• Start
  • Wiadomości
  • Nie tylko Dzień Dziecka i Koncert Pokolenia Wolności. Co jeszcze w ten weekend?

Nie tylko Dzień Dziecka i Koncert Pokolenia Wolności. Co jeszcze w ten weekend?

Teatr Miniatura w ten weekend zaprasza na dwa swoje znakomite spektakle, na które są jeszcze bilety. Na Polsat Plus Arena Gdańsk odbędą się najważniejsze trójmiejskie targi mody, designu i młodej sztuki - letnia odsłona targów Bakalie.
02.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwoje aktorów trzyma duże plansze z narysowaną kobietą i mężczyzną
Teatr Miniatura zaprasza młodszych i starszych widzów w przepiękną wizualnie, niezapomnianą podróż dookoła świata podczas spektaklu „Atlas wysp odległych”
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Doda, Kayah, Michał Szpak, Voo Voo i inne gwiazdy. Dziś wejdziesz bezpłatnie na wielki koncert

Fenomenalny „Atlas wysp odległych” dla starszych widzów

W piątek, sobotę i niedzielę, na swój znakomity spektakl zaprasza Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 16). Na pierwszą premierę w tym roku, przeznaczoną dla widzów od 13. roku życia, Miniatura wybrała adaptację książki „Atlas wysp odległych” Judith Schalansky w przekładzie Tomasza Ososińskiego (wydawnictwo Dwie Siostry).

Można ją określić jako poetycki i pięknie zilustrowany atlas geograficzny, który opowiada o 50. wyspach, a historie w niej zamieszczone są często zaskakujące, dziwaczne, a czasem nieprawdopodobne. Co ciekawe, wszystkie zdarzyły się naprawdę. Noblistka Olga Tokarczuk, która recenzowała książkę Judith Schalansky, napisała, że to „spokojna i dogłębna kontemplacja osobliwości świata”.

Gdańską adaptację docenionej przez czytelników na całym świecie, oraz przez krytyków, książki Judith Schalansky przygotował wielokrotnie nagradzany czeski artysta Marek Zákostelecký. Na swoim koncie ma on ponad 130 scenografii do spektakli realizowanych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Izraelu, Polsce i Australii. Jest dwukrotnym laureatem prestiżowej czeskiej nagrody Alfréda Radoka, czterokrotnym laureatem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkowych Spotkania w Toruniu, laureatem Grand Prix Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu i Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK. W Gdańsku dał się poznać dzięki scenografii do spektaklu „Co u diabła” w reżyserii Michała Derlatki - za którą otrzymał Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego w 2022 roku.

W „Atlasie wysp odległych” historie i scenografie tworzone są na oczach widzów z zastosowaniem planszet, teatru cieni, efektów iluzji i kamer. Reżyser wybrał dziesięć wysp, wokół których buduje opowieść, a przemyślana i oryginalna forma teatralna ma oddać jej niepowtarzalny klimat. To spektakl piękny formalnie, wciągający i bardzo ciekawy.

„Atlas wysp odległych”. Nowa premiera Miniatury to zaproszenie do niesamowitego świata wyobraźni. RECENZJA

Spektakl zobaczymy na Scenie Kameralnej w ten weekend w piątek, 2 czerwca, o godzinie 18:00, w sobotę, 3 czerwca, o godzinie 15:00, oraz w niedzielę, 4 czerwca, o godzinie 15:00. Bilety: 35 zł normalny, 30 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie na stronie teatrminiatura.pl lub teatrminiatura.interticket.pl oraz w kasie teatru.

„Świat Mało Znany” 2023: w programie filmy, spektakle i muzyka - do soboty

zabytkowy kompleks zdrojowy skąpany w zieleni
Dom Zdrojowy w Brzeźnie - zabytkowy dom zdrojowy zbudowany w 1893 roku. Przeszedł kompleksową rewitalizację i dziś zachwyca fasadą i wnętrzem
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Piękną pogodę spędź nad morzem i zwiedź zabytek

W sobotę, 3 czerwca, Hevelianum zaprasza do Brzeźna na zwiedzanie z przewodnikiem wnętrza Domu Zdrojowego (ul. Zdrojowa 2) - zabytkowej, nadmorskiej filii instytucji, stanowiącej przykład jedynej zachowanej na całym wybrzeżu Zatoki Gdańskiej reprezentacyjnej architektury uzdrowiskowej, pochodzącej jeszcze z XIX wieku.

O godz. 10:00 przewodnik zaprezentuje wnętrza budynku, opowie o ich historii i nowym przeznaczeniu, a także zabierze na krótki spacer szlakiem wystawy historycznej w pobliskim parku. 

Bilety: 10-15 zł, do kupienia online na bilety.hevelianum.pl. Wydarzenie jest przeznaczone dla dorosłych i młodzieży od 12. roku życia.

Dzień Dziecka za nami, ale w Gdańsku wciąż mnóstwo atrakcji, nie tylko dla najmłodszych

scena zbiorowa z opery
Uwspółcześniona wersja „Rigoletto” to propozycja Opery Bałtyckiej na ten weekend
fot. Krzysztof Mystkowski / mat. Opery Bałtyckiej

Dzieło Verdiego w Operze Bałtyckiej

Także w sobotę, 3 czerwca, oraz w niedzielę, 4 czerwca, w Operze Bałtyckiej (al. Zwycięstwa 15) odbędą się premierowe pokazy „Rigoletto” Giuseppe Verdiego.

Tytułowy Rigoletto to książęcy błazen - postać, jak często bywa w dziełach Verdiego, wymykająca się jednoznacznej ocenie. Niezwykle dynamiczna historia, która skupiona jest według tej postaci, jest ponadczasową opowieścią o międzyludzkich relacjach - o poświęceniu, miłości, tęsknocie, ale również o odrzuceniu i zemście. Niezwykle sugestywna i nasycona emocjami muzyka Verdiego sprawia, że gorzka refleksja o świecie i naturze ludzkiej staje się jeszcze wyraźniejsza.

Realizatorzy gdańskiej inscenizacji zdecydowali się przenieść akcję opery w bliżej nieokreślony czas i miejsce, skupiając uwagę na mechanizmach, według których działają małe społeczności - nieuniknionej hierarchizacji, wykształcania się wzajemnych zależności. Przede wszystkim skupiają się jednak na problemie moralności i systemie wartości, który każda jednostka wnosi do powstającej społeczności, a która nie zawsze odpowiada tradycyjnym normom społecznym.

Twórcy: kierownictwo muzyczne: Yaroslav Shemet, reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski, II reżyser: Tomasz Podsiadły, scenografia i kostiumy: Hanna Wójcikowska-Szymczak, choreografia i ruch sceniczny: Sayaka Haruna-Kondracka, Bartosz Kondracki, reżyseria świateł: Paulina Góral-Stykowska, przygotowanie Chóru: Agnieszka Długołęcka-Kuraś, współpraca muzyczna: Michał Krężlewski, asystentka scenografki i kostiumografki: Karolina Kociołkowska.

Obsada: Rigoletto - Leszek Skrla, Adam Zaremba; Książę Mantui - Szymon Rona, Łukasz Załęski; Gilda, córka Rigoletta - Joanna Kędzior, Hanna Okońska; Sparafucile - Szymon Kobyliński, Remigiusz Łukomski; Maddalena - Karolina Sikora, Iwona Wall; Giovanna - Magdalena Nanowska, Iwona Wall; Hrabia Monterone - Wojciech Dowgiałło, Mariusz Godlewski; Paź - Marzena Ostryńska, Elina Storozhuk; Borsa - Krzysztof Brzozowski, Artem Storozhuk; Hrabina Ceprano - Magdalena Nanowska, Zoia Rozhok; Marullo - Wojciech Dowgiałło, Leszek Kruk; Strażnik - Paweł Faust, Adam Siebiera; Hrabia Ceprano - Rafał Sambor.

W ten weekend „Rigoletto„ zobaczymy w sobotę, o godzinie 19:00, i w niedzielę, o godzinie 17:00. Bilety od 65 zł, do kupienia online: www.bilety24.pl i w kasie opery.

Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Kinie ŻAK. Skąd tu Alain Delon? Sprawdź PROGRAM

kobieta w stroju cyrkowym i mężczyzna w stroju króla
Sezon 2022/2023 w Teatrze Miniatura upływa pod hasłem #podróżemałeiduże. Ostatnią premierą pod tym hasłem jest „Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi” w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Nie przegap najnowszej premiery Teatru Miniatura

W ten weekend Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 16) zaprasza także małych i dużych na ostatnią premierę sezonu pod hasłem #podróżemałeiduże: na Dużej Scenie zobaczymy „Bajkę o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi”.

Reżyserka Agnieszka Płoszajska i dramaturg Emil Płoszajski zaadaptowali na scenę książkę francuskiego pisarza Pierra Gripariego „Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi”, a jednocześnie zainspirował ich broadwayowski musical „Pippin” Stephena Schwartza. W powstałej w wyniku ich połączenia teatralnej opowieści o dojrzewaniu i poszukiwaniu siebie, młody książę Pipo rusza w podróż wraz z wiernym koniem o tym samym imieniu - trafia do wnętrza wulkanu, spotyka czarownicę, smoka, a nawet Białego Szczura, po drodze ucząc się siebie, życia i relacji międzyludzkich.

Co ciekawe, miejscem akcji spektaklu są... kulisy cyrku, więc pojawi się wiele cyrkowych motywów - zarówno w scenografii, jak i choreografii. Oprócz zespołu aktorskiego Teatru Miniatura na scenie występują dzieci oraz gościnnie akrobata Sergiusz Regent i dziesięcioletnia gimnastyczka Zofia Perfikowska.

Szalony cyrkowy musical w Miniaturze. Spodoba się młodszym, rozbawi dorosłych

Spektakl zobaczymy w ten weekend w sobotę i niedzielę, 3-4 czerwca, o godz. 12:00. Bilety na spektakl w cenie 35 zł normalny, 30 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie na stronie teatrminiatura.pl lub teatrminiatura.interticket.pl oraz w kasie teatru.

Poczuj lato z Bakaliami

Niedzielę, 4 czerwca, warto spędzić na Polsat Plus Arenie Gdańsk (ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1), gdzie przez cały dzień, od godz. 11:00 do 19:00, po dłuższej przerwie wracają najważniejsze trójmiejskie targi mody, designu i młodej sztuki: letnia odsłona targów Bakalie.

wieszaki z ubraniami w hali postoczniowej
Bakalie 2020 odbyły się w Plenum. Letnia, tegoroczna odsłona, odbywa się na stadionie w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W głównej strefie targowej czekać będzie bogaty przekrój polskich marek, które otulą kupujących letnimi kolekcjami, oryginalną biżuterią, naturalnymi kosmetykami i wystrojem wnętrz. Pierwszy raz na targach pojawi się POP UP - butik z rzeczami polskich projektantów od niedawna goszczący na Garnizonie. Gdańsk odwiedzą też takie marki, jak Groovy, Bydgoska Wytwórnia Mydła, Sine Silk i wiele innych projektów.

Podczas czterdziestej (!) edycji wydarzenia wiele będzie się działo również na samym stadionie, wyjątkowo w tym dniu otwierającym swoją murawę dla zwiedzających. Organizatorzy Bakalii do tego wszystkiego dorzucają warsztaty ceramiczne z marką Soil i ruchowe z Ciało Studio.

Wstęp wolny.

Wydarzenia towarzyszące:

  • 12.00 | WARSZTATY STRETCHING | BAKALIE x CIAŁKO - Razem z instruktorami z Ciałko Studio będzie można posłuchać o wpływie ruchu na nasze samopoczucie i zdrowie. Uczestnicy wykonają wspólnie ćwiczenia dla lepszej elastyczności - stretching odpowiedni dla każdego. Na miejscu będą maty, można zabrać swoją. Zapisy poprzez Instagram: cialko.studio. Wstęp wolny;
  • 14.00 | WARSZTATY CERAMICZNE | BAKALIE x SOIL - Marta Cylwik z SOIL CERAMICS pokaże, jak stworzyć ceramicznego zwierzaka. Razem z nią uczestnicy ulepią wybrane przez siebie stworzenie - można zabrać ze sobą zdjęcie swojego pupila. Wykonane prace zostaną wypalone przeze Martę, a następnie poszkliwione szkliwem transparentnym. Gotowe prace zostaną wysłane pod wskazany adres. Koszt udziału w warsztatach: 170 zł, czas trwania 1/1,5 h. Zapisy mailowe na adres: hellosoilceramics@gmail.com
  • 10.00-19.00 | OTWARTA MURAWA - Polsat Plus Arena Gdańsk 2023 ponownie zaprasza na wydarzenie - Dzień otwarty murawy. Tego dnia każdy będzie mógł odpocząć na stadionowej trawie i to zupełnie za darmo. Wejście na murawę jest dozwolone co godzinę, tylko w odpowiednim płaskim obuwiu, aby chronić piękną stadionową trawę. Jest też możliwość zwiedzania stadionu z przewodnikiem w promocyjnej cenie 10 zł za osobę.

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy