• Start
 • Wiadomości
 • Koncert Weterana. Wdzięczność, pamięć i ...argentyńskie tango

Koncert Weterana. Wdzięczność, pamięć i ...argentyńskie tango. WIDEO i ZDJĘCIA

- Przyjmijcie wyrazy wdzięczności, od nas, gdańszczan, którzy mają szansę żyć w wolnej Polsce i zjednoczonej Europie. To możliwe dzięki Wam - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas Koncertu Weterana, który odbył się w niedzielę, 24 września, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
( Publikacja: 25.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2022-09-25-koncert-weteran-001_949x633.JPG
Podczas Koncertu Weterana pożegnano ważne postacie dla środowiska kombatanckiego, m.in Henryka Bajduszewskiego (na ekranie z prezydentem Pawłem Adamowiczem)
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Koncert Weterana dla kombatantów różnych formacji walczących o wolną Polskę

Koncert Weterana to wydarzenie z niemal 20-letnią tradycją, które zainicjował śp. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Utrwala pamięć o tych, którzy oddali swoje życie podczas wojny i honoruje obywateli budujących w konspiracji polską państwowość. 

Zgłoś pracownika gdańskiej służby zdrowia do nagrody. Wnioski składamy do 19 października

To ważne wydarzenie poświęcone przede wszystkim kombatantom różnych formacji walczących o wolną Polskę adresowane jest do bohaterów, ich rodzin i bliskich. Tegoroczna edycja - już dziewiętnasta - odbyła się w niedzielę, 25 września, w Europejskim Centrum Solidarności. Koncert Weterana w 2020 roku ze względu na pandemię koronawirusa odbył się wirtualnie. 

Pożegnanie Henryka Bajduszewskiego, Marii Niemunis i Franciszka Pieczki

Na początku uroczystości pożegnano dwie gdańskie postacie ważne dla środowiska kombatanckiego w Gdańsku.

 • Henryka Bajduszewskiego, weterana walk o niepodległość, zaangażowanego społecznika, który zmarł 18 września 2022 roku w wieku 98 lat. W Gdańsku mieszkał od 1949 roku. Jako prezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych zawsze obecny podczas gdańskich uroczystości patriotycznych
 • Marię Niemunis, działaczkę Związku Inwalidów Wojennych RP w Gdańsku, która przez trzy dekady prowadziła oddział Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, wkładając w pracę wiele wysiłku.

Podczas uroczystości upamiętniono też aktora Franciszka Pieczkę, także żołnierza II wojny światowej. 

Ostatnia droga weterana. Pogrzeb kpt. Henryka Bajduszewskiego 26 września na Srebrzysku

Aleksandra Dulkiewicz: wdzięczność za wolną Polskę i zjednoczoną Europę

- Dzień Weterana obchodzimy 1 września, ale wtedy zazwyczaj widzimy się na Westerplatte i w innych miejscach pamięci - zwróciła się do weteranów i kombatantów wojennych podczas uroczystości prezydent Gdańska. - Ale dziś, w ostatnią niedzielę września obchodzimy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, a dziś każdy widzi, jak bardzo wojna dotyka także nas, mimo że dzieje się za nasza wschodnią granicą, kilkaset kilometrów od nas. 

 

2022-09-25-koncert-weteran-016_949x633.JPG
- To lekcja, którą cały czas odbieram od Was: czynienie wszystkiego, żeby do wojny nie doszło - powiedziała prezydent Gdańska podczas Koncertu Weteranów w Europejskim Centrum Solidarności
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Jak podkreśliła prezydent Dulkiewicz, Koncert Weterana jest gdańską tradycją, podziękowaniem środowiskom tworzącym organizacje kombatanckie za to, że ich przedstawiciele są obecne podczas ważnych uroczystości. 

Gdańsk uczci 83. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

- Bez Was nie byłyby prawdziwe - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz. - I z trwogą myślę o dniu, kiedy Was zabraknie, tak jak dziś żegnamy osoby ważne dla środowiska. Ale też patrząc jak ciężko pracujecie przekazując pokoleniu wasza lekcje patriotyzmu, poświęcenia i ciężkiej pracy jesteśmy bardzo wdzięczni. Henryk Bajduszewski przekazywał nam lekcje życia w pokoju. To lekcja, którą cały czas odbieram od Was: czynienie wszystkiego, żeby do wojny nie doszło. Przyjmijcie wyrazy wdzięczności, od nas gdańszczan którzy mają szansę żyć w wolnej Polsce i zjednoczonej Europie. To możliwe dzięki Wam.

Koncert "Tango, wizyta w Argentynie" 

Głos zabrał także Karol Wardański z Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Oddziału Okręgowego w Gdańsku, który zastąpi na stanowisku zmarłego Henryka Bajduszewskiego.

- W Polsce Dzień Weteran obchodzimy od 2011 roku - powiedział Karol Wardański. - Weteran to uczestnik walk narodowo-wyzwoleńczych i misji pokojowych. Kombatant to z francuskiego towarzysz broni. To nie tylko walczący żołnierze, ale też osoby które przyczyniły się do poprawy doli osób represjonowanych.

Główną atrakcją koncertu były występy artystów-muzyków, którzy zagrali i zaśpiewali pieśni pod wspólnym tytułem "Tango, wizyta w Argentynie". 


ZOBACZ KONCERT WETERANA

 

Wykonawcy Koncertu Weterana: 

 • Dorota Lulka - śpiew
 • Paweł A. Nowak - bandoneon
 • Łukasz Perucki - skrzypce
 • Paweł Zawada - fortepian
 • Sebastian Wyszyński - kontrabas
 • Orkiestra Kameralna pod kierownictwem Łukasza Peruckiego
 • Agata Czartoryska i  Adrian Otocki - taniec


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z KONCERTU