Nie żyje Maria Niemunis, działaczka Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych RP w Gdańsku

W wieku 84 lat zmarła Maria Niemunis, wieloletnia kierownik biura Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych RP w Gdańsku. Była uhonorowana m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Pro Memoria. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w poniedziałek, 26 września, na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie.
( Publikacja: 26.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Maria Niemunis
Maria Niemunis
fot. UMG

Więcej wspomnień o zmarłych w ostatnich latach gdańszczanach i osobach związanych z Gdańskiem znajdziesz na specjalnie dedykowanej stronie gdansk.pl/odeszli.

Pogodna i pomocna wszystkim

Maria Niemunis pełniła nie tylko funkcję kierownika biura, ale także sekretarza Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych RP w Gdańsku oraz Głównej Komisji Rewizyjnej w Warszawie.

Nie żyje kpt Henryk Bajduszewski, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

Zawsze pogodna, życzliwa, pomocna wszystkim, a jednocześnie sumienna, kompetentna i oddana pracy związkowej, z którą związana była niemalże do ostatnich dni życia - wspomina zmarłą prezes Zarządu Okręgowego  Związku Inwalidów Wojennych RP w Gdańsku Stanisław Skrzypski, płk w stanie spoczynku. 

Koncert Weterana. Wdzięczność, pamięć i ...argentyńskie tango. WIDEO i ZDJĘCIA

Uhonorowana wieloma odznaczeniami

Swoją wiedzę o historii i działalności Związku Inwalidów Wojennych RP i przekazywała kolejnym pokoleniom. 

Maria Niemunis jest współautorką monografii Okręgu Gdańskiego 1919-2009 oraz uczestniczyła w pracach nad kolejnymi tomami historii Związku Inwalidów Wojennych RP.

Za swoją działalność Maria Niemunis uhonorowana została odznaczeniem państwowym: Złotym Krzyżem Zasługi oraz wieloma odznaczeniami związkowymi, w tym Srebrną i Złotą Odznaką Honorową Związku Inwalidów Wojennych RP, Medalem 90-lecia ZIW RP oraz Krzyżem 100 Lat ZIW RP.. Otrzymała też medale Pro Memoria, przyznawany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Sopocie

Maria Niemunis urodziła się 8 grudnia 1937 roku, zmarła 8 września 2022 roku w wieku 84 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w poniedziałek, 26 września, na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z POGRZEBU MARII NIEMUNIS