańsk uświetnił 3 Maja